Technologie » Telekomunikacja
Inteligencja w budownictwie
W dzisiejszym artykule postaramy się opisać czym są domy inteligentne oraz smart cities, czyli technologie, które znalazły bardzo duże poparcie wśród inwestorów.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
Domy inteligentne
Jednym na najważniejszych priorytetów jest ochrona mienia i zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa w mieszkaniu. Coraz prężniej rozwijają się narzędzia alarmowe oraz monitorujące. Jednak sama instalacja kamer i alarmu nie przyniesie żadnego efektu, jeśli system nie będzie nieustannie kontrolowany zewnętrzne.
W domach inteligentnych instaluje się udogodnienia, które w maksymalnym stopniu ułatwią korzystanie z wszelkich urządzeń.
Na czym polega obsługa budynku inteligentnego?
Po zaprogramowaniu wszystkich urządzeń i połączeniu ich z głównym komputerem można zacząć nazywać budynek inteligentnym. Następnie do sieci przyłącza się urządzenie zdalne np. telefon lub tablet, aby umożliwić kontrolę zdalną.
Dzięki tej instalacji możliwe jest zdalne:
-
sprawdzanie ilości osób w budynku,
-
nieustanny podgląd obrazu z monitoringu,
-
zamykanie i otwieranie drzwi,
-
regulacja oświetlenia i ogrzewania,
-
włączanie i wyłączanie urządzeń.
Smart cities
Oszczędzanie energii jest jednym z najważniejszych kierunków rozwoju w gospodarce. W celu racjonalnego zarządzania energią inwestuje się w technologie komunikacyjno-informacyjne. Miasta dążą do ograniczenia ilość samochodów, zwiększenia wygody podczas poruszania się po ulicach oraz współpracują z mieszkańcami, w celu ograniczania zanieczyszczeń i poprawy komfortu.
Jednym z przykładów inteligencji w mieście, czyli smart cities jest oświetlenie włączające się tylko wtedy, gdy czujniki zarejestrują ruch. Statystycznie miasta korzystające z tej technologi oszczędzają ponad 70% na energii elektrycznej.
Gdyby wszystko było „inteligentne"...
Marzenia o sztucznej inteligentnej coraz szybciej są realizowane i wprowadzane w życie. Oszczędzanie poprzez minimalizację rachunków wprowadza się w wiele gałęzi gospodarki. Osoby inwestujące w przyszłość budują domy inteligentne w połączeniu z rozwiązaniami budynków pasywnych lub energooszczędnych. Ponadto wszystkie koncerny samochodowe posiadają w swojej ofercie przynajmniej jedno auto z napędem elektrycznym, a w najgorszym przypadku planują wprowadzić taki samochód w najbliższych latach.
Idea domów, samochodów oraz miast zużywających przynajmniej ¾ mniej nieodnawialnej energii jest bardzo obiecująca i wydaje się być możliwa.
Koszty
Największą wadą przy inwestycjach inteligentnych są wysokie koszty. Jednak takie przedsięwzięcie zwraca się podczas eksploatowania. Ogrzewanie w budynku pasywnym generuje koszt pomniejszony o kilkaset złotych, podobnie jest w przypadku poruszania się pojazdem napędzanym energią elektryczną.
Przed podjęciem decyzji dotyczącej wdrożenia instalacji inteligentnej należy przeprowadzić analizę kosztów eksploatacyjnych, która odzwierciedli opłacalność. Wielokrotnie okazuje się, że saldo po kilku latach jest dodatnie i można rozpocząć oszczędzanie.
Nadesłał:
Danutar
|
Komentarze (0)