Firma » Biznes

Elektroniczna rejestracja spółki jawnej

Od bieżącego roku przedsiębiorcy mają możliwość rejestracji spółki jawnej za pomocną Internetu. To rozwiązanie kusi swoją atrakcyjnością wielu przedsiębiorców pragnących otworzyć swoją firmę właśnie w postaci tej formy prawnej.

Internetowa rejestracja dotyczy także spółki komandytowej oraz spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Czy elektroniczna rejestracja spółki jawnej to właściwe rozwiązanie?


Dzięki ustawie z dnia 28 listopada 2014 roku o zmianie ustawy – Kodeks Spółek Handlowych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Z 2015 r. poz.3) spółki jawne oraz komandytowej mogą być rejestrowane w trybie S24.

Elektroniczna rejestracja spółki – tak czy nie?

Sprawą nieprzemawiającą na korzyść elektronicznej rejestracji z pewnością jest to, że umowa spółki sporządzana jest za pomocą wzorca, więc wspólnicy nie mają pełnej swobody w ustalaniu jej zapisów. Będą mieli możliwość wyboru wariantów uregulowania lub uzupełniania określonych postanowień w ramach wzorca.

Istotna kwestia – umowa spółki

Wspólnicy chcąc zawrzeć umowę mają obowiązek wypełnienia formularza umowy udostępnionego w systemie. Należy pamiętać również o bezpiecznym e-podpisie lub podpisie ePUAP. Umowa spółki będzie zawarta po wprowadzeniu do systemu obowiązkowych danych.

Wkłady w spółce jawnej

Rejestracja spółki w systemie S24 nie zwalnia wspólników z wnoszenia wkładów do spółki. Muszą być one wnoszone wyłącznie w formie pieniężnej. Jeżeli któryś wspólnik będzie chciał wnieść niepieniężny wkład to może to zrobić, ale tylko po wpisie spółki do KRS.

Ogromną zaletą elektronicznej rejestracji spółki jest to, że wniosek o wpis spółki rozpatrywany jest przez sąd rejestrowy w ciągu 1 dnia, co pozwala na znaczną oszczędność cennego czasu.

Rejestracja spółki wiąże się z ponoszeniem wielu kosztów z nią związanych. Chodzi tutaj szczególnie o opłaty związane z KRS. System S24 pozwala na opłacanie niższej kwoty – 250 zł. Przedsiębiorcy zakładający spółkę przez Internet muszą liczyć się także z opłatą manipulacyjną pobieraną przez system eCard, której wysokość uzależniona jest od wartości opłaty za wniosek (1,8%).

Elektroniczna rejestracja spółki pozwala zaoszczędzić przede wszystkim czas. Ten nowy sposób na otworzenie działalności jest znacznie szybszy od tradycyjnej rejestracji spółki. Najczęściej ten czas zostaje skrócony nawet o 2-3 dni.

Nie można jednoznacznie stwierdzić czy elektroniczna rejestracja spółki jawnej jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich przedsiębiorców. Z pewnością to właściwe rozwiązanie dla osób stawiających na szybkie rozwiązania, które pozwolą im zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Istnieje jednak wiele osób chcących prowadzić własną firmę, ale obawiają się tych „elektronicznych – szybszych” metod. Wolą przejść przez cały proces rejestracji pomimo długotrwałego czasu. Wszystko zależy od motywacji, czasu oraz zapału przedsiębiorcy. To do niego należy wybór odpowiedniego dla niego sposobu założenia własnej firmy.   Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Konsultant_Finansowy

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »