Firma » Biznes

Elektroniczna rejestracja spółki z o.o.

Elektroniczna rejestracja spółki z o.o.
Zobacz więcej zdjęć »
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością należy do form prawnych, które bardzo często rejestrowane są przez podmioty gospodarcze, które planują założenie własnej firmy.

Należy do grona spółek kapitałowych posiadających osobowość prawną, wyróżnia się możliwością ograniczenia odpowiedzialności wspólników za zobowiązania finansowe spółki.W jaki sposób można zarejestrować spółkę z o.o.?

Od 1 stycznia 2012 roku istnieje możliwość przeprowadzenia elektronicznej rejestracji spółki z o.o. za pomocą systemu teleinformatycznego, który udostępniony został przez Ministerstwo Sprawiedliwości. System ten określony jest jako “S24” i ma na celu ułatwienie całej procedury zakładania spółki, skracając proces rejestracja spółki teoretycznie do 24 godzin, w praktyce jednak trwa to dłużej, zwykle 2-3 dni.

Elektroniczna rejestracja spółki z o.o. przebiega w kilku etapach. Cała procedura rozpoczyna się od zarejestrowania w systemie i przygotowania wszystkich niezbędnych danych takich jak:

  • dane osobowe użytkownika,

  • dane kontaktowe w postaci adresu e-mail,

  • dane do logowania,

  • dane adresowe,

  • dane konta bankowego.

Następnie wspólnicy muszą wprowadzić wszystkie informacje do formularza wniosku w systemie eMS. Nie mają już obowiązku sporządzenia umowy spółki w formie aktu notarialnego, korzystają z wzorca jaki udostępniony został w systemie, eliminuje to część kosztów jakie ponoszone są w związku z procesem założenie spółki. W kolejnym etapie system automatycznie wygeneruje wszystkie niezbędne dokumenty, do których podpisania będą zobowiązani wspólnicy spółki.  Pozostaje pobranie wygenerowanych formularzy oraz opłacenie wniosku w systemie eCard.

Wspólnicy spółki, która rejestrowana jest za pomocą systemu elektronicznego zobowiązani są do pokrycia kapitału zakładowego w terminie 7 dni do dnia wpisu spółki do rejestru.

Niestety na tym kończy się lista uproszczeń z jakich mogą skorzystać wspólnicy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. W przypadku systemu S24 nie ma zastosowania zasada jednego okienka, niezbędne będzie samodzielnie dokonanie odrębnych zgłoszeń do ewidencji podatników i płatników oraz do rejestru organów gospodarki narodowej ( REGON ) i ZUS.

Jakie są wady i zalety elektronicznej rejestracji spółki z o.o.?

Główną zaletą jaką należy wskazać jest znaczne skrócenie procesu rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością pomimo, że pierwotny projekt 24 godzin nie został zrealizowany w znacznie krótszym czasie można złożyć własną spółkę. Kolejną bardzo ważną zaletą jest forma umowy spółki, która nie musi przybierać postaci aktu notarialnego. Korzystając z tego systemu podmioty gospodarcze samodzielnie mogą przeprowadzić cały proces rejestracji spółki dzięki wskazówkom systemu, który po kolei wskazuje kolejne kroki jakie należy wykonać. Ważny jest także sposób przeprowadzenia całego procesu, który dla wspólników spółki jest bardzo wygodnym rozwiązaniem.

Oczywiście jak w przypadku każdego z rozwiązań, również i tutaj można wskazać kilka wad systemu. Zasadniczym problemem może okazać się brak możliwości skorzystanie z zasady jednego okienka i konieczność indywidualnego zgłoszenia spółki w poszczególnych instytucjach. Część ekspertów wskazuje także na bezpieczeństwo, istnieje niestety możliwość zarejestrowania spółki przez osobę do tego nieuprawioną między innymi za pomocą skradzionego dowodu osobistego.

Opracowanie idealnego rozwiązania jest niemożliwe, zawsze pojawią się jakieś uchybienia, które można w kolejnych etapach eliminować. Elektroniczny system rejestracji spółki z o.o. spełnił swoją nadrzędną rolę ułatwiając przedsiębiorcom zakładanie spółki.

Obecnie dostęp do tego systemu jest poszerzany, dziś podmioty gospodarcze w systemie teleinformatycznym mogą również zarejestrować spółkę komandytową oraz spółkę jawną.

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kancelaria DGP
http://kancelaria-dgp.pl/ksiegowosc

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »