Kobieta, zdrowie, uroda » Medycyna

Higiena ucha a sporty wodne

Higiena ucha a sporty wodne
Zobacz więcej zdjęć »
Kontakt z wodą jest okazją do odprężenia i wzmocnienia organizmu niezależnie od wieku i kondycji fizycznej.

Należy jednak pamiętać, że podczas pływania i nurkowania uszy narażone są na intensywne działanie wody i wilgoci, które zwiększają ryzyko powstania  korka woskowinowego oraz zapalenia ucha zewnętrznego potocznie zwanego „uchem pływaka”. przypadłości warto zadbać o prawidłową higienę i pielęgnację zewnętrznego przewodu słuchowego.

Pozytywny wpływ wody na zdrowie i formę fizyczną doceniają zarówno zawodowi sportowcy, jak i amatorzy. Woda relaksuje ciało i umysł, rozluźnia mięśnie oraz przynosi wymierne korzyści dla zdrowia, poprawiając krążenie, metabolizm oraz pracę płuc i serca. Dzięki wszechstronnemu działaniu na organizm, pływanie jest jedną z najpopularniejszych dziedzin sportu rekreacyjnego.

Każdy sport niesie za sobą ryzyko kontuzji i kłopotów zdrowotnych, dlatego ważne jest, aby wiedzieć, jak się przed nimi chronić. W przypadku sportów wodnych dolegliwości często dotyczą uszu. Sportowcy uprawiający wodne dyscypliny są szczególnie narażeni na powstawanie korków woskowinowych w uszach oraz pojawienie się stanów zapalnych przewodu słuchowego1.

Co szumi w uchu

Woskowina to naturalna wydzielina pokrywająca przewód słuchowy, chroniąca go przed uszkodzeniami i szkodliwym działaniem drobnoustrojów. Niewłaściwa higiena uszu (np. patyczki higieniczne) może spowodować przesuwanie woskowiny w głąb, w pobliże błony bębenkowej.
Korek woskowinowy to nadmierne nagromadzenie woskowiny, które może spowodować zamknięcie światła przewodu słuchowego. W przypadku osób czynnie uprawiających wodne dyscypliny sportowe istnieje możliwość utknięcia wody pomiędzy czopem woskowinowym, a błoną bębenkową, co skutkuje rozpęcznieniem i nagłym, całkowitym zatkaniem kanału usznego. Uczucie „zatkanego ucha”, uciążliwy szum, zawroty i bóle głowy to podstawowe objawy, które mogą zwiastować stan zapalny przewodu słuchowego.

Obecność uwięzionej wody zwiększa ryzyko infekcji kanału ucha zwanej „uchem pływaka”2. Jak sama nazwa wskazuje dolegliwość ta jest często spotykana u osób czynnie uprawiających pływanie, ale ze względu na związek z wilgocią i wysoką temperaturą schorzenie może wystąpić w innych sytuacjach np. podczas pobytu w saunie bądź krajach tropikalnych. Nadmierna wilgoć sprzyja rozwojowi bakterii i grzybów, a mechaniczne podrażnianie powodujące mikrouszkodzenia naskórka przewodu słuchowego może spowodować pogłębienie stanu zapalnego. Infekcja wyklucza zatem sportowca z aktywności ruchowej w wodzie.
„Ucho pływaka” objawia się odczuwalnym dyskomfortem i pogorszeniem jakości słuchu3. Pojawia się świąd, ból oraz wrażenie niesymetrycznego odbioru dźwięków. Skóra w kanale usznym staje się zaczerwieniona, a z przewodu może wypływać ropna wydzielina. Nieleczony stan zapalny może wywołać gorączkę, a nawet zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

W trosce o słuch

Według przeprowadzonych badań4 ponad połowa badanych doświadczyła nieprzyjemnych symptomów związanych z utknięciem wody w kanale usznym. Właściwa higiena i pielęgnacja uszu pozwala na uniknięcie komplikacji związanych z nadmierną ilością woskowiny oraz infekcją przewodu słuchowego. Ważne jest, aby po kontakcie z wodą dokładnie i delikatnie osuszać uszy, unikając używania patyczków higienicznych, które mogą uszkodzić kanał ucha zewnętrznego.
W przypadku nagromadzonej woskowiny mycie, a nawet płukanie uszu wodą nie jest wystarczające. Konieczne jest użycie odpowiedniego preparatu takiego jak A-cerumen, który jest przeznaczony do bezpiecznego i dokładnego usuwania złogów woskowinowych zarówno u dzieci, jaki i dorosłych.

Preparat A-cerumen SPRAY:
- pomaga w usuwaniu złogów woskowiny
- zapobiega ponownemu gromadzeniu się woskowiny
- rozpuszcza również korki woskowinowe                   
- higieniczny w użyciu – nasadka można zdjąć i umyć

Badanie porównawcze pokazuje, że A-cerumen najszybciej z dostępnych preparatów rozpuszcza korek woskowinowy.5
A-cerumen to:

BEZPIECZEŃSTWO    do stosowania już od 30. miesiąca życia
TRWAŁY EFEKT  zapobiega wtórnemu tworzeniu się złogów woskowinowych
SZYBKOŚĆ   potwierdzona w badaniach szybkość działania


A-cerumen jest dostępny w aptekach, bez recepty.
Opakowanie : spray 40 ml
Cena: ok. 30 zł
Wytwórca: Laboratoires Gilbert, 14204 Hérouville Saint-Clair FRANCJA
Dystrybutor: Nepentes Pharma Sp. z o.o.

W linii A-cerumen dostępny jest również A-cerumen AMPUŁKI:
* Kontrola stosowania – 4 osobne ampułki
* Dostosowany do potrzeb – jednorazowa duża dawka: ? ampułki na ucho
* Wygodny w użyciu – ampułkę można łatwo ogrzać w rękach
Cena: ok. 15 zł/ opak. 4 ampułki x 2 ml
Wytwórca: Laboratoires Gilbert, 14204 Hérouville Saint-Clair - FRANCJA                                                                         
Dystrybutor: Nepentes Pharma Sp. z o.o.

1 Richard B. Birrer, Bernard A. Griesemer, Mary B. Cataletto, M.D. Pediatric Sports Medicine for Primary Care, 2002
2 Pray S. Swimmer’s Ear : An Ear Canal Infection.

3 Pray S. Swimmer’s Ear: An Ear Canal Infection
4 “A-Cerumen: positioning analysis a report on the results of focus group discussions”, badanie  przeprowadzone w Rosji, wrzesień 2012
5 Rapiejko P., Jurkiewicz D. Ocena skuteczności in vitro wybranych preparatów do oczyszczania przewodu słuchowego z woszczku. Alergoprofil 2011;7(2):2-15Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Nepentes

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »