Dom » Wnętrza

Drewniana podłoga w czasie karnawału

Drewniana podłoga w czasie karnawału
Zobacz więcej zdjęć »
Trwa karnawał – czas, w którym częściej niż zwykle zapraszamy gości i organizujemy przyjęcia. Zanim jednak zaczniemy się zastanawiać czym ugościmy znajomych pomyślmy o naszej drewnianej podłodze. Warto o nią dbać cały rok, a w czasie karnawału – tym bardziej.

Istnieją trzy podstawowe sposoby wykończania podłóg drewnianych. Pierwszym z nich jest użycie lakieru, który tworzy na powierzchni drewna nieprzepuszczalną powłokę. W ten sposób chronimy podłogę przed działaniem wody i ścieraniem.

Lakierowanie może jednak zmienić kolor drewna. Należy przy tym pamiętać, że powierzchnie pokryte tą substancją muszą być cyklinowane.

Inną metodą jest woskowanie, chroniące drewno przed wnikaniem wody. Warto wiedzieć, że naturalny wosk może się wycierać. Z tego powodu tej metody nie powinno się używać we wnętrzach, w których często się przemieszczamy, zwłaszcza w korytarzach.

Olejowanie jest kolejnym sposobem pielęgnacji drewna. Lepiej niż lakier impregnuje pory. Sposób ten wymaga użycia (przynajmniej raz w roku) oleju konserwującego. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego środka. Warto zwrócić się do producenta z pytaniem o pomoc w wyborze odpowiedniej marki.

Niezależnie od stosowanej metody ochrony drewna trzeba pamiętać o kilku generalnych zasadach dotyczących utrzymania podłóg. Eksperci zalecają tzw. suchą pielęgnację, czyli zamiatanie i odkurzanie. Do mycia najlepiej używać wilgotnego mopa, a nie ociekającego wodą. Rozlane płyny najlepiej od razu wytrzeć suchą szmatką.

W okresie zimowym wystrzegajmy się piasku i soli, która szkodzi podłodze równie mocno jak karoserii samochodowej. Dla naszych karnawałowych gości przygotujmy więc maty, na których będą mogli oczyścić obuwie. Dobrze jest również zabezpieczyć ruchome meble – pod krzesła i stoły na kółka można położyć przeźroczyste maty. W ten sposób unikniemy zarysowań.

- Drewno to naturalny materiał, jest więc podatny na działanie otoczenia. Jednak odpowiednia pielęgnacja, zgodna z zaleceniami producenta sprawi, że będzie można długo cieszyć się piękną podłogą mówi Sebastian Kos, przedstawiciel firmy Chapel Parket Polska, produkującej stylizowane podłogi dębowe.

Wybierając się na przyjęcie wiele kobiet zakłada szpilki lub pantofle na obcasach. Warto o tym pamiętać organizując karnawałowe spotkania. Buty te nie tylko stukają (co może przeszkadzać innym gościom), ale mogą zniszczyć podłogę. Ślady po szpilkach nie rzucają się w oczy, ale są trwałe. Jak rozwiązać ten problem i nie urazić gości? Można pokusić się o imprezę tematyczną, np. w stylu arabskim – na bosaka. Chyba, że podłoga wykonana jest z odpowiedniego gatunku drewna, dodatkowo impregnowanego w taki sposób, że gospodarze nie muszą obawiać się zniszczeń.

- Bardzo wytrzymałe i trwałe jest drewno dębowe, w którym specjalizuje się nasza firma. - mówi Sebastian Kos z Chapel Parket Polska. - Niezwykle istotnym elementem jest tu sposób obróbki drewna, który podkreśla jego naturalne właściwości. Nasze deski są wstępnie impregnowane, odprężane, a następnie pokrywane odpornym na działanie kwasu mlekowego olejem woskowym, dodatkowo wzmocnionym kwasem krzemowym – wyjaśnia przedstawiciel firmy Chapel Parket. Kwas krzemowy to substancja utleniająca otrzymywana ze szkła, która tworzy specjalną twardą warstwę nad powierzchnią pokrytą olejem. Proces ten wzmacnia odporność podłogi na zarysowania czy ścieranie, dużo lepiej niż w przypadku standardowych olei woskowych. Dzięki tej technologii podłoga zabezpieczona jest nie tylko przed skutkami tanecznych popisów, ale też przed rozlanym winem. Warstwa ochronna skutecznie zamyka strukturę drewna przed wszelkiego rodzaju zabrudzeniami.

Planując prywatkę miejmy na uwadze nie tylko stroje, jedzenie i muzykę. Zadbajmy wcześniej o drewnianą podłogę, a karnawał będzie się nam kojarzył tylko pozytywnie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »