Kultura, sztuka » Kultura

Fotoplastykon - 3D z XIX wieku

Fotoplastykon - 3D z XIX wieku
Zobacz więcej zdjęć »
Dawne widoki w trójwymiarze to nowa stała atrakcja Muzeum Śląskiego. Od 6 sierpnia 2009 udostępniony zostanie na stałe jedyny Śląsku fotoplastykon – urządzenie z końca XIX wieku służące do projekcji trójwymiarowych zdjęć.

Prezentowane w nim dawne fotografie możemy zobaczyć za symboliczną złotówkę, a dzieci za 50 gr. Inauguracja Fotoplastykonu odbędzie się w czwartek 6 sierpnia o godz. 12.00.

Fotoplastykon - jeden z ciekawszych eksponatów Muzeum Śląskiego - po gruntownej renowacji został uruchomiony w Noc Muzeów, 16 maja 2009 roku i od razu zyskał ogromne uznanie wśród zwiedzających.

Historia fotoplastykonu łączy się nierozerwalnie z historią fotografii stereoskopowej, wynalezionej w latach 50. XIX wieku. Pierwszy oficjalny pokaz urządzenia odbył się 1870 roku w Berlinie, a projekcje od razu stały się ogromnie popularne.

Fotoplastykon ze zbiorów Muzeum Śląskiego, jeden z nielicznych w Polsce, pochodzi z końca XIX wieku. Działał od 1949 roku do lat 80. XX wieku w Sosnowcu, na rogu ulicy Modrzejowskiej i Warszawskiej. Służy do projekcji fotografii stereoskopowych, czyli obrazów przestrzennych. Pozwala na równoczesne oglądanie przezroczy na 24 stanowiskach oraz na podświetlanie każdego z osobna odrębnym źródłem światła. Oglądanie fotografii trójwymiarowej daje iluzję obcowania z rzeczywistością prezentowaną na seansach, a widz przenosi się w zatrzymany na jedną sekundę magiczny świat.

W Muzeum Śląskim powracamy do tradycji z początków XX wieku. Jak wtedy, za symboliczną opłatą, będzie można odbyć wirtualną podróż-wyprawę do czasów naszych przodków.

Na pierwszym seansie pokażemy zdjęcia z końca XIX i początku XX wieku, przedstawiające widoki miast polskich, europejskich i zabytki Bilskiego Wschodu oraz cykl fotografii obyczajowych z Górnego Śląska.

Bilety: 1 zł normalny, 50 gr ulgowy

Prowadzenie projektu: Dział Dokumentacji Mechanicznej, tekst: Agnieszka SowaRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »