Społeczeństwo » Szkolnictwo i nauka

Inspirujące spotkanie nauki i biznesu – Konferencja „Polish Scientific Networks: Science & Business”

W dniach 30 czerwca – 2 lipca br. we Wrocławiu spotkali się przedstawiciele nauki, biznesu, władz i agend finansujących naukę by rozmawiać o wpieraniu wzajemnej współpracy.

W drugim dniu konferencji oficjalnego otwarcia obrad dokonali Przewodnicząca Komitetu Programowego PSN dr Anna Ajduk i Przewodniczący Akademii Młodych Uczonych prof. Jakub Fichna. Dr Piotr Dardziński, Podsekretarz Staniu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego, przypomniał, że jednym z priorytetów rządu jest rozwój innowacji i wyraził nadzieję, że deklaracja ta zostanie przekuta w konkretne działania

- Rząd jest w stanie pomóc, rząd nie jest w stanie zrobić – przekonywał minister Dardziński. – Bo rząd nie jest po to by zastępować oddolną, samodzielną i kompetentną inicjatywę. We współpracy, żeby ten priorytet osiągnąć, konieczne jest „sieciowanie” i to, że Państwo już drugi raz się spotykają, a do tego jeszcze dedykują to sieciowanie nauce oraz współpracy nauki z biznesem, to jest to, za co możemy wszystkim z Państwa raz jeszcze podziękować.

Innowacje społeczne a problemy cywilizacyjne

Sesje wykładowe PSN przeplatane panelami dyskusyjnymi dotyczyły nie tylko nowoczesnych technologii, lecz także innowacji społecznych. W swojej wypowiedzi przed panelem poświęconym właśnie temu zagadnieniu, reprezentujący Polską Akademię Nauk prof. Edward Nęcka (Wiceprezes PAN) zapowiedział, że będziemy rozmawiać, w jaki sposób innowacje społeczne mogą być realizowane, w jaki sposób nauki społeczne i humanistyczne mogą przyczynić się do rozwoju innowacyjności w kraju. – Mam nadzieję, że wyklują się tu pomysły. Pomysły, które pozwolą rozegrać dobry mecz. – zachęcał prof. Nęcka.

Do udziału w panelach dyskusyjnych zaproszenie przyjęli między innymi: dr Tomasz Perkowski, Wiceprezes Zarządu FNP, p. Monika Groszkowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w Ministerstwie Rozwoju, prof. Elżbieta Frąckowiak, Wiceprezes PAN, prof. Maciej Chorowski, Dyrektor NCBiR, p. Sarai Kemp, Wiceprezes Trendlines Agtech (Izrael) oraz dr Alicja Adamczak, Prezes Urzędu Patentowego RP.

Wykłady plenarne wygłosili: Jakub z Pracowni Badań i Innowacji Społecznych „Stocznia” („Innowacje społeczne – dla ludzi, z ludźmi i przez ludzi. Do czego zdolny jest tłum?”), prof. Piotr Garstecki, Instytut Chemii Fizycznej PAN („Ciekawość, buta, pokora i mnóstwo pracy – od pomysłu do najszybszego urządzenia do diagnostyki molekularnej na świecie”), Michał Lach z Startup Hub Poland („Jak odnieść sukces rynkowy gdy mam tylko pomysł? – case study K2, Audioteka i LangMedia”) oraz dr Katarzyna Rogiewicz z Laboratorium Kosmetycznego Dr Irena Eris („Budowanie współpracy między Nauką a Biznesem – czy jeszcze coś można powiedzieć?”).

Klimat dla innowacji w Polsce

Uczestnicy konferencji dużo czasu poświęcili dyskusji nad konsekwencjami zmian społecznych i postępującej informatyzacji społeczeństwa. Rewolucja informacyjna, którą wg. panelistów obecnie przeżywamy, niesie ze sobą szereg zagrożeń, np. problemy z wyłowieniem z nadmiaru otaczających nas informacji tych ważnych i prawdziwych, czy z zachowaniem prywatności w silnie zinformatyzowanym społeczeństwie. Uczestnicy  poszukiwali również recept na stworzenie lepszego klimatu dla innowacji. Wśród przeszkód dla jego powstania wskazali brak zaufania zarówno między naukowcami a biznesem, jak i między społeczeństwem a instytucjami rządowymi. Także lęk przed podejmowaniem ryzyka przez uczelnie i inne instytucje naukowe, ale i przedsiębiorstwa, wymieniany był jako bariera, którą trzeba pokonać. Wielokrotnie odnoszono się do pozytywnych skutków mobilności i przenoszenia pozytywnych wzorców z zagranicy do Polski. Pojawiło się także szereg rad dla osób rozpoczynających pracę łączącą naukę i biznes, prelegenci chętnie dzielili się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami. Porad jak wystartować ze start-upem, jak łączyć komercjalizację ze strategią ochrony własności intelektualnej oraz dotyczących dobrej komunikacji między naukowcem a biznesmenem udzielano podczas warsztatów.

Strefa Łowców Głów

Podczas konferencji zainteresowani mogli uzyskać informacje na temat programów finansujących badania naukowe i rozwojowe na stoiskach przygotowanych przez: Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Narodowe Centrum Nauki, Fundację na rzecz Nauki Polskiej, Regionalny Punkt Kontaktowy programu Horyzont 2020 (Politechnika Wrocławska, Wrocławskie Centrum Transferu Technologii) oraz Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich we Wrocławiu. Swoje stanowisko przygotowało także Biuro Doskonałości Naukowej PAN.

Konferencji towarzyszył także projekt organizowany przez Wrocławskie Centrum Badań EIT+ „Strefa Łowców Głów” – inicjatywa skierowana do firm zainteresowanych rozwojem innowacyjności, poszukujących wykwalifikowanych i zdolnych osób, chcących podjąć w nich pracę. Jej celem było umożliwienie firmom networkingu z potencjalnymi pracownikami – uczestnikami konferencji. W „Strefie Łowców Głów” wzięły udział m.in. takie firmy jak: McKinsey Knowledge Center Poland Sp. z o.o., SITECH Sp. z o.o., Wrocławski Park Technologiczny SA, PCC Rokita SA, Selena oraz NOKIA Wrocław.

Networking i co dalej?

Podczas wieńczącego konferencję bankietu Wiceprezes Zarządu Wrocławskiego Centrum Badań EIT+ Katarzyna Dorywała, wyraziła nadzieję, że nawiązane podczas konferencji kontakty zaowocują przyszłą współpracą i zaprosiła do powrotu do Kampusu EIT+, tym razem by tę współpracę realizować.

Konferencja Polish Scientific Networks: Science & Business została zorganizowana przez Akademię Młodych Uczonych PAN, Klub Stypendystów Fundacji na rzecz Nauki Polskiej oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, we współpracy z Wrocławskim Centrum Badań EIT+, które wraz z Polską Akademią Nauk i Fundacją na rzecz Nauki Polskiej były partnerami strategicznymi wydarzenia.

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie: www.nauka.gov.pl/polish-scientific-networks/.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

EIT

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 10 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »