Gospodarka » Maszyny

Dopłaty na ciągniki kombajny i maszyny rolnicze

Dopłaty na ciągniki kombajny i maszyny rolnicze
Zobacz więcej zdjęć »
Sprawdź czy będziesz mógł liczyć na dopłaty do tego, w co planowałeś zainwestować w nowym roku, póki nie jest za późno.

Wreszcie są. Nowe dofinansowania. Ubiegły rok pokazał, jak bardzo wsparcie jest potrzebne polskim rolnikom. Kombajn zbożowy, ciągnik, hodowla owiec, truskawki, a może buraki cukrowe? 

W 2016 r. popyt na nowe ciągniki kombajny i wszystkie inne maszyny rolnicze znacząco spadł. Na rynku wiodły prym pojazdy używane, które cieszyły się niesłabnącym zainteresowaniem. Według analityków to wina braku dofinansowań i bierne oczekiwanie właścicieli gospodarstw na nadejście kolejnych programów wsparcia. Nowe dofinansowania na restrukturyzację i modernizację gospodarstw, a tym samym kupno maszyn takich, jak kombajny budzą zatem nadzieje.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na pierwszy kwartał bieżącego roku zaplanowała dopłaty dla młodych rolników, a także dla rolników, którzy dopiero rozpoczynają działalność, dla tych, którzy przekazują małe gospodarstwa oraz dla tych, którzy inwestują w gospodarstwa położone na obszarach Natura 2000. Do tego wsparciem będzie objęta restrukturyzacja małych gospodarstw, modernizacja gospodarstw, a także przetwórstwo i marketing produktów rolnych. Właściciele gospodarstw powinni uważnie zapoznać się z harmonogramem nowych dofinansowań, który wprowadził pewne zmiany w kwestii hodowli owiec, bydła, owoców czy roślin. Warto dodać, że w ubiegłym roku termin składania wniosków został wydłużony, w tym roku taka sytuacja będzie niedopuszczalna, zatem trzeba się pospieszyć. Obecny Program Rozwoju Obszarów wiejskich rozpoczął się w roku 2014 i potrwa do 2020 r.

Jeżeli popyt nie wzrośnie, to co stanie się z jedyną fabryką produkującą kombajny w Polsce, która uzależnia tempo pracy i nowe plany rozwoju od sytuacji rynkowej? Z obiektu położonego w Płocku wyjeżdżają nie tylko ciągniki i kombajny popularnej marki New Holland, ale również hedery do zbioru zbóż czy kombajny do kukurydzy, prasy zwijające itd. Fabryka ta jest jedną z sześćdziesięciu czterech fabryk na świecie należących do koncernu CNH Industrial oraz produkujących kombajny różnego typu. Ostatnimi czasy spółka wydała oświadczenie dot. przejęcia segmentu rolniczego Grass and Soil spółki Kongskilde Industries należącej do grupy Danish Group Dansk Landbrugs Grovvareselskab. Zakład nie podejmuje jednak dalszych działań dot. rozbudowy hal produkcyjnych czy centrum logistycznego, które zostały już zaplanowane z obawy o spadkowe tendencje w sprzedaży, które odnotowali wszyscy producenci w roku poprzednim.

Czy w 2017 r. polskich rolników będzie stać na nowe kombajny, a producenci maszyn będą mogli wreszcie odetchnąć pełną piersią? W celu poprawy sytuacji Krajowa Rada Izb Rolniczych wystosowała wniosek do ministerstwa rolnictwa dot. oleju napędowego do maszyn i stawki zwrotu akcyzowego. Niestety, spotkał się on z odmową argumentowaną przepisami unijnymi.
Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

czarko13

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »