Technologie » Internet

Globalna zmiana w krajobrazie szkodliwego oprogramowania finansowego w 2020 r.

Globalna zmiana w krajobrazie szkodliwego oprogramowania finansowego w 2020 r.
Zobacz więcej zdjęć »
Z nowych danych firmy Kaspersky wynika, że w okresie pandemii krajobraz zagrożeń finansowych uległ znaczącemu przeobrażeniu.

Mimo ogólnego spadku liczby zagrożeń rozprzestrzenianych za pośrednictwem komputerów PC lub urządzeń mobilnych, w badanym okresie cyberprzestępcy wykorzystywali do tego celu nowe i zaawansowane techniki. Rozkład geograficzny ataków stał się bardziej zróżnicowany – zwłaszcza jeśli chodzi o mobilne szkodliwe oprogramowanie finansowe. Polska znalazła się na liście dziesięciu krajów, w których mobilne cyberzagrożenia finansowe atakują najczęściej.

Rozwój nowych technik rozprzestrzeniania szkodników oraz koncentracja na urządzeniach mobilnych stanowią zmianę taktyki. Szczególnie wyraźny wpływ miało to na mobilne trojany bankowe, czyli szkodliwe oprogramowanie tworzone w celu kradzieży danych uwierzytelniających, a nawet środków z kont bankowych użytkowników.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

W 2019 roku lista 10 państw o najwyższym odsetku użytkowników, którzy zetknęli się z mobilnym szkodliwym oprogramowaniem bankowym, wyglądała następująco:

·        Rosja: 0,72%

·        Afryka Południowa: 0,66%

·        Australia: 0,59%

·        Hiszpania: 0,29%

·        Tadżykistan: 0,21%

·        Turcja: 0,20%

·        Stany Zjednoczone: 0,18%

·        Włochy: 0,17%

·        Ukraina: 0,17%

·        Armenia: 0,16%

Jednak w 2020 r. sytuacja zmieniła się diametralnie, co widać w przetasowaniu, jakie nastąpiło w tabeli przedstawiającej najczęściej atakowane państwa. Rosja, długotrwały lider, spadła na siódme miejsce. Jednocześnie Japonia i Tajwan, które nie weszły do pierwszej dziesiątki w 2019 r., zajęły teraz dwie najwyższe pozycje. Na dziewiątym miejscu listy znalazła się Polska.

·        Japonia: 2,83%

·        Tajwan: 0,87%

·        Hiszpania: 0,77%

·        Włochy: 0,71%

·        Turcja: 0,60%

·        Republika Korei: 0,34%

·        Rosja: 0,25%

·        Tadżykistan: 0,21%

·        Polska: 0,17%

·        Australia: 0,15%

W 2020 roku wiele nowych państw stało się wylęgarnią cyberinfekcji. Najlepszym tego przykładem była Japonia, która doświadczyła fali ataków z wykorzystaniem trojana bankowego Wroba.g. Pozytywna wiadomość jest taka, że większości z tych ataków można uniknąć. Dlatego zachęcamy użytkowników, aby zachowywali wyjątkową ostrożność, przeprowadzając mobilne transakcje finansowe – powiedział Wiktor Czebyszew, starszy ekspert ds. cyberbezpieczeństwa z firmy Kaspersky.

Porady bezpieczeństwa

Eksperci z firmy Kaspersky zalecają użytkownikom podjęcie następujących działań w celu zabezpieczenia się przed szkodliwym oprogramowaniem finansowym:

·        Instaluj aplikacje wyłącznie z wiarygodnych źródeł, takich jak oficjalne sklepy.

·        Sprawdź, czy uprawnienia, jakie chce otrzymać instalowana aplikacja, odpowiadają jej funkcjom.

·        Zainstaluj godne zaufania rozwiązanie bezpieczeństwa, takie jak Kaspersky Total Security, w celu zapewnienia sobie ochrony przed szerokim wachlarzem cyberzagrożeń finansowych.

·        Regularnie instaluj wszystkie najnowsze aktualizacje oraz poprawki dla posiadanego oprogramowania.

Pełny raport wykorzystany w informacji prasowej jest dostępny na stronie https://r.kaspersky.pl/2aXdQ.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe są dostępne na stronie https://www.kaspersky.pl/nowosci.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »