Firma » Bankowość

Dziś bilans płatniczy za grudzień

Dziś bilans płatniczy za grudzień
Zobacz więcej zdjęć »
Grudniowe wyniki rachunku obrotów bieżących zwykle wskazują na nieco głębszy deficyt (zjawisko sezonowe) i dopiero pogorszenie o 0,3-0,4 mld EUR względem listopada mogłoby świadczyć o tym, że załamanie w eksporcie jest cięższe niż dostosowania importu (wywołane słabszymi inwestycjami i konsumpcją).

Spodziewamy się, że deficyt C/A nie przekroczy 2mld EUR a skumulowany 12-miesięcny wynik obniży się z 5,5% do 5,4% PKB.

RPP szuka nowych dróg oddziaływania

Marian Noga powiedział wczoraj, że cięcia stóp procentowych nie są efektywne i nie wpływają na aktywność kredytową RPP może, ale osłabiają jego zdaniem złotego. W tej sytuacji RPP może szukać nowych możliwości oddziaływania i może rozważyć obniżkę stopy rezerwy obowiązkowej w dwóch krokach po 0,75pp do 2%. Dodał też, że to, że obniżki stóp nie działają w pełni nie jest przeciwwskazaniem do ich aplikowania. Dziś w wywiadzie dla „Pulsu Biznesu" wyjaśnił, że poparłby cięcie o nie więcej niż 25pb na lutowym posiedzeniu.

Z kolei Halina Wasilewska-Trenkner chciałaby w ogóle uniknąć cięcia w lutym. Dopuszcza jednak możliwość zmiany stanowiska w reakcji na obraz ukazany w projekcji, która jest szykowana na najbliższe posiedzenie.

Sugerowana przez prof. Nogę obniżka stopy rezerwy obowiązkowej uwolniłaby w systemie ok. 9,3mld zł środków, które naszym zdaniem trafiłyby częściowo na rynek obligacji - w skali dającej stabilizację (rynek długu doznaje ostatnio osłabienia przez brak dopływu nowych funduszy), ale nie uruchamiającej pozytywnego trendu.

CO to znaczy: Naszym zdaniem pojawiające się głosy o zmniejszaniu skali cięć ucichną przy publikacji danych o aktywności gospodarczej w lutym (przyszły tydzień) i dojdzie do obniżki o 50pb.

Komentarz ekonomistów ING Banku ŚląskiegoRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 3 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »