Gospodarka » Żywność
Formy do pieczenia ciast – jaką wybrać?
Zobacz więcej zdjęć » |
No właśnie - niezbędny jest chociaż podstawowy sprzęt, jakim są formy do pieczenia.
Dla wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z pieczeniem, przygotowaliśmy krótki poradnik, jaką formę do pieczenia wybrać - jakie formy są dostępne na rynku i jakie mają zalety i wady.
Blachy aluminiowe - wykonane są z aluminium, które szybko i równomiernie się nagrzewa, więc ciasto piecze się szybko. Dodatkowo aluminium jest lekkie i plastyczne, więc formy takie mogą mieć różne kształty, w tym także dekoracyjne - kwiaty, serca itp. Są tanie i łatwo dostępne, ale szybko się rysują i zużywają.
Blachy do pieczenia ze stali - także tanie i powszechne, ale już bardziej wytrzymałe, chociaż te gorszej jakości mogą szybko rdzewieć. Nie powinno się w nich piec ciast z kwaśnymi owocami i chlebów z dużą ilością zakwasu - pod wpływem kwasów blacha może znacznie szybciej się niszczyć, a szkodliwe związki mogą przenikać do jedzenia. Dostępne są także formy metalowe z powłokami non-stick (np. z teflonu), zapobiegającymi przywieraniu ciasta.
Formy silikonowe - bardzo wytrzymałe, wygodne w użytkowaniu (nie wymagają natłuszczania czy stosowania papieru do pieczenia), uniwersalne (nadają się także do wykonywania deserów na zimno, także tych mrożonych). Mogą mieć przeróżne kolory i kształty. Niestety, nie każda forma z silikonu spełni swoje zadanie równie dobrze - te z materiału kiepskiej jakości są niestabilne i nie utrzymują ciasta jak należy. Należy wybierać tylko te z grubego, sztywnego silikonu.
Formy szklane i ceramiczne - nagrzewają się dłużej niż inne, ale też dłużej trzymają ciepło. Są droższe, ale taka inwestycja jest bardzo opłacalna. Formy ze szkła żaroodpornego można wykorzystać także do przygotowania np. zapiekanki, podobnie te z ceramiki, jak również serwować w nich potrawy bezpośrednio na stół (mają bardzo duże walory estetyczne). Są eleganckie i bardzo wytrzymałe, nie uwalniają szkodliwych substancji, łatwo je wyczyścić.
Nadesłał:
nataliag
|
Komentarze (0)