Firma » Biznes

Faktoring rośnie w kryzysie i podczas hossy

W 2018 roku branża faktoringowa zarządzała wierzytelnościami przedsiębiorców o łącznej wartości 242,8 mld zł. To wzrost o 26,7 % w stosunku do 2017 roku. Z faktoringu skorzystało w ubiegłym roku blisko 17 tys. przedsiębiorców, faktorzy sfinansowali 14,5 mln faktur.*

Piotr Gąsiorowski - Prezes Zarządu eFaktor S.A.:

Po wzrostach blisko 17% na koniec 2017 roku wydawało się, że trudno będzie ten wynik przebić, tymczasem potrzeby przedsiębiorców odnośnie elastycznego finansowania są tak duże, że na koniec 2018 roku mówimy o wzroście blisko 27%. To największy wzrost obrotów w ciągu ostatnich ośmiu lat. To także absolutnie wyjątkowy i rekordowy wynik, jeśli chodzi o produkty finansowe dla firm. W rzeczywistości wzrost branży faktoringowej jest jeszcze większy, bo duża część nowych firm na tym rynku pozostaje poza Polskim Związkiem Faktorów i ich wyniki nie są wliczane do zbiorczych danych. Uzyskany wzrost zadaje kłam opiniom tradycjonalistów uważających, że faktoring to usługa wyłącznie na czas bessy i regresu gospodarczego. Okazuje się – o czym ja od dawna mówiłem – że w wielu branżach faktoring może być narzędziem wzrostu i rozsądnej polityki przedsiębiorstwa także w czasie dobrej koniunktury gospodarczej - PKB Polski wzrósł w 2018 r. o 5,1 proc. Czas przestać myśleć o faktoringu wyłącznie jako o ratunku w trudnej sytuacji i narzędziu awaryjnego ratowania płynności.

 

Branża mocno się rozwija, a potencjał do wzrostu w kolejnych latach jest w Polsce ciągle duży. Gonimy standardy wielu krajów UE i choć na rynkach Zachodniej Europy z faktoringu korzysta znacznie większy odsetek przedsiębiorców niż w Polsce, wzrosty takie jak w 2018 roku zbliżają nas do tamtych poziomów. Na mocne wyniki i popularności usługi najbardziej wpływają zwiększające się opóźnienia w płatnościach, powszechne w polskim obrocie gospodarczym, częściowo także ustawa o podzielonej płatności VAT czy problemy z brakiem siły roboczej i rosnące koszty płacowe. Do potrzeb przedsiębiorców dostosowują się też faktorzy przyspieszając czas rozpatrywania wniosków, czy zmniejszając koszty i prowizje.

 

Na rynku pojawiają się kolejne fintechy, które starają się zagospodarować coraz większą niszę.

Obecnie można spotkać oferty faktoringowe na finansowanie faktur o wartości już od 100 zł.

 

Niewątpliwie kolejny rok będzie równie dobry dla faktoringu. Chociażby z tego względu, że polityka banków będzie nadal ostrożna, a może się zaostrzać w związku z prawdopodobnie zbliżającym się spowolnieniem gospodarczym. Efekt spowolnienia, jeśli zadziała, to na pewno z opóźnieniem wykraczającym poza obecny rok. Z tej perspektywy, przynajmniej przejściowo, rynek faktoringu skorzysta, gdyż firmy faktoringowe są z definicji w rzeczywistości bardziej elastyczne niż banki. Dopóki kredyty bankowe są dość drogie i trudno dostępne dla małych lub krótko funkcjonujących na rynku firm, faktoring będzie zyskiwał na popularności. Obecnie banki raczej poszerzają tzw. „czarne listy” branż, które z akcji kredytowej są wyłączone. W takich zestawieniach są firmy transportowe, budowlane, czy IT.

 

W 2019 roku prawdopodobnie relatywnie najszybciej będą rozwijać się mali faktorzy pozabankowi, bo ich oferta jest dostępna dla najszerszej grupy odbiorców, także tych dla których oferty nie mają banki, a różnice w kosztach finansowania nie będą odgrywać decydującej roli. Faktorzy związani z bankami stawiają zazwyczaj wyższe wymagania, raczej nie wykupują też pojedynczych wierzytelności, wolą pakiety faktur, oczekują większej ilości kontrahentów zgłaszanych do faktoringu.

 

* Pełne dane znajdują się na stronie Polskiego Związku Faktorów – www.faktoring.pl http://faktoring.pl/2019/01/21/blisko-cwierc-biliona-zlotych-obrotow-polskich-faktorow-w-2018-r/Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Komentarze (13)

 • avatar
  ~Wroc84 2019-03-15 10:34:40

  SMEO ma dobrą ofertę i tez sporo można się od nich dowiedzieć nt. faktoringu. np tutaj smeo.pl

 • avatar
  ~Berdard 2019-02-26 08:47:14

  Też polecam SMEO. Dobre warunki i pieniądze na czas

 • avatar
  ~Ola 2019-02-24 19:54:20

  Idea ! ? Czarneckiemu za GetBack nie dam złotówki zarobić !

 • avatar
  ~Ola 2019-02-24 19:53:00

  ja mam to SMEO i jest w miarę OK, nie płacisz nic poza odsetkami.

 • avatar
  ~Paweł 2019-02-24 16:41:25

  Główny temat to wybór odpowiedniego faktora.

 • avatar
  ~Ewe 2019-02-24 16:15:49

  Faktoring jest korzystny, ale dalej owiany nieświadomością społeczeństwa i niestety wiele przedsiębiorstw w dalszym ciągu nie decyduje się na to rozwiązanie.

 • avatar
  ~Karol 2019-02-23 16:58:27

  Wiki, ja również polecam idea. Mam z nimi bardzo dobre doświadczenia, korzystam z ich usług i jest to duże odciążenie kwestii finansowych.

 • avatar
  ~Wiki 2019-02-18 10:53:06

  @Angie dzięki za informację, poczytam sobie więcej o nich :)

 • avatar
  ~Angie 2019-02-16 09:26:55

  @Wiki nie bezpośrednio, mąż korzysta w firmie. Na bierząco idea money wspiera go w rozliczaniu faktur dzięki czemu ma pieniądze na czas i nie musi się martwić o męczenie kontrahentów

 • avatar
  ~Ben 2019-02-15 14:33:13

  Nic dziwnego, ze rośnie. faktoring ma wiele zalet -np. to że pieniądze są praktycznie od razu na koncie, no i nie obciąża zdolności kredytowej.:) Sporo ofert jest na rynku, np. Smeo ma dobrą

 • avatar
  ~Wiki 2019-02-14 15:20:20

  @Angie korzystałaś może?

 • avatar
  ~Bonita 2019-02-13 16:18:16

  Niech rośnie rośnie i pomaga małym przedsiębiorcom. Dobry faktor może naprawdę uratować

 • avatar
  ~Angie 2019-02-11 13:40:20

  Wzrost popularności wynika zdecydowanie z faktu, że usługa jest korzystna. Dlatego też mnie absolutnie to nie dziwi i wręcz się cieszę, bo faktoring jest bardzo praktyczny, nie tylko w kryzysie


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »