Firma » Praca

Doradca SME poszukiwany

Branża bankowa w Polsce to niewątpliwie jeden z najbardziej dynamicznych sektorów w 2012 roku. Mimo wielu fuzji i restrukturyzacji na specjalistów i menedżerów zainteresowanych czeka wiele atrakcyjnych ofert pracy. Najbardziej rozchwytywani są doradcy obsługujący klienta SME.

Pomimo ostatnich redukcji zatrudnienia w segmencie obsługi klienta detalicznego rynek finansowy w Polsce rozwija się bardzo szybko, a sektor bankowy cieszy się opinią wyjątkowo stabilnego na tle innych krajów.

Fuzje i przejęcia, które obserwujemy od początku roku i narastająca konkurencja między instytucjami finansowymi są motorem do kluczowych zmian w systemie finansowym. Najważniejszą ich konsekwencją jest coraz bardziej widoczna orientacja na klienta i jego potrzeby, w szczególności klienta z segmentu średnich i małych przedsiębiorstw (SME).

„Banki skupiają swoją aktywność rekrutacyjną na poszukiwaniu wysoko wykwalifikowanych specjalistów z minimum trzyletnim doświadczeniem w obsłudze klienta biznesowego. Najnowsze wyniki badania Antal Global Snapshot pokazują, że aż 59% firm działających w tej branży deklaruje chęć zatrudnienia nowych osób w III kwartale br. i ta tendencja utrzymuje się od końca 2011 r." - komentuje Aneta Czernek, konsultantka Antal Banking & Insurance.

To właśnie w linii biznesowej SME banki dopatrują się realnych zysków, dlatego pozycjonują się jako banki przyjazne firmie. Taka strategia daje duże szanse rozwoju zawodowego kandydatom w tym obszarze.

Najchętniej rozchwytywani pracownicy to doradcy z doświadczeniem w obsłudze klienta SME w segmencie od 5 do 60 mln PLN i pracujący na portfelu z minimum 100 klientami.

Najczęściej poszukiwany kandydat to osoba:

  • posiadająca minimum trzy lata doświadczenia w obsłudze klienta SME,
  • posiadająca umiejętność budowania portfela klientów,
  • kształtująca kompleksowe relacje z klientami w aspekcie kredytowo-depozytowym oraz rozliczeń pieniężnych w obrocie krajowym i zagranicznym,
  • potrafiąca dokonać oceny zdolności kredytowej klientów oraz przygotować aplikację kredytową.

Obserwacje procesów rekrutacyjnych wskazują, że obok wymaganego doświadczenia menedżerowie HR dużą wagę przykładają do stabilizacji dotychczasowego zatrudnienia. „Jumperzy", czyli osoby zmieniające bardzo często pracę, nie wzbudzają zainteresowania rekruterów.

„Najlepiej postrzegani są kandydaci, którzy z dotychczasowymi pracodawcami wiązali się na minimum 3 lata. Kluczem do sukcesu w tym zawodzie są świetna znajomość oferty banku i profesjonalizm w przeprowadzeniu bezpośredniej rozmowy z klientem - a to nabywa się wraz z doświadczeniem." - zauważa Aneta Czernek, konsultantka Antal Banking & Insurance.

Jak wynika z danych Antal International kandydaci w tej linii biznesowej mogą liczyć na wysoki poziom finansowy składanych ofert. Liderem jest Warszawa - na stanowisku doradcy SME można otrzymać wynagrodzenie sięgające nawet 10 000 PLN brutto miesięcznie. Niewiele mniej otrzymają kandydaci zatrudniani w innych lokalizacjach. Jednocześnie banki deklarują dużą elastyczność w formułowaniu ofert dla kandydatów z dużym doświadczeniem, uzależniając je od potencjału danej osoby.

 

ŚREDNIE WYNAGRODZENIE DORADCÓW SME (Miesięczne, brutto, w PLN)

Doradca SME Warszawa

 8000 - 10000

 

Doradca SME Trójmiasto

 6000 - 8000

 

Doradca SME Lublin

 6000 - 7000

 

Źródło: dane Antal International

 

Możliwości rozwoju na stanowisku doradcy SME są bardzo duże. Banki kuszą kandydatów perspektywą rozwoju na stanowiskach menedżerskich i eksperckich. Związane jest to z prognozowaną rozbudową pionów bankowości SME. Nie od dziś wiadome jest, że pracodawcy chcąc motywować pozafinansowo swoich pracowników uruchamiają programy rozwojowe, pozwalające na przeprowadzanie rekrutacji wewnętrznych na stanowiska wyższego szczebla.” – podsumowuje Aneta Czernek, konsultantka Antal Banking & Insurance.

 

Aneta Czernek, konsultantka Antal Banking & Insurance - w firmie Antal International odpowiada za rekrutacje w obszarze bankowości. Prowadzi projekty rekrutacyjne na stanowiska specjalistyczne i menedżerskie w liniach biznesowych SME, Private oraz Hipoteka. Z branżą finansową związana jest od 9 lat. Swoje doświadczenia zdobywała w renomowanych polskich bankach w obszarze budowy i zarządzania sprzedażą zewnętrzną oraz w rekrutacji w departamentach sił sprzedaży w bankowości.

O Antal International

Antal International jest międzynarodową firmą executive recruitment posiadającą 107 oddziałów w 33 państwach w Europie, Azji, Afryce i obu Amerykach. Firma powstała w 1993 roku, a obecnie zatrudnia ponad 550 konsultantów. Więcej informacji na www.antal.com.

O Antal International w Polsce

Polski oddział rozpoczął działalność w 1996 roku. Biura w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie liczą kilkudziesięciu konsultantów. Antal International jako jedna z pierwszych firm rekrutacyjnych wprowadził podział zespołów na specjalizacje, dzięki czemu konsultanci specjalizują się w wąskich branżach i sektorach, co czyni ich ekspertami w swoich dziedzinach. To pozwala na lepsze zrozumienie branży i, co za tym idzie, wymagań kandydatów i potrzeb pracodawców. Więcej informacji na www.antal.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Antal

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 14 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »