Technologie » Internet

Duży wzrost liczby użytkowników atakowanych trojanami kradnącymi hasła

Duży wzrost liczby użytkowników atakowanych trojanami kradnącymi hasła
Zobacz więcej zdjęć »
Cyberprzestępcy nieustannie wymyślają nowe mechanizmy oszustw online, a ostatnie sześć miesięcy charakteryzowało się istotnym wzrostem takiej aktywności.

Badacze z firmy Kaspersky obserwowali zwiększoną liczbę ataków, w których cyberprzestępcy wykorzystywali trojany kradnące hasła dostępowe do usług online i inne informacje o kontach użytkowników.

Badacze z firmy Kaspersky przeanalizowali okresy od stycznia do września z lat 2020 i 2021 pod kątem liczby prób infekcji i ofiar. Analiza wykazała istotny wzrost liczby atakowanych użytkowników. Na przykład we wrześniu 2021 r. odnotowano o 160 tysięcy ataków więcej niż w kwietniu tego samego roku, co daje wzrost na poziomie 45%.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W ostatnich miesiącach eksperci zauważyli także gwałtowny przyrost liczby prób infekowania użytkowników – o niemal 30% w okresie lipiec-sierpień. Łączna liczba wykrytych prób ataków zarejestrowanych od stycznia do września 2021 r. wyniosła 24,8 mln – o 0,7 mln więcej niż w analogicznym okresie w ubiegłym roku.

Statystyki pokazują, że loginy, hasła, dane związane z płatnościami i inne informacje osobiste w dalszym ciągu stanową atrakcyjny cel dla cyberprzestępców. Dane te pozostają także popularnym „towarem” na czarnym rynku. Z tego powodu zachęcamy użytkowników do podejmowania dodatkowych działań mających na celu zabezpieczenie kont online. Dobrą praktyką jest włączenie uwierzytelniania wieloskładnikowego – powiedział Denis Parinow, ekspert ds. cyberbezpieczeństwa w firmie Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky przygotowali kilka porad pozwalających lepiej chronić się przed atakami mającymi na celu kradzież danych logowania do usług online:

·        Na bieżąco uaktualniaj system operacyjny i użytkowane oprogramowanie, by zapobiegać atakom wykorzystującym luki w zabezpieczeniach.

·        Używaj silnych haseł dostępowych do usług online i włączaj uwierzytelnianie dwuskładnikowe wszędzie, gdzie jest to możliwe. Jeżeli masz trudności z wymyślaniem i zapamiętywaniem skomplikowanych haseł, skorzystaj z menedżera haseł.

·        Unikaj publikowania online informacji, które mogą ułatwić oszustom kradzież Twojej tożsamości, np. adres zamieszkania, numer telefonu, adres e-mail itp. Zanim opublikujesz coś online, zastanów się, czy dana treść nie narusza czyjejś prywatności.

·        Przed większością ataków wykorzystujących trojany kradnące dane i wiadomości phishingowe ochroni Cię skuteczne oprogramowanie bezpieczeństwa.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła. Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosciRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »