Technologie » Internet

Grupa StrongPity zainfekowała ponad 1000 użytkowników szukających programu do szyfrowania

Grupa StrongPity zainfekowała ponad 1000 użytkowników szukających programu do szyfrowania
Zobacz więcej zdjęć »
Cyberprzestępcy z zaawansowanego technicznie ugrupowania StrongPity spędzili tegoroczne lato, wabiąc użytkowników oprogramowania szyfrującego do zainfekowanych stron WWW i instalatorów (tzw. metoda wodopoju).

Wyniki badania poświęconego tym atakom przedstawił Kurt Baumgartner, badacz z Kaspersky Lab, podczas konferencji Virus Bulletin.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

StrongPity to zaawansowane ugrupowanie cyberprzestępcze, które specjalizuje się w zaszyfrowanych danych i komunikacji. Na przestrzeni ostatnich kilku miesięcy badacze z Kaspersky Lab zaobserwowali znaczące nasilenie się ataków tej grupy na użytkowników poszukujących dwóch popularnych narzędzi szyfrowania dokumentów: WinRAR oraz TrueCrypt.   

Szkodliwe oprogramowanie StrongPity zawiera komponenty, które zapewniają atakującym pełną kontrolę nad systemem ofiary, umożliwia kradzież zawartości dysku oraz pobieranie dodatkowych modułów w celu przechwycenia komunikacji i kontaktów. Eksperci z Kaspersky Lab wykryli odwiedziny stron zainfekowanych przez StrongPity oraz obecność szkodliwego kodu wykorzystywanego przez tę grupę na ponad tysiącu zaatakowanych systemów.

Wodopoje i zatrute instalatory

W celu złapania ofiar cyberprzestępcy tworzyli fałszywe strony internetowe. W jednym przypadku zmieniono miejscami dwie litery w nazwie domeny, tak aby klienci nie zauważyli, że mają do czynienia z nielegalną witryną instalatora dla oprogramowania WinRAR. Następnie atakujący umieścili widoczny odsyłacz prowadzący do tej szkodliwej domeny na stronie dystrybutora oprogramowania WinRAR w Belgii. Prawdopodobnie podmienili odsyłacz „Polecane”, który znajdował się na tej stronie, aby zwabić niczego nieświadomych użytkowników do swojego zatrutego instalatora. Pierwsze skuteczne przekierowanie zostało wykryte przez badaczy z Kaspersky Lab 28 maja 2016 r. 

Niemal w tym samym czasie, 24 maja, zarejestrowano szkodliwą aktywność na stronie włoskiego dystrybutora oprogramowania WinRAR. Jednak w tym przypadku użytkownicy nie byli przekierowywani na fałszywą stronę internetową, ale serwowano im szkodliwego instalatora StrongPity bezpośrednio z oficjalnej witryny. StrongPity przekierowywał również użytkowników z popularnych stron współdzielenia oprogramowania do swoich instalatorów narzędzia TrueCrypt „wzbogaconych” o trojany. Pod koniec września aktywność ta nadal trwała.

Szkodliwe odsyłacze zostały już usunięte ze stron dystrybutorów oprogramowania WinRAR, jednak pod koniec września oszukańcza strona z zainfekowanym narzędziem TrueCrypt nadal działała.

Rozkład geograficzny zaatakowanych użytkowników

Z danych Kaspersky Lab wynika, że w ciągu jednego tygodnia szkodliwe oprogramowanie dostarczone ze strony dystrybutora we Włoszech pojawiło się w setkach systemów w całej Europie i Afryce Północnej, a także na Bliskim Wschodzie, przy czym całkowita liczba infekcji może być znacznie większa. Państwa, w których odnotowano najwięcej infekcji w ciągu całego lata, obejmują Włochy (87%), Belgię (5%) oraz Algierię (4%). Rozkład geograficzny ofiar, które weszły na zainfekowaną stronę w Belgii, był podobny, a użytkownicy w Belgii stanowili ponad połowę (54%) 60 skutecznych ataków.

Liczba ataków na użytkowników za pośrednictwem oszukańczej strony TrueCrypt wzrosła w maju 2016 r., przy czym 95% ofiar zlokalizowano w Turcji.  

„Techniki stosowane przez opisywane ugrupowanie cyberprzestępcze są dość sprytne. Przypominają podejście obrane na początku 2014 r. przez ugrupowanie Crouching Yeti (znane także jako Energetic Bear), polegające na umieszczaniu trojanów w legalnych instalatorach narzędzi dla systemów kontroli przemysłowej oraz modyfikowaniu oryginalnych stron dystrybucji oprogramowania. Taktyki te stanowią niepożądany i niebezpieczny trend, z którym musi zmierzyć się branża bezpieczeństwa. Dążenie do prywatności i integralności danych nie powinno narażać użytkowników na szkody powstałe w wyniku ataków techniką wodopoju. Tego rodzaju ataki są z natury nieprecyzyjne i mamy nadzieję, że uda nam się zachęcić do dyskusji nad potrzebą łatwiejszej i udoskonalonej weryfikacji dostarczania narzędzi szyfrowania” – powiedział Kurt Baumgartner, główny badacz ds. bezpieczeństwa IT, Kaspersky Lab. 

Kaspersky Lab wykrywa szkodliwe narzędzia stosowane przez grupę StrongPity jako: HEUR:Trojan.Win32.StrongPity.gen i Trojan.Win32.StrongPity.*. Zagrożenia te są także wykrywane przez produkty firmy za pośrednictwem mechanizmów proaktywnych.

Więcej informacji na temat ataków techniką wodopoju, przeprowadzanych przez ugrupowanie StrongPity, znajduje się na stronie https://kas.pr/2Ppo.

Jako czołowa firma w zakresie analizy zagrożeń i bezpieczeństwa punktów końcowych, Kaspersky Lab dostarcza swoim klientom szeroką bazę cennych danych dotyczących zagrożeń – usługę Kaspersky APT Intelligence. Serwis jest dostępny dla subskrybentów.

Informację można wykorzystać dowolnie z zastrzeżeniem podania firmy Kaspersky Lab jako źródła.

Wszystkie informacje prasowe Kaspersky Lab Polska są dostępne na stronie http://www.kaspersky.pl/nowosciRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Kaspersky Lab Polska Sp. z o.o.
http://kaspersky.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »