Kobieta, zdrowie, uroda » Uroda

IM WIĘCEJ KALORII TYM MNIEJ? 3 proste sposoby na obniżenie kaloryczności posiłku

IM WIĘCEJ KALORII TYM MNIEJ? 3 proste sposoby na obniżenie kaloryczności posiłku
Zobacz więcej zdjęć »
Sięgamy po produkty niskokaloryczne i o niskim indeksie glikemicznym. O niektórych, mówi się, że zawierają „ujemne kalorie”. Takie warzywa lub owoce dostarczają nam mniej kalorii niż potrzebujemy do ich metabolizmu. Jak wykorzystać ten fakt? Które produkty i w jaki sposób włączyć do diety?

Po pierwsze, zbilansuj

Posiłek składający się z gotowanego dorsza, surówki selerowej i dzikiego ryżu ma mniej więcej tyle samo kalorii co pączek lub parówka. Pomijając fakt, że obiad ma 300 g a pączek nie ma nawet połowy tego, czy to nie wszystko jedno, co zjemy, skoro dostarczymy sobie jednakową ilość energii? Jaka to różnica? Otóż zasadnicza!

Energię czerpiemy z trzech różnych źródeł w naszym pożywieniu. Są to:

·         białka

·         tłuszcze

·         cukry

Ponadto pamiętajmy także o mikroelementach jak witaminy czy sole mineralne, które między innymi pomagają magazynować i przetwarzać pozyskaną energię. Jednakże aby strawić tłuszcz, potrzebujemy ok.3% energii, jaką nam dostarczy. Co to znaczy? Znaczy to, że jeśli dostarczymy organizmowi 100 kcal w postaci tłuszczu, (a tyle ma np. 14 g masła) to przyswoimy 97 kcal bo 3  kcal wyniesie strata na przetrawienie go. A gdyby było na odwrót? Przy węglowodanach potrzebujemy w zależności od postaci, w jakiej występują, już 5 - 15 %. Najwięcej jednak kosztuje nas zmetabolizowanie białka. To nawet 20 - 30 % energii jaka pochodzi głównie z mięsa i roślin strączkowych. Jaki stąd wniosek? Nie rezygnuj z białka, chcąc zrzucić zbędne kilogramy.

Po drugie, zacznij grymasić

Istnieją produkty, na których strawienie spożytkujemy więcej energii, niż są nam one w stanie dostarczyć. I tak dla przykładu 100 g selera naciowego (to absolutny król w tej kategorii) dostarczy nam ok. 10 kcal, ale żeby go strawić, potrzeba prawie 100 kcal. Tym sposobem przez zjedzenie warzywa, mamy deficyt 90 kcal. Organizm pobierze sobie różnicę z zapasów. Inne owoce i warzywa, zawierające takie „ujemne kalorie” przedstawia poniższa tabela:

Warzywa

Owoce

seler naciowy

grejpfrut

sałata

rabarbar

papryka

arbuz

brokuły

melon

kapusta

ananas

ogórki

jabłko

 

Po trzecie, nie ulepszaj

Aby zachować ujemny bilans kaloryczny produktów, powinno się je spożywać w jak najmniej przetworzonej postaci i z jak najmniejszą ilością dodatków. Łyżka majonezu do sałatki to 166 kcal, zaś 100 g samej marchwi niespełna 30. Zamiast oliwy do sałaty, użyjmy soku z cytryny lub pomarańczy, warzywa najlepsze będą na surowo (bez topionego masła i bułki tartej)! Mięso i ryby zamiast smażone na tłuszczu niech będą gotowane lub z grilla. Nie obierajmy białej skórki z grejpfruta i innych owoców cytrusowych – zawiera ona błonnik, który naturalnie wzmacnia efekt ujemnego bilansu kalorycznego.

 

Zdjęcie: emaks.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Verbum

Komentarze (1)

  • avatar
    ~paszkin 2015-12-23 14:49:33

    Artykuł dosyć ciekawy jednak nadal nie rozumiem co to znaczy "ujemne" kalorie. Nie interesuję się dietetyką jednak artykuł zasługuje na pochwałę ze względu na prosty język i jasny opis zagadnienia co do ilości kcal w różnych produktach i sposobu ich przetwarzania przez organizm.

    Jeśli zaś chodzi o skórkę od grejpfruta-owszem zawiera błonnik ale nie da się jej całej zjeść, bo nie smakuje zbyt dobrze i może też czasami powodować inne odwrotne reakcje niż byśmy chcieli. Te reakcje to np. obstrukcja na skutek nietolerancji tejże skórki. Ktoś dociekliwy mógłby spytać: "dlaczego tak się dzieje?" Odpowiedź jest prosta: organizm musi się przyzwyczaić do nowych pokarmów.:) Mimo wszystko artykuł bardzo ciekawy.:)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »