Dom » Budownictwo

Gruntowa pompa ciepła – czy zapewnia niskie koszty ogrzewania?

Gruntowa pompa ciepła – czy zapewnia niskie koszty ogrzewania?
Zobacz więcej zdjęć »
Gruntowe pompy ciepła to nowoczesny i ekologiczny sposób ogrzewania domów. Nie będą jednak odpowiednie w niektórych warunkach. Gdzie pompa ciepła sprawdzi się idealnie, a gdzie będzie nieefektywna?


Jak działa pompa ciepła gruntowa?

Najogólniej mówiąc: jak „odwrócona” lodówka. Ciepło jest pobierane z gruntu lub wody przy pomocy specjalnego urządzenia  (przewodu cieplnego) umieszczonego pod ziemią, a następnie przekazywane do środka pomieszczenia. I tutaj warto wspomnieć, że rozwiązanie polegające na pionowym odwiercie znane jako głębinowa pompa ciepła jest najczęściej stosowaną metodą zbierania ciepła. Powodem tego jest największa efektywność z dostępnych metod. Czy pompa ciepła gruntowa jest dla mnie odpowiednia?

Pierwszym wymogiem w przypadku pomp gruntowych jest odpowiednia powierzchnia działki. Przy pionowych odwiertach (co, jak wspomnieliśmy, jest najbardziej efektywne) niezbędne są odstępy ok. 1 m, by grunt wypełniający przestrzeń pomiędzy odwiertami nie zamarzał. Natomiast przy poziomych kolektorach (alternatywny sposób pozyskiwania ciepła), na terenie zajmowanym przez te urządzenia, nie wolno nic zbudować ani posadzić. Pionowe odwierty zajmują mniej miejsca na działce, ale wymagają większego nakładu początkowego kosztów niż instalacja kolektora poziomego. Jak możecie się domyślać cała instalacja pompy gruntowej znaczne przewyższają instalacje np.: pompy ciepła powietrznej. 

Jednak o tutaj sprawdza się zasada: wyższe koszty początkowe = tańsza eksploatacja. W przypadku powietrznych pomp ciepła, gdy temperatura na zewnątrz ulega obniżeniu, wydajność urządzeń również spada. Często właściciele muszą wspomagać pompę grzałką elektryczną. W przypadku dobrze zainstalowanych pomp gruntowych taka sytuacja nie występuje, ponieważ grunt ma stabilniejsza temperaturę. A może jednak pompa ciepła powietrze?

Powietrzna pompa ciepła będzie więc idealną opcją dla budynków, w których istnieje już system ogrzewania, a pompa ma być jedynie sposobem na obniżenie kosztów grzewczych. Lub kiedy żyjemy w Portugalii ? Jeśli natomiast pompa stanowić jedyne źródło ogrzewania, lepiej zdecydować się na gruntową pompę ciepła - spełni ona swoją funkcję niezależnie od warunków na zewnątrz; temperatura gruntu jest stabilna. Chyba, że mocno ogranicza nas przestrzeń działki, a wykonanie odwiertów jest niemożliwe, wtedy zastosowanie tej metody ogrzewania może okazać się zbyt kosztowne. 

Reasumując: zastanów się czy jesteś w stanie ponieść większy nakład początkowy czerpiąc korzyści z niższych kosztów eksploatacji w przyszłości oraz czy możesz zamontować na swojej działce odwierty pionowe lub poziome kolektory. Jeśli tak: pompa gruntowa jest rozwiązaniem godnym uwagi!Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Dziś:
Dolomiti Paganella Bike – www.dolomitipaganellabike.com/en
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »