Dom » Wnętrza

Dom pachnący lawendą

Dom pachnący lawendą
Zobacz więcej zdjęć »
Lawenda, dziś będąca symbolem Prowansji, uprawiana była w Basenie Morza Śródziemnego już w starożytności. Nazwa „lawenda” pochodzi od łacińskiego czasownika „lavare”, czyli myć się, kąpać, bo to właśnie do aromatyzowania kąpieli używali jej starożytni Rzymianie.

Lawenda jest półkrzewem osiągającym wysokość od 15 do 60 centymetrów. Jej liście są bardzo wąskie, kosmate, w kolorze szaro – zielonym, a  kwiaty małe, barwy niebiesko – fioletowej, intensywnie i przyjemnie pachną.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

 

Olejek uzyskiwany z lawendy ma bardzo szerokie zastosowanie – ma działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i antybiotyczne. Lawenda pobudza także krążenie krwi i łagodzi suchą i wrażliwą skórę, dlatego szeroko wykorzystywana jest w kosmetyce.  Ponadto ma relaksujący zapach, który często wykorzystywany jest w aromaterapii do łagodzenia stresu.

Lawenda jest też doskonałym środkiem odstraszającym owady. Szczególnie dobrze znana jest jako środek walczący z molami, ale doskonale odstrasza też komary, a olejek lawendowy skutecznie łagodzi podrażnienia po ukąszeniach.

Suszone kwiaty lawendy od wieków umieszczane były w szafach, garderobach i sypialniach, by nadać pomieszczeniom, ubraniom i pościelom przyjemny, świeży zapach. Dziś łatwo możemy wykorzystać dobroczynne działanie lawendy trzymając gotowe woreczki lub saszetki lawendowe w szafie lub w komodzie. Do prasowania można używać aromatyzowanej wody do żelazka, która sprawi, że ubrania będą pachnieć świeżością. A na koniec zimowego dnia warto sprawić sobie lawendową, relaksującą kąpiel.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

MARTINIQA - Kosmetyki i inne pachnące drobiazgi
http://www.martiniqa.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »