Dom » Budownictwo

Izolacyjność akustyczna ścian budynków użyteczności publicznej

Izolacyjność akustyczna ścian budynków użyteczności publicznej
Zobacz więcej zdjęć »
Cisza i spokój sprzyjają nie tylko zwiększonej efektywności wykonywania obowiązków zawodowych w pomieszczeniach biurowych.

W przypadku obiektów edukacyjnych pomagają w skupieniu się na nauce, a w budynkach opieki zdrowotnej umożliwiają szybszy powrót do zdrowia. Dzięki dużej gęstości bloczków silik

Cisza i spokój sprzyjają nie tylko zwiększonej efektywności wykonywania obowiązków zawodowych w pomieszczeniach biurowych. W przypadku obiektów edukacyjnych pomagają w skupieniu się na nauce, a w budynkach opieki zdrowotnej umożliwiają szybszy powrót do zdrowia. Dzięki dużej gęstości bloczków silikatowych, ściany wzniesione przy ich użyciu gwarantują tego rodzaju komfort bez ponoszenia nadmiernych nakładów inwestycyjnych.

Obiekty użyteczności publicznej, do których należą m.in. budynki urzędów, a także szkoły, przedszkola, żłobki oraz szpitale i ośrodki zdrowia, to miejsca o zwiększonym poziomie hałasu. Jego źródłem jest nie tylko wysoka liczba odwiedzających ale również wszelkiego rodzaju instalacje wewnętrzne – przede wszystkim wodno-kanalizacyjne oraz wentylacyjne. W nowoczesnym budownictwie, uwzględniającym nie tylko podstawowe walory użytkowe obiektów, ale biorącym pod uwagę także atmosferę i komfort, w jakich przebywać będą osoby korzystające z poszczególnych pomieszczeń, konieczne staje się zatem stosowanie takich rozwiązań materiałowych, które zapewnią odpowiedni stopień izolacyjności akustycznej. Właściwości bloczków silikatowych powodują, że wznoszone przy ich wykorzystaniu ściany gwarantują prawidłową ochronę nie tylko przed hałasami dochodzącymi z zewnątrz budynków, ale również tymi, które emitowane są przez urządzenia i instalacje znajdujące się bezpośrednio na ich terenie – mówi Joanna Nowaczyk, Doradca Techniczny Grupy SILIKATY.

 

Komfort akustyczny zapewniony na etapie projektu

Choć badania izolacyjności akustycznej można wykonać dopiero po zakończeniu realizacji inwestycji, to już podczas projektowania obiektu istotny jest dobór materiałów, które pozwolą osiągnąć poziom zadowalający i określony przepisami Prawa budowlanego. Mimo rosnącej świadomości i nowoczesnych technologii wykorzystywanych przez producentów różnego rodzaju urządzeń, elementów oraz izolacji wchodzących bezpośrednio w skład instalacji wodno-kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych, to wciąż przegrody wewnętrzne odgrywają kluczową rolę w niwelowaniu hałasów mających znaczący wpływ na komfort użytkowników pomieszczeń. Długotrwały, jednostajny dźwięk powoduje bowiem zaburzenia kondycji psychicznej oraz fizycznej człowieka. Wyeliminowanie hałasów jest zasadniczą kwestią zwłaszcza przy projektowaniu obiektów, w których pracownicy bądź użytkownicy spędzają dużą ilość czasu. Na szczególną uwagę zasługują budynki użyteczności publicznej, które nie tylko zgodnie z obowiązującym prawem muszą być przyjazne dla użytkownika. To przede wszystkim w interesie inwestora jest zapewnienie odpowiedniego poziomu izolacyjności akustycznej, dlatego już na etapie planowania obiektu powinien we współpracy z projektantem zadbać o tę kwestię. – Ściany, które gwarantują ochronę przed poziomem hałasu wskazanym przez obowiązujące normy, mogą być wykonane z różnego rodzaju bloczków silikatowych. W szczególności do tego zadania przeznaczone są bloczki o podwyższonych właściwościach izolacyjnych typu: SILIKAT A, SILIKAT APLUS, SILIKAT A12. Te rodzaje elementów charakteryzują się wyższą gęstością, co w głównej mierze odpowiada za redukcję przedostających się między pomieszczeniami dźwięków. Są także wykonane z dużą dokładnością, dzięki czemu ich powierzchnie czołowe są gładkie i równe. Gwarantuje to nie tylko jednolitą izolacyjność akustyczną na całej płaszczyźnie ścian, ale z uwagi na konieczność precyzyjnego wypełnienia spoin pionowych, także dodatkową redukcję dźwięków na łączeniach poszczególnych bloczków – wyjaśnia Joanna Nowaczyk.

 

Spokojna atmosfera dzięki bloczkom silikatowym

Naturalne materiały, z których wykonane są konstrukcyjne elementy silikatowe, tworzą zwartą strukturę materiałową umożliwiającą efektywne tłumienie różnego rodzaju dźwięków. Jest to szczególnie istotne w miejscach długotrwałego przebywania osób wymagających odpowiedniego komfortu akustycznego, potrzebnego im do pracy, nauki bądź rekonwalescencji. Obiekty użyteczności publicznej wyposażone są w zdecydowanie większą liczbę urządzeń i przewodów różnego rodzaju instalacji powodujących hałas.  Duże znaczenie ma także ich zwiększona przepustowość – zwiększona liczba szerszych rur wodnych i kanalizacyjnych, a także przewodów wentylacyjnych powoduje, że dźwięki mogą się kumulować i być zdecydowanie bardziej uciążliwe. Dochodzą do tego także odgłosy wydawane przez urządzenia pompujące wodę, odprowadzające ścieki, czy zapewniające odpowiednią cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Przy nieodpowiedniej izolacji akustycznej nie tylko zakłócają one codzienne funkcjonowanie użytkowników obiektów, ale dodatkowo mogą trwale wpływać na ich samopoczucie. Szczególne znaczenie ma zatem zagwarantowanie właściwej ochrony przed hałasami w placówkach edukacyjnych. To właśnie w nich dzieci i młodzież, ale także kadra dydaktyczna, potrzebują atmosfery spokoju sprzyjającej skupieniu, a tym samym przekazywaniu i przyswajaniu wiedzy. Również w szpitalach, przychodniach, czy obiektach, w których znajdują się gabinety zabiegowe, ważne jest ograniczenie wszelkiego rodzaju hałasów. Pacjenci narażeni na stres związany z pogorszeniem ich stanu zdrowia, nie powinni bowiem odczuwać dodatkowego dyskomfortu wynikającego z nieprawidłowości w zakresie izolacji akustycznej pomieszczeń. – W tego rodzaju obiektach poza zastosowaniem bloczków silikatowych o wysokiej gęstości, można wykorzystać także technikę budowania ścian, w której elementy te będą przylegały do siebie dłuższą krawędzią. Powstają wówczas szersze przegrody, które stanowią lepszą  barierę dla rozchodzących się dźwięków – podkreśla Joanna Nowaczyk.

 

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

„Grupa SILIKATY” Sp. z o.o. to jeden z czołowych w Polsce producentów wyrobów silikatowych do wznoszenia ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych, działowych, fundamentowych, ogniowych i piwnicznych. Grupa powstała w 2004 roku
z połączenia krajowych producentów, z których każdy posiadał kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji SILIKATÓW. Obecnie Grupa SILIKATY skupia 7 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski (
w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Przysieczynie, Ludyni, Leżajsku, Kluczach i Jedlance). Poprzez swoich przedstawicieli firma aktywnie uczestniczy w pracach komitetu technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów. Grupa SILIKATY jest także członkiem polskiego Stowarzyszenia Producentów Białych Materiałów Ściennych „Białe Murowanie”.

„Grupa SILIKATY” Sp. z o.o.
Kruki, ul. Nowowiejska 33
07-415 Olszewo-Borki
tel./fax  +48 29 760 44 70, 760 65 10

www.grupasilikaty.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »