Gospodarka » Maszyny

Dzień Buraka Cukrowego w Ciężkowicach z udziałem firmy ELDA

Dzień Buraka Cukrowego w Ciężkowicach z udziałem firmy ELDA
Zobacz więcej zdjęć »
W niedzielę, 5 lipca, na terenie Gospodarstwa Rolnego Ciężkowice odbył się Dzień Buraka Cukrowego. Mimo panujących upałów, do gminy Polska Cerekiew przyjechały tłumy plantatorów, pracowników cukrowni oraz przedstawicieli branży.

W wydarzeniu tej rangi nie mogło zabraknąć przedstawicieli firmy ELDA z Raciborza oferującej usługi dla rolnictwa, w tym załadunek, doczyszczanie i transport buraków cukrowych.

Dzień Buraka Cukrowego to wydarzenie z tradycją, które na stałe wpisało się w kalendarz przedstawicieli szeroko pojętej branży rolniczej, a przede wszystkim plantatorów. Tym razem spotkanie odbyło się w Ciężkowicach. Jego organizatorem była firma Südzucker Polska S.A., a  gospodarzami - Zakład Produkcyjny „Cukrownia Cerekiew” oraz Gospodarstwo Rolne Ciężkowice Sp. z o.o.

Gości powitał Bogdan Kalus (aktor znany szerokiej publiczności z roli Hadziuka w bijącym rekordy oglądalności serialu „Ranczo”) oraz  Mariusz Pawełek, Dyrektor ds. Surowcowych firmy Südzucker Polska S.A.
 - Z okazji dzisiejszego wydarzenia przygotowano wiele atrakcji; eksperymentów nie tylko nawozowych, odmianowych i herbicydowych, ale także pokazów, z których wyniesiemy wiele wiadomości i umiejętności przydatnych w naszych gospodarstwach - zapowiedział Bernard Marks, współwłaściciel Gospodarstwa Rolnego Ciężkowice, witając przybyłych gości.

Dr Rainer Schechter, były Prezes Südzucker Polska, pracujący obecnie w Grupie Südzucker przypomniał, że po roku 2017 zmieni się obowiązująca regulacja rynku cukru, co wiąże się z koniecznością odnalezienia się w nowej rzeczywistości. - Na pewno zauważyliście rysunek na plakacie zapowiadającym dzisiejsze święto: burak cukrowy i torebka cukru z hasłem „Razem łatwiej”. To też symbol współpracy między rolnikami, a firmą Südzucker. Życzę nam wszystkim sukcesu w tych zmieniających się warunkach - mówił.

Tradycyjnie, co roku, w pierwszą niedzielę lipca spotykamy się z naszymi plantatorami. W tym roku spotkaliśmy się w rejonie działania cukrowni Cerekiew, w gospodarstwie w Ciężkowicach. To wydarzenie z tradycjami sięgającymi roku 2000, oczekiwane przez naszych plantatorów. Dzisiaj łączymy przyjemne z pożytecznym; oprócz części dotyczącej uprawy buraka, wskazujemy także nowinki i propagujemy nowoczesne rolnictwo - mówił Marek Wójcik, Członek Zarządu Südzucker Polska S.A. 

Andrzej Butra, Dyrektor Opolskiego Oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych, nawiązał do panujących w Dniu Buraka Cukrowego upałów. - Dzisiejsza pogoda nie jest już groźna, najważniejsze jest to co już się wydarzyło - susza wczesną wiosną może spowodować niższe plony. Nie będzie to zatem rok najbardziej rekordowych zbiorów. Plantatorów czekają duże zmiany; uwolnienie tego rynku spowoduje wahania, z tym że polscy plantatorzy buraka nie powinni się obawiać - podkreślił. Dyrektor Butra pozytywnie ocenia także wydarzenie organizowane dla plantatorów. - Jest to wspaniała idea, wszystkim którzy pracują należy się dzień świętowania, oczywiście będą później dożynki, ale przez dzisiejsze wydarzenie firma Südzucker docenia swoich plantatorów i klientów. Wspaniała pogoda, znakomite miejsce - podsumował.

Część oficjalną zwieńczyło wręczenie dyplomów słuchaczom Akademii Buraka Cukrowego. Jak podkreślali organizatorzy, Dzień Buraka Cukrowego jest świętem plantatorów oraz rolników. Z myślą o nich przygotowano bogatą ofertę. Na uczestników wydarzenia czekały m.in. demonstracje polowe, prezentacje sprzętu do uprawy, zbioru, doczyszczania, załadunku i transportu buraków oraz pokazy pracy maszyn do uprawy pożniwnej, przedsiewnej oraz do siewu buraków cukrowych.  Niezwykle cenne były rozmowy z wystawcami, którzy prezentowali swoje możliwości oraz maszyny. Jedną z firm obecnych w Ciężkowicach była ELDA z Raciborza. 
Po raz pierwszy w historii firma ELDA zaprezentowała swoją działalność na „Dniu Buraka Cukrowego”. Frekwencja była wyższa, niż zakładaliśmy. Bardzo się cieszę, że mogłam zamienić słowo z tyloma rolnikami; była okazja do rozmów zarówno tych handlowych, jak i prywatnych. Ponadto, nasze stoisko odwiedziło wiele przedstawicieli firm, z którymi współpracujemy podczas kampanii. Byli mile zaskoczeni ogromem dzisiejszej imprezy - mówi Elżbieta Majer, Prezes Zarządu firmy ELDA. - Warto brać udział w tego typu wydarzeniach - firmy stają się wtedy bardziej rozpoznawalne na rynku - dodaje p. E. Majer.
Mamy przyjemny, upalny dzień. Jestem zadowolony z wydarzenia; nasze stoisko odwiedziło dużo zainteresowanych osób, naszych potencjalnych klientów. Wydarzenie ma bogaty plan, nie wszędzie można zobaczyć tak dużą liczbę maszyn - zauważył Dariusz Płachta, Wiceprezes Zarządu firmy ELDA z Raciborza. Przedsiębiorstwo realizuje usługi dla plantatorów na terenie powiatu raciborskiego i ościennych miejscowości przy pomocy doczyszczarko-ładowarki firmy ROPA. Należąca do niej maszyna marki ROPA euro-MAUS3 imponuje parametrami - 13,35 m długości, 3m szerokości i 4 m wysokości podczas jazdy, waga 23.500 kg oraz wydajnością wynoszącą do 550 ton/godzinę ładowania. 

ELDA zajmuje się również m.in. produkcją pasz treściwych, przygotowywanych za pomocą nowoczesnej samojezdnej mieszalni pasz treściwych niemieckiej firmy Buschhoff.
Pojazd ten wzbudził szczególne zainteresowanie wśród uczestników wydarzenia. - Taką maszyną dysponuje niewiele firm. Na Dzień Buraka Cukrowego przyjechały firmy z całej Polski, a my mamy przyjemność reprezentować nie tylko własną firmę, ale i Racibórz oraz powiat raciborski, bo jesteśmy jedyną firmą z naszego miasta, która się tu prezentuje. Pokazaliśmy swoje możliwości, maszyny i magazyny zbożowe. Dla nas to było udane wydarzenie - wyjaśnił. D. Płachta. 

Mieszcząca się w Raciborzu firma jest jedną z nielicznych w okolicy ściśle współpracującą z Südzucker Polska S.A.
Współpraca z firmą ELDA bardzo dobrze nam się układa. Wiadomo, że okres kampanii jest trudny, bo wymaga obsługi całodobowej i planowania, ale jest to współpraca bardzo dobra. Firma działa nie tylko w rejonach związanych z Raciborzem i Polską Cerekwią, ale także na rejonach naszych byłych cukrowni. Współpracujemy tylko z najlepszymi, w ostatnich latach miało miejsce ograniczenie liczby produktu; na rynku pozostały firmy efektywne, świadczące dobre usługi. Wiem, że firma inwestuje i się rozwija, co nas cieszy - przyznał Marek Wójcik, Członek Zarządu Südzucker Polska S.A. 

Jednym z gości stoiska firmy ELDA był Gerard Matusik, Prezes Rolniczej Spółdzielni Produkcyjnej w Ponięcicach. Spotkanie było okazją do podsumowania aktualnej sytuacji na rynku. - W RSP w Ponięcicach uprawiamy pszenicę, buraki cukrowe, rzepak, bobik, jęczmień, oziminę, kukurydzę. W tym roku przewidujemy, że plon może kształtować się w granicach 55-60 ton z hektara. Ubolewam, że nie jest to już  tyle, ile w rekordowym ubiegłym roku, kiedy wynosił nawet sto ton. Sytuacja na rynku rolnym nie ulega zmianie; ceny za nasze płody rolne nie są w pełni satysfakcjonujące i nieprzewidywalne. Trudno określić w tej chwili, która cena jest ceną adekwatną do kosztów jakie ponosimy - stwierdził Prezes G. Matusik.
Jestem pod wrażeniem organizacji i wielkości tego przedsięwzięcia. W imprezach organizowanych w związku z produkcją rolną warto brać udział ze względu na  możliwości wymiany poglądów, uzyskania informacji na temat nowych odmian oraz zaznajomienia się z prezentowanym sprzętem rolniczym - dodał.

Organizatorzy zadbali nie tylko o część merytoryczną, ale i o oprawę artystyczną wydarzenia. Na scenie zaprezentował się kabaret KaŁaMasz, zespół Pieśni i Tańca KOMES oraz grupa BOYS, która porwała publiczność do tańca i wspólnego śpiewu. Przedstawiciele cukrowni zmierzyli się w specjalnie zorganizowanym turnieju, nie zabrakło także atrakcji dla najmłodszych.

Dzień Buraka Cukrowego i sytuacja sektora w opinii uczestników wydarzenia:

Gerard Jaszkowic, Ucieszków
Dzisiaj jest bardzo gorąco, z uwagi na panującą suszę trudno przewidzieć jakie będą plony. Mam 57 ha, uprawiam pszenicę, rzepak, jęczmień i buraki. Sytuacja na rynku rolnym nie jest ciekawa, ale w takich spotkaniach warto brać udział, bo można poznać nowych ludzi, nawiązać kontakty i zobaczyć maszyny.

Agnieszka Pukała
, woj. opolskie
Jestem żoną rolnika. Uprawiamy zboże i buraki cukrowe. Niestety, przez upały trudno powiedzieć jakie plony będą, czas pokaże. Dopiero się rozwijamy, dlatego z wielką ciekawością przyjechaliśmy na dzień buraka. Chcemy sprawdzić co firmy mają nam do zaoferowania. Jest miło, impreza bardzo fajna, a ludzie przyjemni.  

Norbert Gaszin, Polska Cerekiew
Na Dniu Buraka jestem po raz pierwszy: jest dużo maszyn i fajnych wystaw, zwiedzamy powoli wszystko. Jestem pracownikiem cukrowni i z tego powodu tu przyjechałem, bo temat wydarzenia jest mi bliski. Na takiej imprezie można się wiele dowiedzieć i nauczyć. 

Gerard Torka, Stare Kotkowice
Uprawiam buraki, rzepak, pszenicę i jęczmień ozimy. Akurat wczoraj kosiłem jęczmień ozimy i plony zapowiadają się nieźle, około 7 ton z hektara. Buraków cukrowych zawsze było w granicach 80-90 ton, a w tym roku dopiero się okaże, oby tylko pogoda dopisała. Póki co brakuje nam deszczu. Sytuacja na rynku rolnym jest stabilna, tylko ceny płodów rolnych, mleka i trzody są za niskie. Takie spotkania integrują rolników, można też zobaczyć sprzęt i poznać nowości. Wydarzenia takie jak to umożliwiają nawiązanie nowych kontaktów, z obecnymi tutaj przedstawicielami firm można porozmawiać na temat oprysków, wysiewu i  nowych odmian.

Irena Ułan
, Prudnik
Uprawiam zboże, buraki cukrowe oraz warzywa. Jeżeli nie spadnie deszcz, będzie źle. Zboża źle wyglądają, a buraki cukrowe może uratować deszcz. Co roku jestem na obchodach Dnia Buraka. Bardzo mi się podoba; można się dużo dowiedzieć od przedstawicieli poszczególnych firm, zdobyć informacje, których nie spotyka się na co dzień w prasie, czy też w internecie. Kiedy pojawia się nowy problem - możemy go tutaj rozwiązać. 

Józef Maślanka, Reńska Wieś
Bardzo mi się podoba, co roku przyjeżdżam. Dużo ciekawych rzeczy można zobaczyć. Szczególnie podobają mi się maszyny i nowości. 

Zbigniew Kowalski, Karczów 
Jestem rolnikiem od 30 lat, ale mam małe gospodarstwo. Jeśli taka pogoda się utrzyma, to zbiory będą niskie. Jestem pozytywnie zaskoczony z rozmachu imprezy. Uprawiam buraki i przyjechałem do Ciężkowic zobaczyć nowości związane z  jego uprawą: siewniki, traktory i  specjalistyczne sprzęty.

* * *

ELDA Sp. z o. o.
ELDA Sp. z o. o. z Raciborza, mieszcząca się przy ul. Leśmiana 4a, oferuje usługi dla rolnictwa, m.in. skup i magazynowanie zbóż (również o wilgotności wyższej niż 14%, gdyż posiada suszarnię), załadunek, doczyszczanie i transport buraków cukrowych. Wykonujemy usługi u rolników za pomocą nowoczesnej samojezdnej mieszalni pasz treściwych niemieckiej firmy Buschhoff.

Autor: Anna Koza

Kontakt:
Aleksandra Dik
aleksandradik@adventure.media.pl
tel. + 48 604 231 738, 32 724 28 84
Adventure Media s.c.
ul. S. Batorego 7, III p., 47-400 Racibórz Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »