Motoryzacja » Samochody

Im większa przyczepność tym większe bezpieczeństwo!

Każdy kierowca wie, że gdy nawierzchnia jest sucha, samochód ma doskonałą przyczepność. Sytuacja na drodze całkowicie się zmienia, kiedy zaczyna się sezon zimowy. Ważne wtedy jest wyposażenie naszego samochodu w odpowiednie ogumienie.

„Podczas jazdy na nawierzchnię opadają drobinki paliwa oraz wszelakich olejów samochodowych – podczas opadów wszystko to zamienia się w niebezpieczny smar, który pogarsza przyczepność pojazdu. Dodatkowo pamiętajmy o tym, że im powierzchnia gładsza, tym bardziej jesteśmy narażeni na poślizg na mokrej nawierzchni, natomiast droga pełna kolein i wgłębień w której zbiera się woda, może doprowadzić do ryzykownego zjawiska zwanego aquaplaning. Przed ryzykiem utraty przyczepności może nas uchronić zwiększona ostrożność oraz przede wszystkim jakość opon, czyli mieszanka z której są wykonane. Nie bez znaczenia jest również głębokość bieżnika. Projektanci zimowych opon dbają o jego rzeźbę. Bieżnik przystosowany do jazdy zimą musi mieć duże, mocne klocki oraz szerokie rowki, które ułatwiają odprowadzanie wody i błota pośniegowego. Taki bieżnik umożliwia oponie szybsze wgryzanie się w powierzchnię pokrytą śniegiem i docieranie do twardego podłoża. Przy wyborze opon zimowych należy również pamiętać o rozmiarze opon oraz ich indeksie nośności i prędkości wynikających z homologacji. Warto przed zakupem sprawdzić instrukcję czy też skontaktować w tym celu z Autoryzowanym Dealerem” -  mówi Grzegorz Biesok, Kierownik Sprzedaży Akcesoriów

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Opona zimowa ze zużytym bieżnikiem nie zapewni bezpieczeństwa. Zgodnie z obowiązującym prawem, minimalna wysokość bieżnika może wynosić 1,6 milimetra, natomiast zgodnie z zaleceniami producentów, dla pełnego bezpieczeństwa należy wymienić oponę, kiedy wysokość bieżnika jest poniżej 4mm.

Ważnym elementem wpływającym na bezpieczną jazdę jest odpowiednie ciśnienie w oponach – sprawdzajmy je przynajmniej raz w miesiącu. „Pamiętajmy, aby zawsze napełniać opony tylko taką ilością powietrza, jaką rekomenduje producent pojazdu. Ciśnienie sprawdzajmy tylko wtedy, gdy opony są zimne. Niektórzy obniżają ciśnienie w kołach, w celu poprawienia przyczepności do nawierzchni - nie należy tego robić, gdyż prowadzi to do szybszego zużycia opon, a także niekorzystnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Pamiętajmy, że na żywotność opon wpływa również styl jazdy kierowcy - agresywna jazda, częste poślizgi, hamowanie i przyspieszanie ma na nią negatywny wpływ.” – dodaje Grzegorz Biesok, Kierownik Sprzedaży Akcesoriów

Niezaprzeczalnym faktem jest to, że przede wszystkim powinniśmy dopasować prędkość do warunków atmosferycznych oraz pamiętać, że opony narażone są na różne warunki atmosferyczne, a to wpływa na ich szybszą eksploatację i zmianę parametrów.

 



Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fanhunter

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »