Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Gdzie leczy się dermatozy?

Gdzie leczy się dermatozy?
Zobacz więcej zdjęć »
Schorzenia skóry, zwane dermatozami, to grupa różnorodnych chorób, które przejawiają się tak zwanymi wykwitami skórnymi. Leczenie dermatoz zależy od ich przyczyny – natomiast zmiany na skórze mogą wystąpić u każdego, czyli u osób w każdym wieku.

Najczęściej zmiany dotyczą skóry, ale mogą również występować w jej przydatkach, czyli paznokciach i włosach. Co można zaliczyć do dermatoz? Jakie są ich objawy? Gdzie można je skutecznie leczyć?Co można zaliczyć do dermatoz?

Choroby skóry mogą mieć różne podłoże, są bowiem różnorodną grupą schorzeń, która może mieć charakter miejscowy bądź ogólny – jednak najczęściej występują w charakterze miejscowego stanu zapalnego. Większość chorych najczęściej zgłasza przypadki reakcji alergicznych, trądziku, grzybic, czy też łysienia. Są one jednymi z najczęściej występujących dermatoz, niemniej wyróżnia się ich kilkanaście różnych rodzajów.

Ze względu na odmienną etiologię, wyróżnia się dermatozy:

  • wywołane przez wirusy – brodawki, opryszczka,

  • grzybicze – skóry głowy, stóp, paznokci, pachwin,

  • autoimmunologiczne – choroba Duhringa, pęcherzyce,

  • wywołane czynnikami chemicznymi lub fizycznymi – odmrożenie, oparzenie, pokrzywka,

  • tkanki łącznej – np. twardzina układowa,

  • ze zmianami nowotworowymi – np. czerniak,

  • bakteryjne – róża, czyrak,

  • na tle pasożytniczym – wszawica, świerzb,

  • o podłożu alergicznym – pokrzywka, atopowe zapalenie skóry,

  • trądzik, łojotok i wiele innych.Czym najczęściej objawiają się dermatozy?

Wykwit to typowy objaw chorób skórnych. Wykwity to różnorodne zmiany na skórze, które mogą być mniej lub bardziej uciążliwe – w zależności od danej jednostki chorobowej. Dzieli się je na wtórne i pierwotne. Wykwity wtórne są następstwem pierwotnych.

Do najczęściej występujących zmian skórnych o charakterze pierwotnym można zaliczyć między innymi: guzki, pęcherzyki, plamki, krostki i bąble. Jeżeli chodzi o wtórne wykwity na skórze, to są to: łuski, blizny, strupy, owrzodzenia oraz pęknięcia (skóry).Gdzie leczyć dermatozy?

Leczenie dermatoz odbywa się w różnych placówkach. Jeżeli np. mieszkasz w Łodzi, to możesz skierować się do lekarza specjalisty w przychodni prywatnej. Przychodnia w Łodzi za niewielką opłatą zdiagnozuje Twój przypadek w bardzo dokładny sposób. Tego typu placówki nie wymagają skierowania – nie musisz również posiadać ubezpieczenia zdrowotnego. Łódź jest trzecim co do wielkości (pod względem mieszkańców) miastem w Polsce, dlatego z całą pewnością znajdziesz tam placówkę, która zbada Twój przypadek dermatozy i zastosuje skuteczne leczenie.

Samo leczenie dermatoz uzależnione jest od przyczyny choroby. Zazwyczaj prowadzi je lekarz pierwszego kontaktu, czy też podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) bądź specjalista dermatolog. W sytuacji, gdy przyczyna choroby nie jest do końca znana, dermatolog może zlecić dalszą diagnostykę, w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia.

Zmiany skórne często są powodem problemów nie tylko zdrowotnych, ale w wielu przypadkach wpływają również na codzienność chorego. Przyczyniają się do: spadków w samoocenie, problemów w kontaktach międzyludzkich, czy nawet depresji, dlatego nie powinno się ich ignorować. Odpowiednio wczesna wizyta u specjalisty, może pomóc w złagodzeniu objawów, a w przyszłości do całkowitego wyleczenia – jeżeli oczywiście jest to możliwe.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 5 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »