Kultura, sztuka » Kultura

Franciszek Starowieyski w Muzeum Plakatu

Franciszek Starowieyski w Muzeum Plakatu
Zobacz więcej zdjęć »
Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza w marcu na wystawę dedykowaną Franciszkowi Starowieyskiemu organizowaną z okazji 18 – lecia Europejskiej Akademii Sztuk.

W marcu 2010 r. w Muzeum Plakatu w Wilanowie otwarta zostanie wystawa dedykowana Franciszkowi Starowieyskiemu. Wystawę organizuje Europejska Akademia Sztuk w Warszawie (EAS), w której wykładał Franciszek Starowieyski. W tym roku EAS obchodzi swoje 18 urodziny, co zbiega się w czasie z pierwszą rocznicę śmierci artysty (23 lutego 2010 r.). W hołdzie wybitnemu twórcy i profesorowi EAS, swoje prace zaprezentują jego wychowankowie - studenci i absolwenci uczelni.

W Muzeum Plakatu pokazane zostaną prace stworzone za pomocą rozmaitych technik. Będą to głównie grafiki, opracowane zarówno w technikach tradycyjnych – takich jak akwaforta, akwatinta, litografia czy sitodruk, jak i technikach druku cyfrowego. Odwiedzający będą mogli podziwiać także rysunek i plakat. Projekt charakteryzuje się różnorodnością prac i środków wyrazu zastosowanych przez poszczególnych twórców.

„Autorzy prac, jakie pokażemy w marcu w Muzeum Plakatu podążają różnymi szlakami artystycznymi,” – mówi Magdalena Cybulska, kurator wystawy. „Tym co ich łączy jest spotkanie na swej drodze profesora Starowieyskiego. Wszyscy studiowali pod jego kierunkiem w Pracowni Rysunku i Malarstwa EAS. Są laureatami wielu istotnych nagród i mają na swym koncie sukcesy artystyczne – udział i laury zwycięstwa w znaczących konkursach.”

Muzeum Plakatu w Wilanowie:
Muzeum Plakatu w Wilanowie powstało 4 czerwca 1968 roku, jako oddział Muzeum Narodowego w Warszawie. Jednym z głównych inicjatorów powołania pierwszej na świecie instytucji tego typu był ówczesny Dyrektor Muzeum Narodowego prof. Stanisław Lorentz. Na siedzibę Muzeum wybrano tereny dawnej ujeżdżalni należącej do kompleksu zabudowań Pałacu w Wilanowie. Obecnie placówka może pochwalić się kolekcją plakatu artystycznego liczącą 55 000 tytułów oraz 33 000 tytułów plakatu polskiego. Oprócz organizacji wystaw, których celem jest prezentowanie szerszej publiczności tej dziedziny sztuki, Muzeum Plakatu prowadzi także działalność wydawniczą. Od 1994 roku w Muzeum odbywa się organizowane raz na dwa lata Międzynarodowe Biennale Plakatu, na które przy każdej edycji napływa ponad 2000 prac z całego świata. 


Muzeum Plakatu w Wilanowie zaprasza:
• od wtorku do niedzieli w godzinach 10.00 -16.00
• w poniedziałki w godzinach 12.00 -16.00
Więcej informacji: www.postermuseum.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Effective Public Relations
http://effectivepr.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »