Gospodarka » Przemysł

Energia ze śmieci

Energia ze śmieci
Zobacz więcej zdjęć »
Produkcję energii elektrycznej i ciepła z odpadów komunalnych zakłada podpisany przez Grupę ENERGA i Prezydenta Kalisza list intencyjny. Planowana współpraca pozwoliłaby miastu zagospodarować odpady, a Grupie ENERGA - pozyskać kolejne źródło energii odnawialnej.

Kalisz i okoliczne gminy produkują miesięcznie ok. 200 ton odpadów. Miasto od pewnego czasu poszukuje sposobu na ich częściowe zagospodarowanie i wykorzystanie. Z kolei należąca do Grupy ENERGA elektrociepłownia w Kaliszu, zaopatrująca część miasta w ciepło, planuje rozbudowę o dodatkowy blok energetyczny opalany biomasą o mocy kilkunastu MW.

Idea współpracy zakłada, że biomasa byłaby pozyskiwana z utylizacji posegregowanych odpadów komunalnych. 

Dzięki tej współpracy strony osiągnęłyby trzy cele: poprawę bezpieczeństwa dostaw energii cieplnej dla miejskiego systemu ciepłowniczego, zagospodarowanie części odpadów komunalnych oraz pozyskanie nowego źródła energii odnawialnej - wylicza  Roman Szyszko, wiceprezes ENERGA SA.

Współpraca przewiduje prowadzenie w Kaliszu przyjaznej środowisku gospodarki odpadami komunalnymi, wykorzystanie ich, jak również innych paliw alternatywnych, jako źródła dla produkcji energii odnawialnej oraz stworzenie warunków do takiej produkcji, która pozwoli zaoferować mieszkańcom miasta relatywnie niską cenę ciepła.

Ponadto strony zadeklarowały wspólne podejmowanie i wzajemne wspieranie działalności inwestycyjnej.

Jeszcze w tym miesiącu zostanie zwołane pierwsze posiedzenie zespołu roboczego, składającego się z przedstawicieli miasta i Grupy ENERGA.  

Budowa bloku na biomasę w Elektrociepłowni Kalisz wpisuje się w strategię rozwoju Grupy ENERGA, która zakłada umocnienie pozycji lidera na rynku produkcji energii ze źródeł odnawialnych poprzez inwestycje w energetykę rozproszoną, głównie odnawialno-gazową.

Do Grupy ENERGA należą jeszcze dwie elektrociepłownie - w Elblągu oraz Ostrołęce. W Elblągu trwają już przygotowania do budowy bloku na biomasę. Rozpoczęcie inwestycji planowane jest na koniec roku. Z kolei w lutym tego roku Grupa ENERGA odkupiła od miasta udziały w Ostrołęckim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej. Transakcja pozwoliła Grupie pozyskać własne sieci dystrybucji i zrealizować część strategii rozwoju spółki, która  zakłada m.in. wejście w obszary dystrybucji nowych usług - ciepła i gazu.

Grupa ENERGA (www.energa.pl) jest polską grupą energetyczną, której głównymi obszarami działalności są: wytwarzanie, obrót, dystrybucja i przesył energii elektrycznej. ENERGA obsługuje 2,5 mln klientów indywidualnych oraz ponad 300 tys. firm. Dzięki aż 45 elektrowniom wodnym i ponad stu wiatrakom przyłączonym do sieci, z 30-procentowym udziałem w rynku, Grupa ENERGA jest krajowym liderem w produkcji i dostaw energii ze źródeł odnawialnych. Troska o otaczające nas środowisko naturalne poprzez edukację ekologiczną oraz proekologiczne działania i inwestycje to jedna z promowanych wartościwspólnej marki Grupy ENERGA.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »