Firma » Bankowość

Grupa Getin Noble Bank: sukces sekurytyzacji wierzytelności leasingowych

Grupa Getin Noble Bank z sukcesem zakończyła proces sekurytyzacji portfela wierzytelności leasingowych o wartości 1,9 mld PLN. W wyniku podjętych działań Spółka SPV wyemitowała obligacje o wartości 1,2 mld PLN. Kwota ta zostanie wykorzystana na prowadzenie dalszej akcji kredytowej.

Emisja została objęta przez Europejski Bank Inwestycyjny (800 mln PLN) oraz polskie i zagraniczne instytucje finansowe spoza Grupy Getin Noble Banku. Emisja posiada prywatny rating na maksymalnym poziomie przewidzianym dla instrumentów strukturyzowanych.

„Jest to kolejna, zrealizowana przez Bank, transakcja sekurytyzacyjna o znaczącej wartości. Pierwsza, zawarta w grudniu 2012 roku, objęła portfel kredytów samochodowych o wartości blisko 1 mld PLN” – powiedział Michał Marciszewski, Dyrektor ds. Sekurytyzacji w Getin Noble Banku. „Zdobyte doświadczenie oraz zaufanie inwestorów do tworzonych struktur sekurytyzacyjnych pozwoliły nam na przeprowadzenie obecnej transakcji na bardzo korzystnych warunkach. Całkowity koszt aktualnej emisji obniżyliśmy o około 130 p.b.” – dodaje. 

Udział Europejskiego Banku Inwestycyjnego (EBI)  przyczynił się do poprawy warunków finansowania transakcji, dzięki realizowanemu przez EBI programowi promocji i wsparcia sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wykorzystanie środków z EBI pozwoliło na obniżenie łącznego kosztu pozyskanego na okres 5 lat finansowania (po uwzględnieniu kosztów przygotowawczych) poniżej poziomu WIBOR 3M+90pb.

Transakcje sekurytyzacyjne stanowią istotny element polityki płynnościowej Grupy i nastawione są na pozyskiwanie atrakcyjnych warunków refinansowania. W perspektywie średnioterminowej, transakcja sekurytyzacji powinna zapewnić korzyści również pozostałym interesariuszom Getin Noble Banku poprzez zwiększenie przejrzystości aktywów, monitoring jakości portfela oraz dostęp do dodatkowych źródeł finansowania. Grupa planuje przeprowadzenie kolejnej sekurytyzacji w 2016 roku. Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Getin Noble Bank
http://gnb.pl/

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »