Dom » Budownictwo
Domy pasywne a domy energooszczędne
Jest to logiczne, skoro dom pasywny zużywa mniej energii, analogicznie gwarantuje nam niższe rachunki. Skoro gwarantuje nam niższe rachunki – musi być droższy w produkcji, tak już po prostu w naszym świecie jest.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Oczywiście oba w znacznym stopniu przyczyniają się do ochrony środowiska i jest to fakt. Ciężko powiedzieć, że właściciele domów pasywnych bardziej dbają o środowisko niż właściciele domów energooszczędnych. No i w końcu nie każdego stać na budowę domu energooszczędnego, a co dopiero pasywnego.
Ze względu na fakt, iż oba rozwiązania cieszą się w dzisiejszych czasach ogromną popularnością warto zerknąć na fakt, co tak naprawdę te domy różni. Instalacja elektryczna w domu zawsze budzi kontrowersje i często różni się cenowo. W niektórych domach energooszczędnych na ogrzanie całego pomieszczenia potrzeba czasami nawet 80kWh/rok, a w ekstremalnych domach pasywnych niespełna 12kWh. Oczywiście są to przypadki skrajne, ale warto mieć na uwadze, jak bardzo mogą się one różnić. Generalnie przeważnie domy energooszczędne zużywają mniej więcej dwa razy tyle energii co domy pasywne. Dobrze to widać przy zużyciu paliwa – domy energooszczędne zużywają około 260kWh, a w tym samym okresie domy pasywne tylko 130kWh!
Projekty również różnią się od siebie. Niby założenia są podobne – w końcu oba budynki mają za zadanie oszczędzić jak najwięcej energii i być jak najprzyjaźniejsze dla środowiska, jednak nie jest to tak oczywiste, jak mogłoby się wydawać. W przypadku domów energooszczędnych możemy sobie pozwolić na wiele więcej swobody. Domy pasywne powinny być zbudowane na prostokątnym rzucie i powinny mieć jednospadowy bądź dwuspadowy dach.
Szklane panele które zbierają ciepło słoneczne przeważnie powinny leżeć na południowej części projektu, jednak w domach pasywnych jest to całkowicie zalecane, a na dodatek powinno się przeszklić całkowicie południową stronę budynku, a północną całkowicie odizolować.
Domy energooszczędne nie muszą mieć także tak szczelnej termoizolacji. W domach pasywnych na wszystkie ściany kładziemy warstwę mającą około 35 centymetrów, a na dach nawet 40! Jest to dosyć droga inwestycja, ponieważ warstwa ta musi być wysokiej jakości, nie jak w przypadku zwykłych domów – styropianowa.
Decydując się więc na któreś z rozwiązań powinniśmy zastanowić się jaki mamy budżet oraz czego tak naprawdę od naszego nowego domu będziemy oczekiwać.
Nadesłał:
weronikad
|
Komentarze (0)