Społeczeństwo » Polityka

Działalność Lewicy w Sejmie IX kadencji

Działalność Lewicy w Sejmie IX kadencji
Zobacz więcej zdjęć »
Wybory parlamentarne, które odbyły się w 2019 roku, okazały się niemałym sukcesem dla Lewicy, która po czterech latach nieobecności na głównej scenie politycznej, zdobyła zaufanie wyborców mających nadzieję na lepsze jutro dla Polski.


Prawa kobiet fundamentem Polski

Rzeczą wartą odnotowania jest fakt, że Lewicę tworzą w dużej mierze kobiety. 43 % osób wprowadzonych do Sejmu przez Lewicę stanowiły właśnie posłanki i senatorka. Był to najwyższy procentowy wynik wśród wszystkich partii, dzięki czemu ugrupowanie przyczyniło się do najwyższego w historii wyniku, jeśli chodzi o ilość polityczek w polskim Sejmie. Podczas zeszłorocznych protestów w obronie praw reprodukcyjnych kobiet posłanki i posłowie lewicy walczyli o godność Polek ramię w ramię z obywatelkami i obywatelami. Jednym z podjętych przez nich działań jest zbieranie podpisów pod obywatelskim projektem ustawy Aborcja bez kompromisów, który ma na celu oddanie wyłącznego prawa do decyzji o bezpiecznej, bezpłatnej aborcji osobie w ciąży. Dodatkowo w listopadzie partia uruchomiła razem z Federacją na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny Poselską Sieć Ratunkową, która będzie walczyć o prawa osób ciężarnych, których życie jest zagrożone. Osoby w ciąży będą mogły walczyć z pomocą sieci o lepszy szpital i opiekę oraz będą mogły liczyć na interwencję poselską, jeśli ich prawa nie będą respektowane przez personel szpitalny. 
Wolność dla mniejszości seksualnych

Posłanki i posłowie lewicy brali też aktywny udział w protestach osób LGBT+, które odbywały się w Polsce w sierpniu 2020 roku w wyniku aresztowania Margot, członkini kolektywu Stop Bzdurom. Podczas brutalnych ataków policji na młode osoby aktywistyczne członkowie Lewicy oferowali bezpodstawnie zatrzymywanym aktywistkom i aktywistom pomoc prawną. Wykorzystywali swoje mandaty poselskie aby chronić bezbronnych ludzi tratowanych i duszonych w łapankach urządzonych przez funkcjonariuszy policji. Następnie w październiku 2020 roku polityczki i politycy Lewicy protestowali pod siedzibą MEN wraz ze społecznością LGBT+ przeciwko powołaniu znanego z homofobicznych, nienawistnych wypowiedzi Przemysława Czarnka na Ministra Edukacji Narodowej. Lewica protestowała aktywnie na rzecz społeczności queer także w sejmie, co udowodniły posłanki ugrupowania pojawiając się na obradach w kolorach tęczy, czym dały siły i nadzieję wielu młodym osobom bojącym się o swoje życie w Polsce. Walka o poprawę losu obywateli w czasie pandemii i stop dla antyszczepionkowców

Lewica nie boi się podejmować niepopularnych decyzji w obliczu groźby pogorszenia się jakości życia zwykłych obywatelek i obywateli, których dobro jest w partii wartością nadrzędną. Dotrzymanie swoich obietnic i wierność ideom przedkłada nad polityczne gry także w czasie pandemii, dlatego ugrupowanie poparło ratyfikację Funduszu Odbudowy, wprowadzając do Krajowego Planu Odbudowy m. in. zasadę, że min. 30% środków z planu trafi do samorządowców, a do tego zostanie wybudowane 75 tys. tanich mieszkań przeznaczonych na wynajem. Lewica w przeciwieństwie do polskiego rządu aktywnie sprzeciwia się też osobom koronasceptycznym. Członkinie i członkowie partii przedstawili plan dotyczący walki z czwartą falą pandemii, który nałożyłby ograniczenia na osoby niezaszczepione lub nieposiadające aktualnego negatywnego testu w kierunku COVID-19. Plan zakłada też zapewnienie testów dla pracowników ochrony zdrowia i innych szczególnie narażonych na zakażenie. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »