Rozrywka i wypoczynek » Sport

Inspirujące spotkanie z dr Kazimierzem Waluchem nt. Sportów Tradycyjnych

Inspirujące spotkanie z dr Kazimierzem Waluchem nt. Sportów Tradycyjnych
Zobacz więcej zdjęć »
W sobotę 26.10.2019 r. Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji wspólnie z Inspiracja - Robert Karasiewicz oraz Przetwornia - Staromiejskie Centrum Biznesu w Płocku zorganizowało seminarium, na którym dr Kazimierz Waluch z pasją opowiadał o sile i pięknie gier i sportów tradycyjnych.

Sporty tradycyjne to nieodłączny element istniejącego nadal w węższym czy szerszym wymiarze dziedzictwa kulturowego i tożsamościowego świata.

W dobie globalizacji i nieustających zmian wydawałoby się, że lokalne tradycje nie mają szansy przetrwać, a małe społeczności zmuszone zostaną do przyjmowania powszechnie obowiązujących wzorców kulturowych i nie ma miejsca na jakąkolwiek „odrębność" czy „inność". Jednak budzące niepokój zmiany wywołują zdecydowaną reakcję regionalnych i lokalnych społeczności, grup etnicznych i narodowych, które, nie chcąc zniknąć w „globalnej wiosce". Społeczności te zwróciły się ku własnemu dziedzictwu kulturowemu i pielęgnują lokalne i narodowe tradycje. Dlatego dziś zainteresowanie dawnymi sportami stale rośnie. Powstają nowe kluby, gry, stowarzyszenia, czy festiwale sportów tradycyjnych. Sporty te otwierają się na nowych odbiorców i na szerszą skalę. Sporty i gry tradycyjne to powrót do korzeni, do natury i pierwotnej kultury niezmodyfikowanej przez narzucone masowe wzorce. Często towarzyszą im inne elementy kultury - tańce, muzyka, śpiew a także ceremonie, parady, integracja międzykulturowa, radość i wspólna zabawa. To świat pełen radości, kolorów, tradycji i aktywności fizycznej. To także podróż w czasie, dzięki której każdy znajdzie dla siebie ogromną wartość duchową i sportową.

Fundacja IRSIE, aby zachować dziedzictwo narodów stworzyła w tym celu odrębny projekt SPORTY TRADYCYJNE.  Zapraszamy wszystkich zainteresowanych tą tematyką do przyłączenia się i budowania bazy wiedzy na tematy tych unikalnych sportów. Społeczność Sportów Tradycyjnych to wspaniali ludzie z całego świata, mających wspólne pasje i zainteresowania. To całe społeczności lokalne, które dzielą się wiedzą na temat tradycyjnych sportów i wspólnie celebrują wydarzenia sportowo-kulturalne.

 

Zachęcamy do przyłączenia się do społeczności IRSIE i projektu TRADITIONAL SPORTS na Facebooku, Instagramie i Linkedin.

Zapraszamy do Nas: www.sportinstytut.pl  oraz www.traditionalsports.org

 

 

Kontakt:

Instytut Rozwoju Sportu i Edukacji w Warszawie.

Dział Public Relations

Patrycja Jaksim

pjaksimm@sportinstytut.pl

 

 

 

 Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

INSTYTUT ROZWOJU SPORTU I EDUKACJI
http://www.sportinstytut.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Zamów opracowanie informacji prasowej


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »