Rozrywka i wypoczynek » Turystyka

Francuzi pod wrażeniem wielokulturowości Podlasia. Wymiana językowa w I SLO

Francuzi pod wrażeniem wielokulturowości Podlasia. Wymiana językowa w I SLO
Zobacz więcej zdjęć »
Poznawanie kultur krajów i regionów, przełamywanie barier językowych i stereotypów - to tylko niektóre zalety szkolnych wymian językowych. W I SLO w Białymstoku gościli uczniowie z zaprzyjaźnionej szkoły we Francji.

Współpraca białostockiego I SLO przy Fabrycznej 10 z niewielkim liceum katolickim w Normandii sięga Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

– Na tydzień przed tym wydarzeniem gościła w naszej parafii bardzo duża grupa młodzieży z Francji. Wszyscy zachwycili się naszym regionem, jego gościnnością i tak powstał pomysł kontynuowania tej znajomości. Nawiązaliśmy współpracę z jedną ze szkół w Vernan, której efektem są realizowane obecnie wymiany językowe - opowiada Ewa Tyburczy.

nauczycielka francuskiego i organizatorka wymian.

W ramach tej współpracy w maju br. białostoccy licealiści gościli we Francji, teraz zaś dziesięciu uczniów i dwóch opiekunów ze szkoły w Vernan przyjechało do Polski z rewizytą.

- Zdecydowałam się na udział w wymianie, by poznać nowy kraj i nowych ludzi - mówi Emma Obry. - Jestem pod wrażeniem gościnności Polaków, którzy okazali się też bardzo mili. Wymiana spełnia swoją rolę także w praktycznej nauce języka – dzięki niej podszkoliłam znacznie swój angielski.

Pierwszym punktem wizyty była Warszawa, gdzie – zaraz po przyjeździe - goście zwiedzili starówkę i Pałac Kultury.

W kulturowym tyglu

Jednak głównym tematem tegorocznej wymiany była wielokulturowość Podlasia. Goście zwiedzili meczet w Kruszynianach, w Sokółce obejrzeli film na temat sokólskiego cudu eucharystycznego i wzięli udział w mszy, nauczyciele odwiedzili też synagogę w Tykocinie.

- Było to więc także duchowe przeżycie – podkreśla Ewa Tyburczy. - Bardzo duże wrażenie zrobił na naszych gościach fakt, że tak dużo religii może funkcjonować w jednym regionie,w takiej zgodzie i harmonii.

W programie wizyty była też wycieczka do Białowieskiego Parku Narodowego, zwiedzanie Muzeum Przyrodniczo-Leśnego i spacer ścieżką „Puszczańskie Drzewa”. Ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek stało się okazją do wspólnej zabawy i integracji.    

Wsparcie rodzin

Podczas wymian uczniowie mieszkają u zagranicznych rodzin - poznają ich tryb życia, panujące tam relacje i stosunki. Uczniowie obu partnerskich szkół zachwalają gościnność gospodarzy i podkreślają, że wspomnienia z wyjazdów pozostają na całe życie.

- Zdecydowałam się na wyjazd do Polski, bo chciałam poznać kulturę tego kraju. Pomogła mi w tym przemiła rodzina, u której mieszkałam - dzięki niej ten pobyt był niezapomniany – podkreśla Laurine Templier.

A opiekun grupy – ksiądz Ludovic Bazin dodaje:

- Spędziliśmy piękne chwile z rodzinami, które przyjęły nas bardzo gościnnie i otwarcie, wzruszyło nas też tak miłe podejście ze strony nauczycieli i uczniów. Wycieczki po stolicy i regionie okazały się bardzo pouczające - dzięki nim którym lepiej poznaliśmy Polskę i Polaków. Możemy tylko podziękować Bogu za tę piękną przyjaźń.

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Marzenas

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »