Kultura, sztuka » Kultura

Film dokumentalny Jerozolima. Do utraty zmysłów w Planete

Film dokumentalny Jerozolima. Do utraty zmysłów w Planete
Zobacz więcej zdjęć »
Do utraty zmysłów” zostanie wyemitowany w PLANETE 26 grudnia o godz. 20:45. Oto filmowy portret miasta, w którym absurd staje się regułą, a wszystko co irracjonalne jest częścią obowiązującej logiki.

„Mówi się, że w Jerozolimie mędrcy popadają w szaleństwo, a szaleńcy stają się jeszcze bardziej szaleni” - czytamy w książce Jeana Lartéguya „Mourir pour Jerousalem”. Niektóre miasta naznaczone są piętnem tragedii, ale żadne nie wycierpiało tyle, ile  metropolia położona wśród gór Judei.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W swej liczącej blisko pięć tysięcy lat historii była aż czterdzieści razy oblegana. Spalona, zrujnowana, dwukrotnie zrównana z ziemią, zawsze odradzała się niczym Feniks z popiołów. To niezwykłe miejsce, dawna stolica króla Dawida i Święte Miasto dla wyznawców trzech największych religii - judaizmu, chrześcijaństwa i islamu.

Dziś stykają się tu z sobą odmienne cywilizacje. Fanatyzm próbuje pokonać racjonalizm, konserwatyzm mierzy się z nowoczesnością, terroryzm atakuje zbolałe miasto. Tysiące pielgrzymów i turystów ciągle snuje się po mieście. Niektórym z nich udziela się nawet „syndrom Jerozolimy”, czyli szczególny rodzaj psychozy. Dotknięci nim obwołują się mesjaszami i przemierzają ulice, głosząc Ewangelię w boskim imieniu. Jerozolima naprawdę czyni niektórych ludzi szalonymi.

Dokument „Jerozolima. Do utraty zmysłów” w reżyserii Théodore’a Robicheta traktuje o codziennym życiu w Mieście Boga. Ta niezwykła opowieść przenosi nas do kolebki wielu kultur, w której każdego dnia rodzą się nowe mity, współtworzące dzieje szalonego miasta.

Jerozolima. Do utraty zmysłów
(Jérusalem... à la folie)
film dokumentalny, Francja, 1998, 54 min.
Reżyseria: Théo Robichet
Premiera: niedziela, 26 grudnia 2010, godz. 20.45Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ARBOvision

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »