Firma » Finanse

IV Międzynarodowa Konferencja KIDP z cyklu Podatki bez granic w Poznaniu

IV Międzynarodowa Konferencja KIDP z cyklu Podatki bez granic w Poznaniu
Zobacz więcej zdjęć »
Jak praktycznie unikać podwójnego opodatkowania? To główne pytanie, jakie stawiali sobie Doradcy Podatkowi podczas IV Międzynarodowej Konferencji KIDP z cyklu Podatki bez granic, która odbyła się w dniach 26 - 28 października br., w Poznaniu.

W miniony weekend, 26 – 28 października 2012 r., w poznańskim hotelu IBB Andersia odbyła się już IV Międzynarodowa Konferencja z cyklu Podatki bez granic. Spotkanie zostało zorganizowane przez Wielkopolski Oddział Krajowej Izby Doradców Podatkowych we współpracy z Oddziałami KIDP: Lubuskim, Dolnośląskim i Zachodniopomorskim oraz niemieckimi Izbami Doradców Podatkowych: Brandenburgii i Berlina. Tematem tegorocznej edycji były Praktyczne aspekty umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. W wydarzeniu uczestniczyło blisko 240 osób: ekspertów oraz doradców podatkowych z całej Polski, a także gości z Niemiec, Rosji i Czech. Wśród nich byli m.in. Jiří Nekovář- Przewodniczący Confédération Fiscale Européenne (CFE) i dr Herbert Becherer - Wiceprzewodniczący Izby Niemieckiej i Wiceprzewodniczący Confédération Fiscale Européenne (CFE).

Konferencja stanowiła wyjątkową platformę wymiany wiedzy i doświadczeń w ujęciu międzynarodowym. Zaproszeni goście - wieloletni praktycy zawodu doradcy podatkowego oraz przedstawiciele środowisk akademickich, w swoich wystąpieniach podejmowali kwestie ustaleń dotyczących przepisów podatkowych i ich funkcjonowania w środowisku biznesowym. Uroczyste otwarcie i wprowadzenie w spektrum zagadnień konferencji przypadło przewodniczącemu KIDP - Tomaszowi Michalikowi.

Teoretyczne aspekty międzynarodowych zależności w prawie podatkowym podejmowali: prof. dr hab. Włodzimierzem Nykiel, Rektor Uniwersytetu Łódzkiego, który badał zależności pomiędzy Ogólną Konwencją Modelową OECD, a umowami o unikaniu podwójnego opodatkowania, a także prof. nadzw. dr hab. Adam Mariański oraz Michał Wilk, którzy analizowali międzynarodowe aspekty opodatkowania spółek osobowych w Polsce. Dodatkowo, sędzia NSA Adam Bącal poświęcił swoje wystąpienie zasadzie proporcjonalności w orzecznictwie ETS i sądów polskich na tle VAT. Dr Ziemowit Kukulski podjął natomiast temat integracji europejskiej i związanych z nią ograniczeń ustawodawcy w kształtowaniu systemu podatkowego w odniesieniu do dochodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych.

W zakresie praktycznych analiz konkretnych problemów, z jakimi borykają się doradcy podatkowi, wykład wygłosił m.in. prof. dr hab. Jarosław Nabiałek, który zajął się problemem zwrotu VATu od towarów i usług przez niemieckiego przedsiębiorcę prowadzącego zarejestrowaną spółkę w Polsce. Marcin Grześkowiak przeprowadził natomiast studium przypadku pracownika oddelegowanego z Niemiec do pełnienia funkcji członka zarządu w polskiej spółce i poddał analizie aspekty podatkowe i ubezpieczeniowe takiej sytuacji. Panowie Waldemar Szewc i dr Withold B. Wollgarten opowiedzieli o zasadach opodatkowania polskiego i niemieckiego wspólnika (osób fizycznych) spółki komandytowej w Polsce i Niemczech, a Tomasz Piekielnik zajął się zagadnieniem podatku u źródła przy usługach i należnościach licencyjnych, szczególnie urządzeniach przemysłowych.

Konferencja została objęta honorowym patronatem Prezydenta Miasta Poznania Ryszarda Grobelnego oraz Krajowej Rady Doradców Podatkowych.

Uzupełnieniem bogatego programu merytorycznego wydarzenia były dodatkowe atrakcje, a wśród nich wycieczka „Szlakiem piwnym”, podczas której uczestnicy mogli odkryć miejsca związane ze słynną poznańską tradycją piwowarstwa.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

konkretpr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »