Technologie » Fotografia

FUJIFILM Corporation zapowiada wprowadzenie do sprzedaży aparatu cyfrowego “FUJIFILM X-T5”

FUJIFILM Corporation zapowiada wprowadzenie do sprzedaży aparatu cyfrowego “FUJIFILM X-T5”
Zobacz więcej zdjęć »
Koncern FUJIFILM Corporation z przyjemnością zapowiada wprowadzenie do sprzedaży 17 listopada 2022 r. bezlusterkowego aparatu cyfrowego “FUJIFILM X-T5”, najnowszego przedstawiciela linii bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X.

Komponenty piątej generacji w lekkim i kompaktowym korpusie zapewniającym jednocześnie wysoką wydajność i łatwość przenoszenia.

Korpus wyposażony w 5-osiowy układ stabilizacji obrazu o skuteczności kompensacji drgań do 7 stopni EV, z obsługą za pomocą pokręteł i odchylanym w trzech osiach wyświetlaczem LCD.

Bezlusterkowy aparat cyfrowy "FUJIFILM X-T5"

Poszukiwanie radości analogowej obsługi nadaje nowe znaczenie kluczowym wartościom aparatów serii X: „kompaktowe, lekkie i zapewniające wysoką jakość obrazowania". 

TOKIO, 2 listopada 2022 r. - Koncern FUJIFILM Corporation (prezes: Teiichi Goto) z przyjemnością zapowiada wprowadzenie do sprzedaży 17 listopada 2022 r. bezlusterkowego aparatu cyfrowego "FUJIFILM X-T5" (zwanego dalej X-T5), najnowszego przedstawiciela linii bezlusterkowych aparatów cyfrowych serii X, słynących z kompaktowych i lekkich korpusów oraz doskonałej jakości obrazowania opartej na autorskiej technologii reprodukcji barwnej opracowanej przez FUJIFILM. 

Model X-T5 wyposażony został w układy piątej generacji, to jest w 40,2-megapikselową matrycę światłoczułą z podświetleniem wstecznym "X-TransTM CMOS 5 HR"*2 i szybki procesor przetwarzania obrazu „X-Processor 5", zamknięte w kompaktowym korpusie o mniejszych rozmiarach i niższej masie w porównaniu z poprzednim modelem*1. Wyposażony jest również w inne zaawansowane funkcje, jak na przykład pracujący w pięciu osiach układ stabilizacji matrycy o skuteczności do 7 stopni EV*3. X-T5 to nowy y aparat fotograficzny, zapewniający jednocześnie doskonałą wydajność i przenośność.

Osiągnięta przez X-T5 poprawa wydajności oznacza ulepszoną jakość generowanych obrazów, obniżenie minimalnej natywnej czułości do poziomu ISO125, najwyższą prędkość migawki na poziomie 1/180000 sekundy i wprowadzenie funkcji Pixel Shift Multi-Shot do wachlarza dostępnych opcji fotograficznych. Inne funkcje wspierające użytkowników w tworzeniu wysokiej jakości zdjęć obejmują efekt Smooth Skin (wygładzanie skóry), autofokus z wykrywaniem obiektów ze zdolnością rozpoznawania zwierząt i ptaków oraz działającą w oparciu o algorytmy sztucznej inteligencji funkcję automatycznego balansu bieli.

Aparat dziedziczy charakterystyczny dla linii X-T, centralnie umieszczony wizjer i analogową stylistykę korpusu z obsługą za pomocą pokręteł. Nowym dodatkiem jest odchylany w trzech kierunkach wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,84 mln punktów, który jak nigdy przedtem ułatwia fotografowanie w orientacji pionowej lub z poziomu bioder. Ten bogaty zestaw funkcji poprawiających wydajność zamknięty został w korpusie ważącym 557 g*4, lżejszym i nieco mniejszym w porównaniu z poprzednim modelem. X-T5 stanie się idealnym towarzyszem w szerokim zakresie stylów i gatunków fotograficznych, od fotografii reporterskiej/ulicznej, w której liczy się przede wszystkim mobilność, po fotografię krajobrazową i portretową, które wymagają doskonałej jakości obrazowania. Inne funkcje, które sprawiają, że korzystanie z aparatu jest jeszcze bardziej komfortowe, to możliwość rejestracji wideo w standardzie 6.2K/30P 10-bit 4:2:2, wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 mln punktów ze współczynnikiem powiększenia 0,8x oraz podwójne gniazdo kart pamięci SD. 

Flagowe modele aparatów FUJIFILM serii X, czyli wprowadzony w lipcu 2022 r. „FUJIFILM X-H2S" i „FUJIFILM X-H2", który zadebiutował we wrześniu 2022 r., przeznaczone do zastosowań foto i wideo, zostały teraz uzupełnione modelem X-T5, zoptymalizowanym pod kątem zastosowań w klasycznej fotografii i cechującym się kompaktowym i lekkim korpusem, wyświetlaczem LCD z możliwością regulacji położenia w trzech kierunkach oraz obsługą za pomocą pokręteł. To jeszcze bardziej poszerza zakres rodzajów i gatunków produkcji wizualnych obsługiwanych przez urządzenia serii X piątej generacji. Bogata oferta produktów Fujifilm nadal będzie zaspokajać zróżnicowane oczekiwania i potrzeby fotografów oraz twórców wideo.

*1 Bezlusterkowy aparat cyfrowy "FUJIFILM X-T4"

*2 X-TransTM jest znakiem towarowym lub zarejestrowanym znakiem towarowym FUJIFILM Corporation.

*3 Z zamocowanym obiektywem FUJINON XF35mmF1.4 R

*4 Wraz z akumulatorem i kartą pamięci

1. Główne cechy produktu

1. Wyposażony w 40-megapikselową matrycę X-TransTM CMOS 5 HR i szybki procesor przetwarzania obrazu X-Processor 5, zapewnia najwyższą jakość obrazowania i zdolność rozdzielczą w historii serii X 

(1) W aparacie X-T5 zastosowano wstecznie podświetlaną matrycę światłoczułą "X-TransTM CMOS 5 HR" o rozdzielczości 40,2 MP. Wykorzystanie ulepszonego algorytmu przetwarzania obrazu zapewnia wysoką rozdzielczość ostatecznego efektu bez uszczerbku dla współczynnika sygnał/szum, co gwarantuje uzyskiwanie obrazów doskonałej jakości. Matryca X-TransTM CMOS 5 HR skuteczniej rejestruje większe ilości padającego na nią światła dzięki poprawionej strukturze rozmieszczenia pikseli. Czułość ISO125, w poprzednim modelu należąca do zakresu rozszerzonego czułości ISO, obecnie dostępna jest jako najniższa czułość w zakresie standardowym. Czas ekspozycji jest kontrolowany z wysoką precyzją, co pozwala użytkownikom ustawić prędkość migawki na poziomie nawet 1/180000 sekundy. Dzięki temu nawet bardzo jasne obiektywy mogą być używane z maksymalnie otwartą przysłoną w szerszym zakresie sytuacji oświetleniowych.

(2) Aparat został wyposażony w funkcję Pixel Shift Multi-Shot, która czterokrotnie zwiększa rozdzielczość obrazu i zapewnia wierną reprodukcję kolorów. Idealnie nadaje się do stosowania w fotografii komercyjnej i cyfrowej archiwizacji zasobów kultury. Funkcja wykorzystuje wewnętrzny mechanizm stabilizacji obrazu do przesuwania matrycy światłoczułej z wysoką precyzją podczas automatycznego wykonywania 20 kadrów za pojedynczym zwolnieniem spustu migawki. Dedykowane oprogramowanie „Pixel Shift Combiner" przetwarza zarejestrowane kadry, a następnie generuje pojedyncze zdjęcie o rozdzielczości około 160 mln pikseli.

(3) Dodany został również efekt Smooth Skin (wygładzanie skóry), który automatycznie wygładza tonację skóry na zdjęciach. Pozwala on ograniczyć nakład pracy, jaki trzeba przeznaczyć na postprodukcję np. w fotografii portretowej, dzięki czemu obróbka zdjęć przebiega znacznie szybciej, a efekt ostateczny jest jeszcze doskonalszy.

(4) Kolejną funkcją jest automatyczny balans bieli, działający w oparciu o technologię uczenia głębokiego. Technologia oparta na sztucznej inteligencji zwiększyła zdolność aparatu do automatycznego ustalania temperatury barwowej światła. X-T5 jest na przykład w stanie dokładnie określić temperaturę ciepłego światła żarowego. 

(5) X-T5 dysponuje 19 trybami symulacji filmu analogowego, w tym trybem „Nostalgic Neg.", charakteryzującym się wysokim nasyceniem barw i zmiękczonymi przejściami tonalnymi. Użytkownicy mogą skorzystać z predefiniowanych ustawień symulacji filmu zaprojektowanych dla różnorodnych rodzajów obiektów i scen, tak jakby wybierali kliszę fotograficzną.

(6) Aparat X-T5 obsługuje format graficzny HEIF, który zapewnia 10-bitową jakość obrazu w plikach, które są do 30% mniejsze niż standardowe pliki JPEG. Tym samym dla serii X oficjalnie rozpoczął się najnowszy rozdział w dostarczaniu wysokiej jakości rezultatów prosto z aparatu.

2. Sprzęt, stylistyka i obsługa zapewniające potężne wsparcie dla tworzenia treści przez użytkowników.

(1) Korpus X-T5 dysponuje 5-osiowym układem stabilizacji obrazu z kompensacją o skuteczności do 7 działek EV. Użytkownicy mogą fotografować z ręki w słabych warunkach oświetleniowych, na przykład wykonywać nocne ujęcia krajobrazowe. Mechanizm stabilizacji obrazu jest wykorzystywany również do niezwykle precyzyjnego przesuwania matrycy światłoczułej w celu umożliwienia poprawnego działania funkcji Pixel Shift Multi-Shot.

(2) Autofokus z wykrywaniem obiektu, bazujący na technologii uczenia głębokiego, potrafi wykrywać zwierzęta, ptaki, samochody, motocykle, samoloty i pociągi dzięki technologii wykorzystującej algorytmy sztucznej inteligencji. System automatycznie śledzi obiekt i utrzymuje na nim ostrość, użytkownicy zaś mogą skoncentrować się na uchwyceniu właściwego momentu i kadrowaniu.

(3) Matryca X-TransTM CMOS 5 HR dysponuje wyższą liczbą pikseli detekcji fazy w porównaniu z poprzednim modelem, co przekłada się na poprawę skuteczności ustawiania ostrości w trybie AF-S (autofokusa pojedynczego) w przypadku obiektów o powtarzających się wzorach. Zapewnia precyzję automatycznego ostrzenia w sytuacjach, kiedy zazwyczaj stosowany jest tryb AF-S, takich jak fotografia krajobrazowa czy portrety. Wykorzystanie przez układ autofokusa ulepszonego algorytmu predykcyjnego umożliwia stabilne ustawianie i utrzymywanie ostrości również w trybie AF-C (autofokusa ciągłego).

(4) Na górnej ściance aparatu X-T5 znalazły się trzy pokrętła odpowiedzialne za ustawienia czułości ISO, czasu otwarcia migawki i kompensacji ekspozycji. Użytkownicy mogą sprawdzić i dostosować podstawowe ustawienia aparatu nawet przed jego włączeniem, podobnie jak ma to miejsce w przypadku pierścienia przysłony, w który wyposażona jest większość obiektywów serii XF. Udogodnienie to ułatwia odzwierciedlenie fotograficznych zamierzeń użytkowników w sposobie działania aparatu.

(5) Nową cechą aparatu jest wyświetlacz LCD o rozdzielczości 1,84 mln. punktów z możliwością odchylania w trzech kierunkach. Dzięki temu fotografowanie w pozycji pionowej lub z poziomu bioder jest znacznie ułatwione, co zwiększa swobodę użytkowników w wielu sytuacjach fotograficznych. 

(6) Aparat został wyposażony w wizjer elektroniczny o rozdzielczości 3,69 mln. punktów i współczynniku powiększenia 0,8x. W zestawieniu z poprzednim modelem zapewnia on znakomitą widoczność, skuteczniej tłumiąc zjawiska paralaksy i dystorsji, które zazwyczaj występują, gdy zmienia się pozycja oka podczas korzystania z wizjera.

(7) Udoskonalony mechanizm układu stabilizacji obrazu w korpusie oraz pozostałe elementy konstrukcji, z uwzględnieniem wizjera elektronicznego, przełożyły się na uzyskanie kompaktowego korpusu ważącego zaledwie 557 g. Zoptymalizowana obsługa za pomocą pokręteł i przycisków doprowadziła do uzyskania jednoczesnego zmniejszenia rozmiarów, poprawy użyteczności i zwiększenia wygody obsługi. W połączeniu z odporną na warunki atmosferyczne konstrukcją korpusu pozwala to twórcom zdjęć zabrać ze sobą aparat X-T5 i ze spokojem ducha używać go w każdych warunkach.

3. Rozszerzony zakres funkcji wideo

(1) Aparat posiada wewnętrzne wsparcie dla rejestracji wideo w standardzie 6.2K/30P 4:2:2 10-bit. Oferuje również tryb rejestracji 4K HQ, stosujący nadpróbkowanie 6.2K i w maksymalnym stopniu wykorzystujący możliwości matrycy o wysokiej rozdzielczości dla dostarczania najwyższej jakości materiałów wideo.

(2) Model X-T5 posiada wsparcie dla trybu F-Log2, który umożliwia rejestrację z zakresem dynamicznym rozszerzonym do ponad 13EV. Zakres ten jest większy, niż obecnie możliwy do osiągnięcia w trybie F-Log, co zwiększa potencjał postprodukcyjny treści wideo.

(3) Przy użyciu zewnętrznego rejestratora ATOMOS podłączonego przez złącze HDMI, surowy materiał wideo RAW nagrany aparatem X-T5 może zostać zapisany w 12-bitowym formacie Apple ProRes RAW*5 o rozdzielczości do 6.2K i klatkażu do 29,97 kl./sekundę. W połączeniu z rejestratorem Blackmagic Design Video Assist 12G, surowy materiał RAW z aparatu może być zarejestrowany w formacie Blackmagic RAW, o rozdzielczości do 6.2K i klatkażu do 29,97 kl./sekundę.

*5 Apple ProRes jest znakiem towarowym Apple Inc, zarejestrowanym w Stanach Zjednoczonych i innych państwach.

2. Akcesoria opcjonalne

Uchwyt ręczny "MHG-XT5" (dedykowany do modelu X-T5)

Uchwyt ten zdecydowanie poprawia możliwości fotografowania z ręki w sytuacji, gdy w korpusie zamocowany został obiektyw od dużej światłosile. Zamocowany uchwyt umożliwia wymianę akumulatora lub karty pamięci bez konieczności wcześniejszego demontażu uchwytu. Jego podstawa zaś służy równocześnie jako szybkozłączka montażowa kompatybilna ze statywami z systemem szybkiego mocowania Arca-Swiss.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

FUJIFILM Poland Sp. z o.o.
http://www.fujifilm.com/pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Za 8 dni:
Building (R)evolution 13. PLGBC Green Building Summit
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »