Dom

Ile trzeba zapłacić za urządzenie łazienki?

Kupujący nowe mieszkania stają przed poważnym problemem: ile powinni zarezerwować na urządzenie łazienki?

Żeby się dobrze urządzić, trzeba mieć głęboką kieszeń. Pytanie, ile konkretnie trzeba na to wydać? Oto podpowiedź, dzięki której wiadomo będzie, jakie są koszty urządzenia łazienki.

Po pierwsze, kafelki

Koszt zakupu płytek łazienkowych może być bardzo różny. Tak, jak w motoryzacji mamy auta popularne, jak Skoda, ale także luksusowe, jak Bentley, tak samo w przypadku płytek można się zdecydować na produkt tani lub luksusowy. Przykładowo, całkiem niezłe, solidne ale nie powalające wyglądem płytki kosztują około 20 zł za m2. Polerowany gres jest natomiast pięć lub sześć razy droższy.

Warto także pamiętać o tym, że im bardziej typowe kafelki, tym cena niższa. Wspomniane wcześniej płytki po 20 zł za m2 mają standardowy, kwadratowy format. Kto zażyczy sobie czegoś więcej (np. ceramiki w rozmiarach 20 na 60 cm), ten zapłaci nawet dwa, trzy razy więcej.

Co to w praktyce oznacza? Że koszt kupna płytek łazienkowych może być różny. Przykładowo, jeśli ktoś chce urządzić przeciętne pomieszczenie o pow. 2 na 3 m (ze ścianami, łącznie – 35 m2 kafelków, bo trzeba ich kupić trochę więcej), ten wyda od 700 do nawet 4 tys. Przy czym to dopiero początek kalkulacji.

Po drugie, zaprawy i kleje

Żeby w ogóle móc ułożyć płytki, trzeba zaopatrzyć się w dodatkowe produkty, dzięki którym będzie można je przykleić. Mamy więc zaprawy klejowe i kleje, które kosztują od 20 do 70 zł za worek o wadze 25 kg. W przypadku naszej łazienki o powierzchni 6 m2 potrzeba będzie około 70 kg zaprawy. Czyli trzy worki kosztujące w sumie około 100 zł.

Oprócz zaprawy konieczne są także choćby spoiny, którymi wypełnia się przestrzeń między płytkami. Także w ich przypadku różnice w cenie są wyjątkowo duże. Mogą kosztować 5 zł albo 50 zł za kg. Jaka jest różnica? Jak zwykle – jakość oraz dodatki. Można np. kupić spoiny z nanocząsteczkami srebra lub z brokatem. Co kto lubi, ale w odpowiedniej cenie. Do łazienki, o której mowa wyżej, potrzeba będzie co najmniej 5 kg spoiny, co podniesie koszt od 25 do 250 zł w zależności od preferencji.

Po trzecie, wyposażenie


Gdyby ograniczyć się tylko do kafelkowania, łazienka byłaby niczym innym, jak tylko pustym pomieszczeniem z płytkami na ścianach i podłodze. Potrzeba więc jeszcze wyposażenia. Co wchodzi w jego skład?

Wszystko zależy od preferencji urządzającego. Na pewno przyda się umywalka, do tego muszla klozetowa. Można wstawić wannę lub prysznic. Żeby doprowadzić wodę do umywalki i do wanny konieczne będą baterie. I tak dalej, i tak dalej. W sumie koszt podstawowych elementów wyposażenia ceramicznego łazienki może wynieść od 1,5 tys. do nawet 10 tys. zł.

Podsumowując ten etap kalkulacji – koszt płytek i wyposażenia może wynieść od 2,5 do nawet 15 tys. zł. Na tym oczywiście nie koniec.

Po czwarte, fachowcy

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformy Link Buildingu
Kto nie wie jak, albo nie ma czasu, będzie musiał do urządzenia łazienki wynająć fachowców. Ci mogą się wydawać dość drodzy. Tym bardziej, że z reguły nikt nie chce, żeby pracowali dla niego amatorzy czy partacze, ale doświadczeni specjaliści. Tacy, którzy się cenią (i słusznie).

Są dwa sposoby liczenia kosztów pracy fachowców. Pierwszy, prostszy, to przeliczanie powierzchni na stawkę uwzględniającą wszystkie elementy prac: fugowanie, silikonowanie itp. Z reguły trzeba wówczas zapłacić od 50 do 100 zł za m2. Przy łazience o łącznej powierzchni do kafelkowania oznacza to od 1,8 do 3,5 tys. zł za ułożenie płytek. Do tego trzeba dodać jeszcze około 500-1000 zł za ustawienie i podłączenie wyposażenia (przykładowo, wstawienie WC kosztuje 100 zł).

Drugi sposób polega na zliczeniu osobno wszystkich kosztów. Wówczas fachowiec pracowicie dodaje każdy element i przelicza według własnej stawki. Także wtedy jednak koszt wyniesie około 3-4,5 tys. zł za całość.

Co z tego wynika? Że łącznie za urządzenie łazienki trzeba będzie zapłacić od 5 tys. zł (wersja bardzo oszczędna) do nawet 20 tys. zł.

Źródło: eksperci Osiedla Słoneczny OłtaszynRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Osiedle Słonezny Ołtaszyn
http://www.oltaszyn.com
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »