Technologie » Komputery

E-usługa "Wspomaganie Zarządzaniem ZOZ na odległość" w placówkach medycznych Dolnego Śląska

System wspomagania zarządzania dla placówek ochrony zdrowia oparty na technologii Oracle został stworzony i wdrożony przez firmę NEWIND Grupa Apator, partnera Oracle Polska na poziomie Gold.

Firmy Oracle Polska oraz NEWIND Grupa Apator Sp. z o.o. informują, że w ośmiu placówkach ochrony zdrowia z regionu Dolnego Śląska został wdrożony system informatyczny służący do usprawnienia procesów związanych z zarządzaniem instytucją medyczną. W skład tego rozwiązania wchodzi System Planowania i Budżetowania, który jest autorską aplikacją opracowaną przez NEWIND, zbudowaną na bazie rozbudowanego zestawu produktów technologicznych Oracle.

System działa w modelu e-usługi, zawiera mechanizmy wspierające procesy planowania i budżetowania, zamówień publicznych, raportowania i dostarczania informacji zarządczej oraz realizacji projektów inwestycyjnych dla 8 placówek świadczących usługi medyczne (szpitale, ZOZ-y) w miastach regionu Dolnego Śląska: w Bolesławcu, Głogowie, Kamiennej Górze, Oleśnicy, Strzelinie, Świdnicy, Wałbrzychu i Złotoryi.
Aplikacja umożliwia prezentację danych z wykonania budżetu, zgodnie z układem stosowanym przez daną jednostkę oraz na zadanym poziomie agregacji danych. Ponadto pozwala na wygodne tworzenie struktury budżetowej poprzez definiowanie komórek budżetowych i pozycji rodzajowo-kosztowych oraz planów budżetowych dla zadanego czasookresu. System zawiera także moduł do zarządzania obiegiem dokumentów.

System opiera się na rozbudowanym zestawie elementów technologicznych Oracle, na które składają się zarówno produkty bazodanowe, jak też należące do pakietu oprogramowania warstwy pośredniej Oracle Fusion Middleware. Aplikacja działa pod kontrolą systemu operacyjnego Linux.
Motor bazy danych Oracle Database Enterprise Edition przechowuje dane systemu oraz zapewnia ich pobieranie i aktualizacje. W projekcie zastosowane są liczne opcje bazodanowe Oracle: narzędzia do replikacji i partycjonowania, moduły szyfrujące dane i zabezpieczające je pod względem reguł prywatności i poufności, a także narzędzia do diagnozowania i dostrajania aplikacji.

Warstwa analityczna i raportująca została zrealizowana na platformie Oracle Business Intelligence Foundation Suite. Pakiet ten zawiera także wielowymiarową bazę danych Oracle Essbase z opcją OLAP, zapewniającą wydajne przetwarzanie równoległe oraz wykonywanie w pamięci funkcji analitycznych. Użytkownicy mają dzięki temu dostęp w czasie rzeczywistym do przedstawianych graficznie analiz, z czasem reakcji nie przekraczającym jednej sekundy.

We wdrożonym rozwiązaniu zastosowano opartą na Oracle GoldenGate technologię do integracji w czasie rzeczywistym danych oraz moduł Oracle Data Integrator, którego zadaniem jest wydajne pobieranie, przekształcanie i ładowanie danych do hurtowni.
Wdrożenie systemu było możliwe dzięki projektowi "Dolnośląskie e-zdrowie", na którego realizację zostały pozyskane środki z Unii Europejskiej w ramach prowadzonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013.

"Obecnie wyzwaniem dla zarządzających placówkami medycznymi jest sprostanie rynkowym zasadom na jakich działają - z jednej strony muszą pełnić misję związaną z ratowaniem życia pacjentów, z drugiej utrzymać stabilną sytuację finansową i organizacyjną" - komentuje Anna Sobańska, Dyrektor Sektora Ochrony Zdrowia w firmie NEWIND Grupa Apator. "Aby pogodzić te wymogi, instytucjom ochrony zdrowia potrzebny jest swobodny dostęp do aktualnych informacji zarządczych, niezbędnych do podejmowania operacyjnych i strategicznych decyzji. Opracowany przez firmę NEWIND system spełnia wszystkie wymagania placówek, dostarczając elastyczny i łatwy w obsłudze system do planowania, budżetowania i zarządzania inwestycjami oraz narzędzia do analizy kluczowych danych biznesowych, zbieranych w systemach źródłowych".

"Jednym z kluczowych zagadnień podczas realizacji projektu była szczególna ochrona przetwarzanych danych medycznych" - powiedział Adam Pośpiech, Dyrektor Sektora Ochrony Zdrowia w Oracle Polska. "Nasz partner, firma NEWIND, dzięki zastosowaniu szeregu specjalistycznych technologii Oracle (np. opcje bazodanowe Advanced Security oraz Data Masking Pack) sprostała wysokim wymaganiom klienta, proponując rozwiązania doskonale oceniane przez międzynarodowe organizacje certyfikacyjne (NIS). Również po raz pierwszy w jednostkach szpitalnych została wdrożona "karta oceny wyników" (ang. score card) wchodząca w skład pakietu Oracle BI Foundation Suite, umożliwiająca jeszcze lepsze zarządzanie dostarczanymi informacjami. Projekt ten stanowi znakomity przykład wykorzystania złożonego pakietu wielu różnych technologii Oracle - od bazy danych, przez narzędzia integracyjne, aż po pakiety klasy BI - w zarządzaniu nowoczesnym szpitalem".

Placówki medyczne biorące udział w projekcie:
·    Specjalistyczny Szpital im. dra A. Sokołowskiego w Wałbrzychu,
·    Wojewódzki Szpital dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Bolesławcu,
·    Powiatowe Centrum Zdrowia w Kamiennej Górze sp. z o.o. Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Szpital Powiatowy,
·    Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Strzelińskie Centrum Medyczne sp. z o.o.,
·    SPZOZ w Świdnicy,
·    Zespół Opieki Zdrowotnej w Złotoryi,
·    Zespół Opieki Zdrowotnej w Głogowie,
·    Powiatowy Zespół Szpitali z siedzibą w OleśnicyRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Oracle

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Za 9 dni:
Warsztaty online „Technologie medyczne w modelach zintegrowanej opieki zdrowotnej”
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »