Firma » Biznes

ISO 14001

Czym jest system ISO 14001? Jakie korzyści płyną z wdrożenia tego systemu w przedsiębiorstwie? Na czym polega Certyfikacja tego systemu?

ISO 14001 jest międzynarodowym standardem zarządzania środowiskowego. Określa zasady nadzoru działaniami, które mają jakikolwiek wpływ na środowisko, tj. m.in. nad wykorzystaniem zasobów naturalnych, ściekami i odpadami przemysłowymi, zużyciem energii itp.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie CentrumPR.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego jest jednym ze sposobów rozpoznania i kontroli wpływu, jaki dane przedsiębiorstwo wywiera na środowisko. Przynosi także oszczędności związane ze zwiększeniem efektywności i produktywności. Jest to osiągane poprzez określenie metod minimalizacji liczby odpadów oraz optymalnego wykorzystania energii. Pozwala również na weryfikację, czy firma spełnia wymagania przepisów prawnych związanych z ochroną środowiska.

ISO 14001 opiera się na dwóch podstawowych zasadach: ciągłego doskonalenia oraz zgodności z przepisami ustawodawcy.

Norma wymaga od organizacji identyfikowania wszystkich środowiskowych skutków i aspektów jej działalności. Ponadto żąda definiowania celów środowiskowych i wdrażania działań zmierzających do poprawy oddziaływania na środowisko – a to w celu doskonalenia procesów w obszarach o ustalonej hierarchii, charakteryzujących się znaczącymi aspektami środowiskowymi. Norma ISO 14001 określa najlepszą praktykę aktywnego zarządzania wpływem działań organizacji na środowisko.


Norma zawiera elementy tworzące podstawę skutecznego systemu zarządzania środowiskiem. Można ją stosować w każdej branży. Główne elementy normy to:
polityka środowiskowa

 • planowanie
 • wdrażanie i funkcjonowanie systemu
 • sprawdzanie i działania korygujące
 • przegląd zarządzania

Korzyści wynikające ze stosowania systemu zarządzania środowiskowego

 • Poprawa wizerunku przedsiębiorstwa w oczach obecnych oraz potencjalnych kontrahentów
 • Zwiększenie liczby klientów,
 • Poprawa szkodliwego wpływu firmy na  środowisko naturalne,
 • Zgodność z przepisami, zwiększenie wiarygodności firmy w oczach administracji publicznej pod względem ochrony środowiska,
 • Redukcja kosztów
 • Wzrost świadomości proekologicznej wśród pracowników,
 • Zwiększenie bezpieczeństwa na stanowiskach pracy.
 • Wzrost samokontroli i odpowiedzialności

Certyfikacja systemu ISO 14001 polega na ocenie poprawności wdrożonego systemu oraz sprawdzenie czy dana organizacja działa zgodnie ze wszystkimi wymaganiami tej normy. Oceniane jest to przez audytora z niezależnej jednostki certyfikującej. Jeśli audyt przebiegł pomyślnie organizacja otrzymuje stosowny certyfikat.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

DJB Doradztwo Marcin Chorąży
http://www.djb-doradztwo.pl

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »