Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Echo serca a koronawirus

Echo serca a koronawirus
Zobacz więcej zdjęć »
COVID-19 powoduje zmiany i uszkodzenia w tkance serca również u osób, które wcześniej nie zmagały się z żadnymi problemami zdrowotnymi dotyczącymi tego narządu. Aby wykryć uszkodzenia warto wykonać badanie echo serca.


Czy koronawirus ma wpływ na serce?

Niepodważalnym faktem było to, że COVID-19 przyczynia się do destrukcji płuc u osób, które zaraziły się koronawirusem. Jednak wraz z kolejnymi badaniami nad wirusem okazało się, że ma on również negatywny wpływ na serce. W jaki sposób je niszczy? Wirus SARS-CoV-2 bezpośrednio wnika do komórek serca, a następnie replikuje się, prowadząc do zniszczenia komórek nosiciela. W ten sposób powstają uszkodzenia, które zakłócają skurcze serca, a to z kolei prowadzi do powikłań i długotrwałych, często poważnych uszkodzeń narządu. Koronawirus powoduje, że komórki w sercu zaczynają obumierać i całe serce zaczyna coraz gorzej funkcjonować. Co ciekawe, zmiany te mogą zachodzić w sercach również osób, które wcześniej nie miały problemów z tym narządem.Echo serca – na czym polega

Echokardiografia serca, potocznie zwana jest echem serca, USG serca lub UKG. Jest to popularne badanie serca, które ma na celu analizę i ocenę jego budowy oraz pracy, którą wykonuje. Zaliczane jest do badań diagnostyki obrazowej. Wykorzystuje się w nim fale ultradźwiękowe, które odbijają się od badanych struktur, co pozwala na odczytanie gotowego obrazu, który można następnie zapisać w formie obrazu lub wideo.

Podczas badania ocenia się takie parametry i działania serca jak np.: położenie, grubość, wymiary i proporcje jam, budowa i praca zastawek oraz przepływy czy kurczliwość. Pozwala to ocenić ogólny stan narządu i wykryć ewentualne nieprawidłowości.

Echo serca może pomóc wykryć różne choroby m.in:

  • uszkodzenia spowodowane zawałem serca,
  • niewydolność serca,
  • wrodzone choroby serca,
  • problemy z zastawkami serca,
  • przyczyny szmerów, bólu w klatce piersiowej, kołatań serca,
  • kardiomopatie (pogrubienie lub powiększenie ścian serca),
  • infekcje zastawek serca.


Echo serca – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów echa serca. Do najpopularniejszych z nich należą:

  • przezklatkowe – podczas którego głowica urządzenia przykładana jest do przedniej powierzchni klatki piersiowej, to podstawowa i najczęściej wybierana metoda diagnostyczna,
  • przezprzełykowe - gdzie głowica przymocowana jest do specjalnej sondy echokardiogramu, którą wprowadza się do organizmu przez przełyk,
  • wysiłkowe (obciążeniowe) – przeprowadzane w warunkach podwyższonego zapotrzebowania mięśnia sercowego na tlen (pacjent przed badaniem wykonuje ćwiczenia fizyczne lub podawany jest mu specjalny środek farmakologiczny).


Ile kosztuje?

Badanie echa serca można wykonać bezpłatnie - ramach kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Uprzednio jednak należy udać się do kardiologa, który wystawi odpowiednie skierowanie. Zrobienie echa serca jest również możliwe w prywatnym gabinecie. Echo serca - jak wygląda?

Badanie trwa około 20 - 30 minut, przeprowadza je kardiolog lub lekarz ultrasonografista, a wynik pacjent otrzymuje od razu. Sam wygląd badania zależy od metody, którą jest wykonywane. Może to być przystawienie głowicy do klatki, wprowadzenie sądy do przełyku czy podczas wysiłku fizycznego. Zawsze jednak jest ono bezinwazyjne i bezpieczne. Czasem mogą pojawić się dolegliwości takie jak na przykład lekki dyskomfort podczas wprowadzania sondy do gardła, jednak szybko i samoistnie mijają.
Przed niektórymi rodzajami echa serca należy się specjalnie przygotować. Na przykład na echokardiografia przezprzełykową należy przyjść na czczo. O wszystkie szczegóły dotyczące przygotowania się do badania najlepiej zapytać wcześniej swojego lekarza.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »