Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Dlaczego warto iść na studia?

Dlaczego warto iść na studia?
Zobacz więcej zdjęć »
Z pewnością to pytania zadaje sobie młodzież, która właśnie ukończyła szkołę średnią i zastanawia się nad kontynuowaniem swojej ścieżki edukacyjnej.

To bardzo trudna i odpowiedzialna decyzja, aczkolwiek chcielibyśmy zachęcić do studiowania wszystkich naszych czytelników z kilku względów, które przybliżymy Wam pokrótce.



Wiedza i umiejętności

Można by dyskutować nad wyżej wymienionymi efektami studiowania, gdyż wiele osób się z tym nie zgadza. Naszym zdaniem wszystko zależy od podejścia i nastawienia przyszłego studenta, a także wybranego przez niego kierunku studiów. W tym celu warto kierować się nie tylko zaliczonymi przedmiotami i aktualnymi wynikami w nauce, ale również własnymi zainteresowaniami i pasjami, które dobrze jest realizować właśnie na studiach. Wszystko dlatego, ponieważ młodzież ma wówczas więcej możliwości i większą świadomość swoich wyborów, dzięki czemu możecie samodzielnie decydować o swojej potencjalnej przyszłości. Oczywiście nikt nie musi zakładać, że ukończony kierunek studiów będzie już ograniczał Cię w znalezieniu pracy i tutaj właśnie liczy się nabyta wiedza umiejętności.

Każde studia uczą nas czegoś zupełnie innego, aczkolwiek tylko pod względem teorii. Można na zajęciach omawiać kompletnie inne rzeczy, ale wszystko i tak zależy od wykorzystania tych informacji i przełożenia ich na rzeczywiste życie. Jeżeli ktoś pragnie jedynie zaliczyć wszystkie przedmioty i odebrać papier, niekoniecznie można mówić o przyswojeniu przez niego wiedzy. Jednakże w przeciwnym razie zdobyte doświadczenia mogą znacząco wpłynąć na nasze dalsze losy.



Doświadczenie życia

Poza realną możliwością na znalezienie pracy i poszerzenie wiedzy własnej oraz swoich zainteresowań, można wyszczególnić także praktykę nabytą na studiach. Uczą nas one przede wszystkim dorosłości, odpowiedzialności, podejmowania trudnych decyzji oraz radzenia sobie w sytuacjach nam nieznanych i krytycznych. Nagle trzeba zorganizować swoje życie według innych zasad bez rozwagi rodzicielskiej. W naszej opinii to jedna z większych zalet studiowania, a w szczególności w innym mieście, kiedy mamy okazję sprawdzić się w roli dorosłego człowieka.



Świat stoi otworem

Studiowanie na uczelni wyższej może mieć również swoje plusy pod względem możliwości rozwoju osobistego. Mianowicie mamy na myśli różnego rodzaju koła naukowe i organizacje studenckie, które zrzeszają ludzi z kilku kierunków bądź wydziałów, dzięki czemu masz także szansę na poznanie nowych osób o podobnych zainteresowaniach. Pobudzenie do aktywności i współdziałania jest jednym z skutków „ubocznych” studiów, gdzie prawie każdy pragnie pokazać swoją siłę i przyczynić się do ponadprzeciętnych inicjatyw.

Podobnie sytuacja wygląda dla osób, które chcą rozwijać swoją wiedzę, dlatego organizowane są liczne wyjazdy, konferencje i seminaria, gdzie każdy ma możliwość posłuchania ciekawych wykładów i poznania czegoś więcej niż na standardowo przeprowadzonych zajęciach. Jeszcze innym dodatkiem do studiów są programy wymiany studenckiej, gdzie masz możliwość wyjechania i studiowania w innym kraju. To niesamowite przeżycia, które gwarantują niezapomniane wspomnienia, aczkolwiek istnieje tylko jeden warunek – znajomość języka obcego. Mamy tutaj oczywiście na myśli język angielski, którego podstawy powinien znać każdy. Jednakże wiadomo, że nie wszyscy poświęcili we wcześniejszych latach wystarczająco dużo czasu na jego naukę, dlatego polecamy szybkie i skuteczne kursy języka angielskiego dla studentów, które organizowane są w każdym mieście. Ponadto oferują często korzystne warunki i równie zadowalający efekt, dlatego radzimy spieszyć się z zapisami, bo nigdy nie wiadomo kiedy przyda Ci się znajomość obcego języka.



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »
Array ( [p_srv_id] => 3 [p_usr_id] => 11 [p_type] => ARTICLE [p_accepted] => YES [p_status] => ENABLED [p_pkg_nr] => 1 [p_pkg_items] => 4 [p_ctg_ids] => )