Dom » Architektura

Ekspert DLH radzi - Co warto wiedzieć przed zakupem dębowej podłogi?

Ekspert DLH radzi - Co warto wiedzieć przed zakupem dębowej podłogi?
Zobacz więcej zdjęć »
Wybierając dębową podłogę do domu lub mieszkania należy kierować się kilkoma czynnikami, a przede wszystkim tym, czy planujemy skorzystać z ogrzewania podłogowego oraz w jakim stylu chcemy urządzić wnętrza.

Drewniana podłoga zachwyca naturalnym urokiem, elegancją oraz trwałością. Nie bez powodu Polacy są więc tak bardzo przywiązani do jej obecności we wnętrzach. Na rynku dostępne są deski produkowane z rozmaitych gatunków drewna, jednak to te dębowe cieszą się największą popularnością. Do wyboru są deski lite i warstwowe, które różnią się między sobą budową, sposobem montażu oraz wyglądem. Tak bogata oferta drewnianych podłóg rodzi wiele pytań związanych z wyborem tej idealnej do naszych potrzeb i sytuacji projektowej. Na najważniejsze z nich odpowiada ekspert DLH.

Czym różnią się deski lite od warstwowych?
Będąc na etapie wyboru dębowej podłogi, należy wiedzieć, że do wyboru są deski lite, wykonywane w całości z jednego kawałka drewna, a także warstwowe, których warstwy wierzchnie wytwarza się z docelowego gatunku drewna, natomiast spodnie z innych mniej szlachetnych odmian lub materiałów drewnopochodnych. Jak się okazuje, to te drugie od kilku lat dominują na rynku podłóg drewnianych.

- Atutem podłóg o warstwowej budowie są o wiele mniejsze naprężania występujące w deskach, a to dzięki prostopadłemu układowi poszczególnych warstw. Przekłada się to na mniejsze ryzyko wypaczenia desek, zerwania spoiny klejowej czy niewystarczająco odpornej wylewki. Jedną z największych zalet podłóg warstwowych jest także możliwość bezpiecznego stosowania na wodnych, niskotemperaturowych systemach grzewczych - są one mniej podatne na spękania i powstawanie szczelin niż deski lite. DLH oferuje zarówno lite podłogi dębowe, jak i podłogi o dwuwarstwowej i trójwarstwowej budowie, których warstwy wierzchnie wytwarza się ze szlachetnego drewna dębowego – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Jeśli chodzi o deski o warstwowej budowie, warto wspomnieć, że dobra drewniana podłoga powinna mieć warstwę wierzchnią o grubości ok. 3,4 mm – 4 mm, tak jak w przypadku desek DLH z kolekcji Antique i Deco Line. 

- Grubsza warstwa dekoracyjna zapewnia deskom większą trwałość i odporność na ścieranie oraz wgniecenia. Należy pamiętać jednak o tym, że jeśli nasza podłoga ma skutecznie przewodzić ciepło, nie powinna być zbyt gruba. Deski z kolekcji Antique i Deco Line spełniają to kryterium - dodaje Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Dębina jest bardzo twarda, przez co produkowane z niej deski – zarówno lite, jak i warstwowe – są wysoce wytrzymałe, dlatego z powodzeniem można stosować je w miejscach intensywnie eksploatowanych. Deski warstwowe są dodatkowo stabilne, dzięki czemu dobrze radzą sobie ze zmiennymi warunkami wilgotnościowymi i temperaturowymi w pomieszczeniach. Reasumując, wybór podłogi litej lub warstwowej należy uzależnić w bardzo dużym stopniu od tego, czy planujemy w naszych wnętrzach zastosować ogrzewanie podłogowe.

Jak wygląda montaż dębowych podłóg?
Montaż dębowych podłóg różni się w zależności od budowy desek. Pomimo tego, że w większości przypadków nie jest on skomplikowany, zaleca się, aby przeprowadzili go fachowcy, którzy doskonale widzą jak pracować z drewnem.
  
- Deski lite oraz dwuwarstwowe pochodzące z kolekcji Antique i Deco Line od DLH łączy się na pióro-wpust, klejąc je do podłoża. Takie rozwiązanie gwarantuje trwałość i naturalność tradycyjnego wykończenia. Jeśli chodzi o deski trójwarstwowe pochodzące z linii Antique, montaż jest bezklejowy czyli tzw. „pływający” dzi ęki zastosowaniu  zamka Soft Loc 5G, który sprawia, że montaż przebiega szybciej i sprawniej – mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Wygląd ma znacznie!
Dębowe podłogi dają bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jako naturalny surowiec zachwycają ciepłą kolorystyką i unikalnym rysunkiem, a dzięki dodatkowym zabiegom wykończeniowym, takim jak olejowanie, lakierowanie, wędzenie, termowanie, szczotkowanie, piaskowanie, bielenie czy fazowanie, mogą przybierać rozmaite wybarwienia i struktury. Ponadto dębowe deski dostępne są w różnych klasach drewna, określanych na podstawie jego naturalnych właściwości. Selekcja desek u poszczególnych producentów może się nieco różnić. 

- Klasy drewna nie mają wpływu na trwałość podłogi, lecz odnoszą się do cech jej wyglądu. W DLH wyróżniamy cztery klasy: ELEGANCE, CLASSIC, RUSTIC i COUNTRY. Deski klasy ELEGANCE będą zbliżone do siebie kolorystycznie oraz starannie wyselekcjonowane pod względem ilości sęków, CLASSIC będę wyróżniały się naturalnie zróżnicowaną kolorystyką i rysunkiem wzbogaconym w sęki, RUSTIC ukażą naturalnie różnorodną kolorystykę desek, dowolny układ słojów, zdrowe, zepsute i szpachlowane sęki, a COUNTRY zróżnicowania kolorystyczne, liczne sęki, a także pęknięcia wypełnione ciemną masą szpachlową - mówi Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Zwolennikom klasycznych i ponadczasowych aranżacji do gustu przypadną podłogi lite, które w ofercie DLH dostępne są w wykończeniu transparentnym olejem naturalnym lub lakierem UV. Podłogi linii Antique dzięki rustykalnemu wyglądowi zachwycą każdego miłośnika wnętrz z duszą, natomiast linii Deco Line osoby ceniące nowoczesny design. Oferowane produkty dostępne są w wykończeniu 
olejami naturalnymi lub barwiącymi lakierami UV.

- Olejowanie uważa się za najbardziej naturalne wykończenie desek, eksponujące autentyczne walory drewna dębowego. Olej wnika głęboko w strukturę drewna, zapewniając deskom dodatkową ochronę, przede wszystkim przed wilgocią. Wysokiej jakości lakier nakładany oraz utwardzany kilka razy z wykorzystaniem technologii UV zapewnia deskom z kolei wysoką jakość i trwałe wykończenie. Warto wspomnieć o tym, że produkty oferowane przez DLH – zarówno deski lite, jak i warstwowe (dzięki temu, że posiadają odpowiednio grubą warstwę wierzchnią), można odnawiać oraz nawet kilkukrotnie poddawać renowacji poprzez cyklinowanie i ponowne wykończenie powierzchni - dodaje Hubert Plichta, ekspert firmy DLH

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na deski lite czy warstwowe, nadamy wnętrzom naturalnego uroku i elegancji, a także zyskamy pewność, że podłoga będzie trwała, ciesząc nasze oczy przez wiele, wiele lat!

www.dlh.pl

O firmie:
DLH Global Sp. z o.o. to krajowy lider obrotu drewnem egzotycznym o zasięgu międzynarodowym. Firma jest jednym z największych dystrybutorów drewnianej i kompozytowej deski tarasowej, a także drewnianych podłóg, elewacji oraz blatów. W asortymencie DLH Global Sp. z o.o. znajdują się także drzwi, panele dekoracyjne, ogrodzenia, donice ogrodowe i wiele więcej produktów przydatnych podczas wykańczania wnętrz oraz przestrzeni zewnętrznych. Ponadto, firma posiada bogatą ofertę materiałów przemysłowych, w tym kantówki okiennej i fornirów. Najwyższej jakości surowce, własna sieć sprzedaży, bogate zapasy magazynowe, a także pełen pasji zespół kompetentnych handlowców sprawiają, że produkty dostarczane przez DLH Global Sp. z o.o. spełniają oczekiwania najbardziej wymagających klientów i są rozpoznawalne wśród największych potentatów rynkowych. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Komentarze (1)

  • avatar
    ~Maria 2019-03-20 11:48:13

    Deski w dobrych cenach tylko tu: woodmarket.pl


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »