Zdrowie » Dziecko
Drewniane klocki – rozwój przez zabawę
Zobacz więcej zdjęć » |
Z czasem „zwyczajne” drewniane klocki zostały wyparte przez nowoczesne plastikowe cuda, umożliwiające tworzenie skomplikowanych budowli, często wzbogacone o interaktywne dodatki (dźwięki, napędzające je motorki, światła itp.). Na szczęście te tradycyjne znowu wracają do łask. Psychologowie podkreślają ich edukacyjny charakter i korzystny wpływ na rozwój dziecka.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Drewniane klocki o różnych kształtach i kolorach umożliwiają maluchowi rozwijanie kreatywności – tylko od jego wyobraźni zależy, co z nich powstanie – zamek, wieża, dom, rakieta kosmiczna? Możliwości jest nieskończenie wiele. Zabawa nie jest ograniczona schematami ani instrukcją obsługi, a zgubione elementy łatwo zastąpić innymi. Drewniane konstrukcje, które są nietrwałe, rozwijają zdolności motoryczne, uczą dziecko sprawności manualnej i zręczności, a także ułatwiają zrozumienie zależności przyczynowo-skutkowych. Zestawy klocków można z czasem wzbogacać o nowe elementy, które bez trudu się do siebie dopasują. Jak wybrać klocki odpowiednie do wieku dziecka?
Już 9-miesięczny maluch może próbować budować swoje pierwsze wieże, dużo radości sprawi mu także burzenie tego, co przygotowali rodzice. Po 14-miesięcznym dziecku można natomiast spodziewać się pierwszych stabilnych konstrukcji. Dla takich maluchów przeznaczone są klocki w rozmiarze XXL, całkowicie bezpieczne. Warto zwrócić uwagę na drewno, z którego wykonane są klocki. My polecamy ekologiczne, firmy Wooden Story, wykonane z litego drewna wykończonego woskiem pszczelim i olejami roślinnymi (wolne od sztucznych substancji, miłe w dotyku, gładkie i bezpieczne). Rocznym i ciut starszym maluchom spodobają się również klocki kolorowe, przyciągające uwagę, zawierające elementy układanki – np. Woodours firmy Ebulobo. Każdy z boków dziewięciu sześcianów zawiera kolorowe wzory, cyferki albo elementy obrazka do skompletowania. Ciekawą opcją są również klocki-domki z serii Alfabet firmy Skip Hop, zaprojektowane specjalnie z myślą o najmłodszych. Rozwijają zdolność logicznego myślenia, sprawność manualną i poczucie estetyki. Starsze dzieci mogą uczyć się z ich pomocą alfabetu czy nazw zwierzątek pojawiających się na ściankach klocków.
Dla maluchów powyżej 18 miesiąca życia przeznaczone są zestawy składające się z nieco mniejszych i bardziej zróżnicowanych elementów, wymagających większej sprawności manualnej (np. zestaw 100 kolorowych klocków Wooden Story lub zestaw firmy Janod, składający się z klocków o różnych kształtach – od klasycznych sześcianów, przez cylindry po stożki). Klockami można również wspomóc edukację dziecka w zakresie nauki alfabetu czy poznawania cyfr i liczenia, a także opisywania emocji. Firma Janod proponuje zestaw kolorowych sześciennych klocków, które zawierają litery alfabetu i cyfry. Nauka poprzez zabawę będzie nie tylko przyjemna, ale również skuteczniejsza. Z kolei Wooden Story proponuje klocki „Peace & Love”, mające na celu inspirowanie dziecka takimi wartościami i ideami, jak miłość, przyjaźń, radość, wolność itd. Grawerowane napisy i unikalna faktura drewna sprawiają, że zabawa klockami jest wyjątkowo przyjemna. „Starszaki” ucieszą się również z domina (Janod), które uczy cierpliwości, zręczności i wyrabia refleks.
Drewniane klocki to zabawka, której nie da się zepsuć, a zgubione elementy bez problemu zastąpi się nowymi. Kolekcję klocków można stale powiększać, dodając kolejne zestawy wraz z wiekiem dziecka. Umożliwiają maluchowi zarówno samodzielną zabawę, jak i wspólną wraz z rodzicami czy kolegami. Opisywane w artykule klocki dostępne są w sklepie Fabryka Wafelków - www.fabrykawafelkow.pl.
Nadesłał:
PandaPR
|
Komentarze (0)