Kultura, sztuka » Kultura

Filmowy Brave Festival

Filmowy Brave Festival
Zobacz więcej zdjęć »
Blisko 30 filmów dokumentalnych, zrealizowanych w najróżniejszych zakątkach świata, dla których wspólnym mianownikiem będzie nie tyle religia, ile religijność realizująca się w sferze świeckiej, będzie można zobaczyć w trakcie zbliżającego się Brave Festival.

Większość filmów, które w dniach 7-11 lipca zostaną wyświetlone w kinie Warszawa, będzie miało swoje polskie premiery.

Odważnie pod prąd

Organizatorzy tegorocznego festiwalu Brave - „Przeciw wypędzeniom z kultury" zdecydowali się na dość nietypowy krok. Postanowili w nieco przewrotny i zaskakujący sposób spojrzeć na współczesne formy wierzeń i kultów przejawiające się w różnych aspektach naszego życia. Jako punkt wyjścia potraktowali fakt, iż wiele z naszych codziennych zachowań przypomina praktyki religijne i choć nie jesteśmy tego świadomi - posiada znamiona rytuału. Mówiąc bowiem o religii, jako o zbiorowym doświadczeniu, które za sprawą wspólnych wartości i celów integruje wspólnotę, z pewnością można ją przyrównać do sportu, sztuki czy nawet ustroju politycznego.

Piłkarskie rytuały

Wydarzenia sportowe, zawody, rozgrywki czy mecze piłkarskie często przypominają religijne rytuały - wzbudzają tak samo ogromne emocje, a najlepsi sportowcy stają się przedmiotami kultu. Reżyser filmu „Hallowed be Thy Game" porównuje niektórych kibiców do fanatyków religijnych i przytacza na to wiele przykładów, m.in. zbiorową modlitwę w intencji ozdrowienia piłkarza przed ważnym meczem. Jak pokazuje z kolei irański dokument „Football, Iranian style", Mistrzostwa Świata w piłce nożnej mogą być świetną okazją do walki politycznej. Produkcja ta prezentuje kulisy i euforię po zwycięstwie piłkarskiej reprezentacji Iranu z drużyną USA w 1998 roku. Można jednak inaczej - główny bohater filmu „Make Goals Not War" wykorzystuje bowiem mistrzostwa do głoszenia idei pokoju na świecie, wykrzykując: „strzelajcie do bramek, a nie z karabinu!".

Siła wiary i jednostki

Niezwykłą odsłonę ludzkiej wiary prezentuje natomiast holenderski film „Dreaming by Numbers", z bliska obserwujący mieszkańców Neapolu, którzy regularnie, z wielką pasją, a wręcz nabożnością, biorą udział w grach losowych. Kilka euro wydawane na loterię, tworzy część ich codziennych rytuałów. O tym jak ogromna może być siła kultu jednostki, przekonamy się z kolei oglądając dokument „Shadow of the Holy Book". Święta Księga „Ruhnama" oraz jej nie żyjący już autor - prezydent Turkmenistanu, cieszyli się w swoim kraju wyjątkową czcią i sławą, niewyobrażalną dla członków zachodnich społeczeństw.

Podczas przeglądu, stanowiącego element festiwalu Brave, wyświetlonych zostanie jeszcze wiele innych obrazów, które w intrygujący sposób poruszają temat wierzeń i religii. Zaprezentowane zostaną filmy wyprodukowane często w bardzo odległych częściach świata: w Wenezueli, Korei Południowej, Iranie czy Turkmenistanie. W większości przypadków będzie to też jedyna okazja, aby zobaczyć je w Polsce na dużym ekranie.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »