Gospodarka » Przemysł

Ekologiczne palenie w piecu

Ekologiczne palenie w piecu
Zobacz więcej zdjęć »
Obecnie tematem, wokół którego wszystko się toczy jest zagrożenie epidemią koronawirusa i związanymi z tym problemami. Dodatkowo wiosenna aura sprawia, że kwestie smogu odchodzą na dalszy plan. Należy jednak pamiętać, że problem ze smogiem wkrótce pojawi się znowu.

Pamiętajmy, że to smog, każdego roku rujnuje ludzkie zdrowie i w wielu przypadkach przyczynia się do śmierci.


Odpowiednia technika spalania węgla w połączeniu z techniką sorbentową dają fantastyczne rezultaty. Właściwie, na rynku nie ma dziś bardziej ekologicznej metody uzyskiwania ciepła i redukcji zanieczyszczeń zapewnia Mariusz Dąbrowski, Generalny Dystrybutor produktu Sorbent ER-1, członek Zespołu Autorskiego WNM. Ekologiczne spalanie węgla nie musi oznaczać kosztownych inwestycji czy długiego procesu oczekiwania. Na polskim rynku już teraz istnieje prosty i szybki sposób na redukcję zanieczyszczeń. Jest to, wynaleziony przez rodzimych technologów z wodzisławskiego Zespołu Autorskiego WNM, kompozyt kruszyw Sorbent ER-1. Jego efektywność potwierdzona została profesjonalnymi badaniami naukowymi przeprowadzonymi w Katedrze Inżynierii Chemicznej i Projektowania Procesowego Wydziału Chemicznego Politechniki Śląskiej w zakresie redukcji pyłów SOx, NOx, CO. 

Współprądowe palnie w piecu

Główną przyczyną smogu jest tzw. niska emisja. Tworzą ją m.in. lokalne kotłownie oraz domowe piece, w których spalany jest węgiel, natomiast wprowadzane do atmosfery substancje realizowane są poprzez emitery (kominy!) niższe od 40 metrów. Technika spalania opału w procesie redukcji zanieczyszczeń w powietrzu nie jest bez znaczenia. Palenie współprądowe, nazywane czasem od góry, jest procesem cyklicznym. Polega na wrzuceniu do paleniska odpowiedniej ilości opału, który po wypaleniu stanie się żarem. Następnie wystarczy żar umieścić na węglu, przy wylocie do komina. - To właśnie tutaj należy podkreślić, że palenie od góry nie zawsze jest paleniem współprądowym. Spalanie polega na utlenianiu opału, czyli napowietrzając (tlen czerpiemy z powietrza!) palący się opał dostarczamy wymaganą ilość tlenu do spalania opału i gazów odlotowych, które także ulegają spalaniu. Trzeba wziąć pod uwagę wylot do komina. Odpowiednia technika spalania polega na tym, by palić zgodnie z prądem, czyli kierunkiem wylotu na zewnątrz - mówi Mariusz Dąbrowski. Taka technika spalania powoduje, że dym wydostający się z zimnego jeszcze opału musi najpierw przejść przez żar, gdzie inicjowany jest jego zapłon, a w konsekwencji spalenie zupełne nie tylko opału ale także emitowanych gazów odlotowych. - Kiedy dzięki paleniu współprądowym spalanie się polepsza,  spada zużycie paliwa a jednocześnie zmniejsza się emisja zanieczyszczeń. Z prostej przyczyny, gdyż to, co miało być dymem, zostało w znacznej części spalone i przekształcone na ciepło. Mówimy więc nie tylko o ekologicznym, ale też ekonomicznym aspekcie. - argumentuje Mariusz Dąbrowski, Główny Dystrybutor produktu.

Sama technika spalania to za mało

Współprądowe palenie w piecu jest rozwiązaniem dobrym i jak najbardziej wskazanym. Jednak tylko dzięki połączeniu węgla z sorbentem możliwe jest podwyższenie się temperatury paleniska i nie spiekanie się węgla. To z kolei wpływa na jego lepszą wydajność, większą efektywność cieplną, a w efekcie oszczędność opału. Dopiero wtedy możemy mówić o mniejszej emisji szkodliwych substancji do atmosfery. - Jeśli mówimy o kotłach lepszej klasy, to chodzi jedynie o technikę spalania, która jest unowocześniona. Natomiast tlenki azotu czy siarki, a nawet rtęć są w dalszym ciągu emitowane przy spalaniu. Najgorsza sytuacja ma miejsce, gdy nie widać zanieczyszczeń naprawdę szkodliwych, które są uwalniane do powietrza. Technologia sorbentowa redukuje zanieczyszczenia i smog, czego efektem jest czyste i zdrowe powietrze. - dodaje M. Dąbrowski.

Jeszcze bardziej ekologicznie czemu nie!

Istnieje sposób, by ograniczyć emisję w jeszcze większym stopniu. Mowa tu o tzw. buforach ciepła. Mówiąc najprościej, są to zbiorniki na wodę, ciecz obiegową płynącą z kotła. Jest to doskonały sposób na magazynowanie energii cieplnej uwalnianego podczas procesu palenia, które niewykorzystane ucieka. Dzięki temu możliwa jest całkowita rezygnacja z palenia w kotle przez kilka dni w tygodniu. W takim wypadku nie powstaje żadna emisja mówi Mariusz Dąbrowski. Wdrożenie technologii sorbentowej redukuje szkodliwe zanieczyszczenia, a dzięki bardziej wydajnej technice spalania oraz buforom ciepła, możliwe jest jego oszczędzanie i magazynowanie. Bez zanieczyszczeń, bez smogu, bez problemów zdrowotnych.

Alternatywne rozwiązania

Warto zauważyć, że rekomendowane ogrzewanie gazowe nie wszędzie jest możliwe do montażu, ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. W miejscowościach, w których występuję szkody górnicze wynikające z ukształtowania terenu oraz wieloletniemu wydobywaniu węgla (głównie Śląsk) nie sposób instalować rur gazowych. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że przekształcanie instalacji na odpowiednią lub budowa nowej generują ogromne koszty. Rodzi się więc wniosek, iż po wejściu w życie nowych przepisów mieszkańcy tych terenów zostaną pozbawieni jedynego źródła ocieplania.

Autor tekstu: Iwona Cybulska/Adventure Media

Zdjęcia: Pixabay.com

* * *

Sorbent ER-1

www.sorbenter1.pl

Sorbent ER-1 jest produktem wspomagającym ekologiczne spalanie w kotle i w kominku. W połączeniu z paleniem współprądowym skutecznie likwiduje smog. To środek, stworzony przez polskich technologów, skupionych w Zespole Autorskim WNM z Wodzisławia Śląskiego, którego działanie potwierdzają badania naukowe. Sorbentu ER-1 stworzony jest na bazie naturalnych składników, całkowicie bezpiecznych dla środowiska. Najważniejsze składniki Sorbentu ER-1 to kompozyty na bazie kruszyw wapnia (Ca), działające jako reagenty do ograniczenia emisji tlenków siarki (SO2), utleniaczy przekształcających tlenki azotu (NOxO) oraz absorberów redukujących rtęć H(g). 

Producentem sorbentu jest firma EKOROZWÓJ Sp. z o.o., natomiast wynalazcami Zespół Autorski WNM składający się z polskich technologów.

Generalnym Dystrybutorem Sorbentu ER-1 jest Mariusz Dąbrowski, członek ZA WNM. ***
KONTAKT:

Kontakt z Generalnym Dystrybutorem:

mail: biuor@sorbenter1.pl

tel. 607 315 314

Kontakt dla mediów:
Iwona Cybulska
specjalista ds. public relations
iwona.cybulska@adventure.media.pl
Adventure Media s.c. Agencja Public Relations

tel. 780 115 953 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Adventure Media

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »