Firma » Biznes

„Ekonomia w jednej lekcji”. Dla każdego.

„Ekonomia w jednej lekcji”. Dla każdego.
Zobacz więcej zdjęć »
Niewiele jest książek, które w równie jasny i klarowny potrafią wyjaśnić zachodzące wokół nas każdego dnia skomplikowane zjawiska społeczno-gospodarcze.

Większość pozycji skutecznie odstrasza przeciętnego odbiorcę złożonością wywodu, ilością przypisów, tabel i wykresów, stąd ciężko jest je polecić słabo zorientowanym w temacie krewnym bądź znajomym. Na szczęście zdarzają się wyjątki, do których z pewnością należy wydana właśnie przez Instytut Misesa bestsellerowa „Ekonomia w jednej lekcji” amerykańskiego dziennikarza i publicysty Henry’ego Hazlitta.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Opublikowana tuż po zakończeniu II Wojny Światowej w 1946 „Ekonomia w jednej lekcji” osiągnęła niezwykłą popularność, przetłumaczona została na kilkanaście języków a jej sprzedaż do dnia dzisiejszego przekroczyła milion egzemplarzy. Sama książka zyskała uznanie w oczach ekonomistów i publicystów z całego świata, wielu chwaliło ją za niezwykłą przejrzystość oraz trafność spostrzeżeń. Zdaniem laureata Nagrody Nobla Miltona Friedmana sposób w jaki Hazlitt wyjaśnił system funkcjonowania cen jest „prawdziwym klasykiem: ponadczasowym, bezbłędnym, niezwykle pouczającym

Autor dzieła wydając je zaskarbił sobie ogromną popularność i uznanie, został nawet okrzyknięty następcą znanego francuskiego ekonomisty i pamflecisty Fryderyka Bastiata. Podobnie jak swój cieszący się wielką sławą poprzednik, Hazlitt chciał w przystępny sposób pokazać jakie konsekwencje mają nieprzemyślane i krótkowzroczne decyzje polityczne a także jakich szkód może doznać z tego powodu gospodarka. Stara się on przy tym ukazać omawiane zjawiska w przystępny, często dowcipny sposób pobudzający wyobraźnię czytelnika.

Wykład „poprawnej ekonomii” Hazlitt przedstawia w tytułowej „lekcji”, której sedno zawiera się praktycznie w jednym zdaniu kilkustronicowego pierwszego rozdziału. I na tym kończyłaby się właściwie część teoretyczna – pozostała część książki pełna jest licznych przykładów z życia codziennego gdzie tezy Hazlitta znajdują zastosowanie i świetnie korespondują z otaczającą nas rzeczywistością. Dlatego ta pozycja nie powinna być zarezerwowana tylko dla studentów nauk ekonomicznych. To świetne kompendium dla każdego żądnego wiedzy o świecie człowieka. Jeżeli dotąd ekonomia jawiła się jako nauka pełna skomplikowanych liczb, wzorów i wykresów, to dzieło Amerykanina raz na zawsze pozwoli obalić ten mit. Dzięki pracy doświadczonych tłumaczy oraz korektorów Instytutu Misesa udało się uniknąć merytorycznych błędów, które zawierało dotąd starsze polskie wydanie. Książkę zaś wstępem opatrzył znany z licznych debat publicznych profesor Krzysztof Rybiński.

 

Bartłomiej Pasiowiec, Bartosz Wilk

Instytut Misesa



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

canislupus

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »