Firma » Biznes

Innowacyjny pomysł, gwarantowany kapitał

Innowacyjny pomysł, gwarantowany kapitał
Zobacz więcej zdjęć »
Kto może walczyć o kapitał za pośrednictwem Aniołów Biznesu? Jakie korzyści z obecności w LBA czerpią Inwestorzy? Czy obecna sytuacja rynkowa zagraża nowym projektom?
Na te oraz inne pytania odpowiemy w rozmowie z szefem Lewiatan Business Angels i zarazem wiceprezydentem EBAN-u, Jackiem Błońskim.

Internauta: Jakie projekty są najbardziej interesujące z punktu widzenia inwestora?
Jacek_Blonski: Jeżeli chodzi o preferencje projektowe, pragnę podkreślić, że Anioły Biznesu inwestują przede wszystkim w człowieka, a nie w sam projekt. Natomiast, jeśli pytamy jakie projekty są najbardziej interesujące - zależy nam aby były to przedsięwzięcia skalowalne, z dużym potencjałem wzrostu. Mówiąc skalowalne chodzi o projekty w skali globalnej.

Internauta: Co oferujecie inwestorom, którzy się do Was zgłoszą? Innymi słowy, jakie korzyści dostaje inwestor z obecności w sieci (prócz dostępu do projektów)?
Jacek_Blonski: Generalnie obecność w sieci wiąże się z istotnymi zaletami dla potencjalnych inwestorów. Oprócz dostępu do Internetu - sieć zna preferencje Inwestora i umożliwia dostęp do atrakcyjnych przedsięwzięć. Zapewniamy profesjonalne szkolenia prowadzone przez europejskich i światowych specjalistów. Szkolenia dedykowane są oczywiście do potencjalnych Aniołów Biznesu. Co więcej, zapewniamy możliwość dzielenia się doświadczeniami z inwestorami pochodzącymi z całego świata. Poza tym, nowym inwestorom umożliwiamy dostęp do wszelkich kontaktów na całym świecie poprzez European Business Angels, a także zapewniamy wsparcie prawne poprzez Investment Regiment Programs.

Internauta: Ile trwają przeciętnie rozmowy między inwestorem a spółką? - Od zapoznania się z biznesplanem po dofinansowanie spółki.
Jacek_Blonski: Jednoznaczna odpowiedź odnośnie czasu jest bardzo trudna. Główną wytyczną jest stopień zaawansowania pomysłodawcy. Bardzo istotne jest to, czy biznes plan jest dobrze przemyślany i przygotowany oraz czy pomysłodawca potrafi go dobrze zaprezentować Inwestorowi. Mogę jedynie powiedzieć, że biznes plan przygotowywany jest w perspektywie 2-3 tygodni i w zależności od zaangażowania dwóch stron, w przeciągu kwartału całą transakcję można sfinalizować.

Internauta: Jakie są najczęstsze błędy spółek, które sie do Was zgłaszają? Co dyskwalifikuje spółki z walki o kapitał?
Jacek_Blonski: Najczęstsze błędy spółek to przede wszystkim bardzo słabe przygotowanie i znikoma wiedza na temat funkcjonowania rynku, jak również wiedza odnośnie Aniołów Biznesu. Często projekty, które są zgłaszane nie spełniają kryteriów ze względu na małą skalowalność tych przedsięwzięć oraz zbyt niski potencjał dalszego wzrostu tych firm. Często problemem jest również słabo przemyślany lub niedopracowany model biznesowy. Już po pierwszej rozmowie jesteśmy w stanie wymienić największe problemy firm, które nie zweryfikowały własnego modelu - i tu już proces się wydłuża.

Internauta: Czy Aniołowie biorą pod uwagę obecną sytuację na rynku przy wyborze inwestycji, w którą chcą się zaangażować? Na rynku jest obecnie wiele firm, które „na szybko" potrzebują kapitału. Czy rozmowy obecnie są trudniejsze?
Jacek_Blonski: I tak i nie. Jeżeli spełnione są wszystkie kryteria, o których już rozmawialiśmy to nie ma problemu. Aniołowie Biznesu są jednak bardzo selektywni i skupiają sie głównie na „mega" projektach - są to projekty mega skalowalne, z dużym potencjałem.

Internauta: Czy LBA wspomaga pomysłodawców podczas negocjacji z doświadczonymi inwestorami?
Jacek_Blonski: Niestety nie chcemy sie angażować, staramy się sie być neutralni. Zapewniamy pomysłodawcom szkolenia. Zwracamy uwagę na zagadnienia, które mogą być poruszone przez Inwestora, natomiast na całym etapie negocjacji nie angażujemy się, aby nie stawać po żadnej stronie.

Internauta: Co jest dla Was ważniejsze - kompetentny człowiek, czy genialny pomysł?
Jacek_Blonski: I jedno, i drugie jest równie ważne. Nie chcę ustalać gradacji bo sam pomysł nie świadczy o sukcesie na rynku. Sam pomysł nie zrobi sobie przecież biznesu - wyjątkiem może tu być pomysł mający światowy patent, którego pomysłodawca nie jest jednak osobą kompetentną (np. naukowiec, który nie jest w stanie sam tego pomysłu rozwinąć).

Internauta: Ile wejść w inwestycję za pośrednictwem Lewiatan Business Angels odbyło się dotychczas? Czy są jakieś konkretne prognozy na najbliższe lata ?
Jacek_Blonski: W chwili obecnej finalizujemy dziesiątą inwestycję. W kolejnych latach tych przedsięwzięć będzie dużo więcej i jestem spokojny o tego typu transakcje w Polsce.

Internauta: Jak ocenia Pan rynek polskich Aniołów Biznesu w stosunku do rynków zachodnich - Europy i USA ?
Jacek_Blonski: Generalnie rynek polskich Aniołów dopiero sie tworzy. Są to zdecydowanie jego początki. Wiadomo, że liderem światowym jest USA. Obecnie w Europie jest 75000 Aniołów Biznesu, natomiast w USA trzykrotnie więcej, stąd to właśnie tam zawieranych jest więcej transakcji.
Polska jest bardzo atrakcyjnym rynkiem, który ciągle się rozwija. LBA jest tu największą siecią Aniołów, która stara się aktywizować ten rynek.

Internauta: W jakich projektach macie największe doświadczenie? Myślę o branży, fazie rozwoju.
Jacek_Blonski: Jest to szeroko pojęty ITT, ochrona zdrowia, chemia, dobra konsumpcyjne i typowe projekty sieciowe - są to różne etapy rozwoju.

Internauta: Ile projektów trafia miesięcznie do LBA?
Jacek_Blonski: Odpowiem w skali roku: miesięcznie jest to na pewno 15 - 20 projektów. Natomiast rocznie przeglądamy ponad 250 projektów.

Pełną relację czata biznesowego znajdziecie Państwo na stronie www.czat.ipo.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

ap

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 7 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »