Technologie » Komputery

ERP statystycznie coraz popopularniejszy w polskich firmach

ERP statystycznie coraz popopularniejszy w polskich firmach
Zobacz więcej zdjęć »
Z systemów klasy ERP korzysta już ponad 80 procent dużych firm w Polsce. Najwięcej w województwach: mazowieckim, małopolskim i dolnośląskim. Zintegrowane rozwiązania wspomagające zarządzanie przedsiębiorstwami stają się z roku na rok coraz bardziej dostępne.

W jakim kierunku będą się rozwijały w najbliższym czasie.


Początki systemów ERP sięgają lat 60. ubiegłego wieku. Wtedy to pojawiły się pierwsze rozwiązania wspierające procesy zarządzania zapasami w branży produkcyjnej. Wraz z rozwojem technologii, a tym samym – mocy obliczeniowych komputerów – systemy te stawały się coraz bardziej złożonymi narzędziami obejmującymi integrację z działaniami sprzedażowymi i finansowymi. Dziś firmy mają do dyspozycji zaawansowane rozwiązania informatyczne o ogromnych możliwościach wspierania i optymalizowania procesów gospodarczych, a także ich analizy i raportowania.

Więcej ERP w biznesie

Główny Urząd Statystyczny rokrocznie publikuje dane na temat używanych w gospodarstwach domowych i przedsiębiorstwach technologiach informatycznych , gdzie zawarte są między innymi informacje dotyczące firm wykorzystujących w swojej działalności systemy ERP. Porównując dane za lata 2013 i 2014 można zauważyć tendencję wzrostową.

W ciągu roku odsetek firm pracujących z oprogramowaniem ERP w celu przekazywania danych pomiędzy poszczególnymi obszarami przedsiębiorstwa wzrósł z 17 do 22 procent. Przyrost roczny rzędu pięciu punktów procentowych to dobry wynik. Firmy w pełni powróciły do realizacji planów inwestycyjnych; w szczególności tych, które zapewniają im przewagę na coraz bardziej konkurencyjnych rynkach. Jedną z tych inwestycji jest system ERP: zarówno w aspekcie finansowym – jako koszty wdrożenia versus późniejsze oszczędności, jak i w kwestiach organizacyjnych – dając możliwość przemodelowania procesów, uporządkowania odpowiedzialności czy zapewnienia spójności – mówi Michał Guzek, Managing Partner w Hicron.

Pakiety ERP stają się coraz bardziej dostępnym rozwiązaniem, które nie jest już zarezerwowane wyłącznie dla największych graczy. I choć w 2014 roku już 82 procent dużych firm pracowało na systemie ERP, to najdynamiczniej implementuje go sektor średnich przedsiębiorstw, gdzie w ciągu roku odsetek ten wzrósł z 38 do 49 procent.

Czytaj całość artykułu tutaj: http://erp-view.pl/erp/erp_statystycznie_coraz_popopularniejszy_w_polskich_firmach.htmlRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

openmediagroup

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 8 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »