Technologie » Komputery

Gadżety elektroniczne – przyjaciele czy wrogowie?

Gadżety elektroniczne – przyjaciele czy wrogowie?
Zobacz więcej zdjęć »
Jak wynika z danych Kaspersky Lab, coraz więcej rodzin korzysta z kilku różnych urządzeń z dostępem do internetu. Z drugiej strony, cyberprzestępcy równie chętnie korzystają z tych nowych możliwości – ze szkodą dla użytkowników.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Globalne badanie firmy Kaspersky Lab* ujawniło, że przeciętna polska rodzina posiada więcej niż 3 osobiste urządzenia elektroniczne z dostępem do internetu oraz możliwością przechowywania dużych ilości danych. Najbardziej gadżeciarskim narodem jest jednak Arabia Saudyjska, w której na jedno gospodarstwo domowe przypada 4,3 takich urządzeń. Najmniej nowoczesnych zabawek posiadają Rumuni (odsetek dla tego państwa wynosi 2,6).

Najpopularniejszym osobistym urządzeniem elektronicznym w Polsce jest komputer PC – niemal 70% badanych wskazało, że posiada go w swoim domu. 15,5% respondentów przyznało, że posiada przynajmniej 2 PC-ty. Laptopy wciąż cieszą się dużą popularnością dzięki połączeniu dużej wydajności i mobilności – sprzęt taki posiada co 2 rodzina (55% ankietowanych). 25% respondentów zaznaczyło, że w ich domu znajdują się przynajmniej dwa laptopy. Niemal połowa (45,6%) osób biorących udział w badaniu przyznało się do posiadania smartfonu, z czego 14,7% zaznaczyło, że w ich gospodarstwie domowym znajduje się więcej niż jeden sprzęt tego typu. Jeżeli chodzi o najnowsze urządzenia, takie jak tablety, badanie pokazało, że co 10 respondent (10,3%) posiada już taki sprzęt.

Fascynacja gadżetami stwarza mnóstwo możliwości dla cyberprzestępców. Każdego dnia użytkownicy robią zakupy online, rozmawiają na portalach społecznościowych, sprawdzają konta pocztowe i surfują po internecie. Do wszystkich tych czynności, wcześniej wykonywanych na komputerach stacjonarnych lub laptopach, można równie efektywnie używać smartfonów lub tabletów z różnymi systemami operacyjnymi.

W 2011 r. eksperci z Kaspersky Lab zaobserwowali gwałtowny wzrost ilości szkodliwego oprogramowania dla większości platform. Dominacja systemu Windows na komputerach PC znajduje odzwierciedlenie w popularności tego systemu wśród twórców wirusów – ilość szkodliwego oprogramowania dla Windowsa zwiększyła się o 80% w zeszłym roku. Znaczny wzrost (35%) odnotowały również szkodliwe programy dla systemu Mac OS. Jeżeli chodzi o mobilne systemy operacyjne, ciężar największego wzrostu ilości szkodliwego oprogramowania spoczął na czterech platformach. Windows Mobile odnotował wzrost o 13%, podczas gdy Symbian – o 16%. Java2ME nadal stanowi najpopularniejszy cel ataków twórców szkodliwego oprogramowania, ponieważ platforma ta jest wykorzystywana w większości standardowych telefonów. Ilość szkodliwego oprogramowania dla Java2ME zwiększyła się o 160%. Jednak miano platformy najczęściej atakowanej przez twórców wirusów przypadło Androidowi. Na początku 2011 r. istniało kilkadziesiąt zagrożeń atakujących tę platformę; pod koniec roku ich liczba przekroczyła 2000. Wzrost ilości szkodliwego oprogramowania stworzonego dla Androida wynosił dla całego roku prawie 12 000%.     

"Niezależnie od rodzaju wykorzystywanego urządzenia czy systemu operacyjnego użytkownicy muszą mieć pewność, że wszystkie ich gadżety są chronione. Biorąc pod uwagę dużą różnorodność urządzeń i platform, wszechstronną ochronę mogą zapewnić tylko uniwersalne rozwiązania, które już teraz stanowią nowy, znaczący trend w dziedzinie bezpieczeństwa IT użytkowników końcowych"
– wyjaśnia Aleksander Jerofiejew, szef marketingu strategicznego i komunikacji marketingowej, Kaspersky Lab. "Jeżeli posiadasz kilka urządzeń, zakup zintegrowanego rozwiązania jest korzystniejszy cenowo niż zabezpieczenie każdego urządzenia osobno, a poza tym takie rozwiązanie znacznie ułatwia instalację. Przykładem takiego rozwiązania jest Kaspersky ONE, który chroni komputery PC oraz laptopy, Maki, smartfony oraz tablety".

Informację oraz załączoną infografikę można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

*Badanie użytkowników internetu przeprowadzone przez niezależną firmę badawczą O+K specjalnie dla Kaspersky Lab w 20 krajach w kilku etapach w 2011 roku. Ostatni etap miał miejsce w październiku 2011 r. W badaniu wzięło udział ponad 7 000 użytkowników, w tym 252 z Polski.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »