Dom » Ogrody

Ekspert Kaczkan radzi jak pielęgnować taras jesienią

Ekspert Kaczkan radzi jak pielęgnować taras jesienią
Zobacz więcej zdjęć »
Zadbany taras to stylowa wizytówka domu i doskonałe miejsce wypoczynku podczas ciepłych dni. Aby jednak przydomowa przestrzeń mogła w dobrej kondycji przetrwać zimowe miesiące, jesienią warto poświęcić jej chwilę uwagi i przeprowadzić rutynowe prace konserwacyjne.

Podstawową konserwację tarasu należy przeprowadzać minimum raz na 12 miesięcy, a optymalnie dwa razy do roku: jesienią, aby zabezpieczyć przydomową przestrzeń przed zimą oraz wiosną, w celu przygotowania jej to intensywnej eksploatacji podczas sprzyjającej pogody. Sposobów pielęgnacji desek jest wiele, należy jednak pamiętać, że tym, co decyduje o trwałości i żywotności tarasu jest przede wszystkim materiał, z którego został wykonany, a także fabryczne procesy uszlachetniające, jakim został poddany produkt. Dopiero połączenie najwyższej jakości surowca z umiejętną i przeprowadzaną regularnie impregnacją zagwarantuje piękny i trwały taras na lata.

By taras cieszył oczy na dłużej

Jesienną konserwację tarasu najlepiej przeprowadzać w bezdeszczowy dzień, kiedy wilgotność powietrza jest niska, a słupek rtęci wskazuje powyżej 10oC. Przed przystąpieniem do pracy należy dokładnie oczyścić i osuszyć powierzchnię tarasu tak, by nakładane na niego preparaty mogły dokładnie spenetrować jego strukturę.

- Spośród dostępnych na rynku środków konserwujących największą popularnością cieszą się oleje i lakiery. Pierwsze z nich nadają drewnu głęboki, nasycony odcień oraz wydłużają żywotność surowca. Zalecane jest, aby olejować drewno zaraz po montażu oraz – później – raz - dwa razy do roku. Na rynku dostępne są także produkty fabrycznie pokryte impregnującym olejem, który chroni deski już od momentu położenia, takie jak np. deski Buk thermo. Oleje tworzą na powierzchni odporną na ścieranie powłokę, która pod wpływem czynników zewnętrznych nie łuszczy się ani nie pęka, ułatwiając codzienne prace porządkowe. Dodatkowo warstwa oleju zabezpiecza kolor desek przed blaknięciem pod wpływem promieni UV. – mówi Krzysztof Sasin, technolog z firmy Kaczkan.

Warstwę preparatu należy nanosić wzdłuż słojów przy pomocy szerokiego pędzla; po około 6 godzinach czynność trzeba powtórzyć. Taras drewniany można też zabezpieczyć lakierem, który wydobędzie kolor desek i stworzy trwałą powłokę, odporną na wilgoć i zmienne temperatury. Przed przystąpieniem do lakierowania powierzchnię należy pokryć preparatem drewnochronnym. Jeśli jest to pierwszy zabieg lakierowania, deski trzeba także zagruntować. Podobnie jak w przypadku oleju, lakier nakłada się dwukrotnie za pomocą szerokiego pędzla, tutaj jednak odstęp pomiędzy kolejnymi etapami prac powinien wynosić dobę.

Materiał tak ważny jak pielęgnacja

Aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia tarasu przez niekorzystną aurę, niskie temperatury czy czynniki biologiczne, warto już przed jego realizacją zastanowić się z jakiego rodzaju drewna powinien być wykonany. Spośród surowców naturalnych szerokim uznaniem cieszy się drewno termowane, czyli poddane specjalnej obróbce, polegającej na modyfikacji materiału za pomocą pary wodnej i wysokiej temperatury w granicach od 170 do 230oC. Dzięki zastosowaniu tej technologii drewno zmienia strukturę fizyczną, przez co staje się twardsze, stabilniejsze wymiarowo i mniej higroskopijne. Proces termowania sprawia, że surowiec pozbawiany jest znacznej ilości hemicelulozy, która stanowi pożywkę dla grzybów i bakterii. Dzięki temu deski termowane skuteczniej opierają się ingerencji insektów i pleśni. Konserwacja tarasu Buk thermo firmy Kaczkan nie odbiega w znacznym stopniu od pielęgnacji powierzchni wykonanych z innych gatunków drzew, nie poddanych zabiegom wzmacniającym. Każdy proces odnawiania powierzchni pozwala wydobyć intensywny, ciepły odcień termowanego drewna, idealnie współgrający zarówno z barwnymi jesiennymi liśćmi przydomowej roślinności, jak i czystą bielą śnieżnych zasp. Taras Buk thermo firmy Kaczkan poza wyjątkowymi parametrami technicznymi, posiada także ryflowaną strukturę, która pełni funkcję zarówno antypoślizgową, jak i dekoracyjną. Promienie jesiennego słońca załamując się w drobnych żłobieniach wzbogacają paletę brązów charakterystycznych dla bukowiny o tony czekoladowe, a nawet brunatne i głęboko hebanowe, tworząc z przydomowej przestrzeni zaciszną oazę, w której można schronić się przed zgiełkiem codzienności.

- Taką aranżację warto uzupełnić dodatkami, wykonanymi z naturalnych materiałów: wikliny, drewna, lnu czy rattanu. Wprowadzą one do przestrzeni tarasowej nieco przytulności, a podobna do drewnianych desek ciepła kolorystyka pozwoli osiągnąć efekt harmonii barwowej – przyznaje Joanna Wardyńska-Beszczyńska z Toto Design.

Połączenie najwyższej jakości drewna tarasowego z jego regularną konserwacją uzupełnione o umiejętne zaaranżowanie przydomowej przestrzeni gwarantuje, że taras stanie się ulubionym miejscem wypoczynku, nie tylko podczas słonecznego lata.

Więcej informacji na stronie: www.kaczkan.pl

Kaczkan produkuje podłogi drewniane od 28 lat jako tradycyjna, rodzinna firma z imponującą wiedzą o drewnie i jego obróbce. Nasze drewno pochodzi ze sprawdzonych i racjonalnie zarządzanych źródeł w Europie. Jest pozyskiwane zgodnie z zasadami świadomego zarządzania zasobami naturalnymi, a wykonywane deski odpowiadają najwyższym standardom jakościowym. Wszystkie podłogi posiadają certyfikat FSC oraz pełną dokumentację produktów z drewna zgodną z wymogami Unii Europejskiej. Każdy etap procesu produkcyjnego odbywa się w Europie i jest nadzorowany przez eksperta, co odróżnia marką Kaczkan od firm, które produkują podłogę na skalę masową. Innowacyjne technologie pozwalają na uzyskanie wysokiej precyzji, optymalizację produkcji, obniżenie kosztów oraz ochronę środowiska, co potwierdza aż siedem certyfikatów: PN-EN dotyczący produkcji, certyfikat CE (Conformité Européenne), deklarujący spełnienie wymogów dotyczących bezpieczeństwa użytkowania oraz jakości produktu wg dyrektyw UE,  certyfikat DIBT świadczący o jakości produktów oraz o wysokich standardach środowiska i ludzi w branży budowlanej, a także certyfikat FSC przyznawany jest za poszanowanie zasad gospodarki leśnej. Roczna produkcja wynosi 800 000 m kw. podłóg dwuwarstwowych oraz 200 000 m kw. podłóg litych, a blisko 90% podłóg trafia za granicę – na rynek europejski. Firma otrzymała liczne nagrody, z których najbardziej prestiżowe to Diamenty Forbesa 2012 i 2013 oraz Gazele Biznesu. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

E.C.H.O. Communications

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »