Dom » Wnętrza

Farba matowa czy satynowa: która sprawdzi się lepiej we wnętrzu?

Farba matowa czy satynowa: która sprawdzi się lepiej we wnętrzu?
Zobacz więcej zdjęć »
Farby matowe i farby satynowe różni nieco więcej niż tylko efekt estetyczny. W związku z tym w niektórych przypadkach użycie jednej z nich jest wręcz niewskazane! Jakie farby do wnętrz wybierać do malowania? Podpowiadamy.

Okazuje się, że wybór farby do ścian nie powinien ograniczać się wyłącznie do decyzji dotyczącej odcienia. Ba! kwestie idealnego odcienia rozważmy na samym końcu, w pierwszej kolejności zastanówmy się za to, na jakich właściwościach produktu nam zależy. Poza tym zastanówmy się, jakie wykończenie powłoki będzie lepsze: matowe czy satynowe.Farby matowe, czyli…?

Niegdyś za szczyt elegancji uważaliśmy lekko połyskliwe, satynowe powłoki. Teraz chętniej sięgamy po farby matowe. Dlaczego? Powłoki matowe pochłaniają wiązki światła, zamiast je odbijać. Dzięki temu nie eksponują nierówności, rysek, drobnych grudek czy niewielkich uszkodzeń. Wręcz przeciwnie: ukrywają mankamenty powierzchni! Co więcej, im głębszy mat, lepiej wygląda powłoka. To zatem doskonałe rozwiązanie, jeśli nie mamy zbyt dużego doświadczenia w pracach remontowych. Nic nie szkodzi: głęboki mat, jak np. w przypadku farby Dulux EasyCare, sprawi, że powłoka będzie wyglądała idealnie.Farba satynowa – kiedy się sprawdzi?

W jakich sytuacjach sprawdzi się z kolei satynowa farba do wnętrz? Satynowa powłoka odbija wiązki światła, w związku z czym załamują się one w nierównościach powierzchni. Jeśli ściana nie została perfekcyjnie przygotowana do malowania, ewentualne ryski czy grudki zostaną uwydatnione. Satynowe farby ścienne cenimy za to za lekko połyskliwe, wyjątkowo eleganckie wykończenie.Farba satynowa do łazienki?

Panuje przekonanie, że farby satynowe sprawdzą się m.in. w tzw. pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli wszędzie tam, gdzie panuje podwyższona wilgotność. Satynowość powłoki kojarzy się bowiem z możliwością zmywania czy nawet hydrofobowością. Okazuje się jednak, że jedno wcale nie musi być tożsame z drugim, a hydrofobowością wyróżniają się także wyroby matowe. Przykładem jest Dulux EasyCare Kuchnia i Łazienka, występująca w głębokim macie.

Jakie farby do wnętrz sprawdzą się u nas: satynowe czy matowe? Wybór najlepiej uzależnić m.in. od naszego doświadczenia. Jeśli pragniemy maksymalnie uprościć prace, wypróbujmy raczej farby matowe, jeśli jednak cenimy sobie elegancki połysk powłoki, sięgnijmy po farby satynowe.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »