Dom » Budownictwo

Jak budować, żeby zarabiać – ściany z silikatów a domy energooszczędne

Jak budować, żeby zarabiać – ściany z silikatów a domy energooszczędne
Zobacz więcej zdjęć »
Budownictwo energooszczędne to nie tylko moda, ale i realne korzyści finansowe. Z jednej strony wznosząc domy niskoenergetyczne i pasywne oszczędzamy na ich eksploatacji, a z drugiej liczyć możemy na dopłaty w wysokości nawet 50 tys. zł.

O tym jak budować ściany, które zatrzymają ciepło w domu mówi Tomasz Połubiński, ekspert Grupy Silikaty.

 Uruchomiony w maju br. program dopłat do budownictwa energooszczędnego i pasywnego umożliwia ubieganie się o dofinansowanie wszystkim osobom budującym domy lub kupującym mieszkania od dewelopera. Warunkiem, który musi być spełniony, jest jednak niskie zapotrzebowanie na energię do ogrzewania lub chłodzenia nieruchomości.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podzielił kwalifikujące się budynki na dwie kategorie - pasywne i energooszczędne. Budynki pasywne to te, których zapotrzebowanie na energię użytkową wynosi mniej niż 15 kWh/(m2*rok), natomiast dla energooszczędnych wartość ta wynosi poniżej 40 kWh/(m2*rok). W pierwszym przypadku ubiegać możemy się o dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł, a w drugim do 30 tys. zł. Warto wspomnieć, że dom jednorodzinny wznoszony w tradycyjnej technologii zużywać może nawet 100-120 kWh/(m2*rok), co pokazuje jak wiele zaoszczędzić można na ogrzewaniu i klimatyzacji. Aby możliwe było tak znaczne obniżenie zużycia energii, konieczne jest zastosowanie różnych rozwiązań. Jednym z nich jest zmniejszenie współczynnika przewodzenia ciepła w przypadku przegród zewnętrznych domu. Innymi słowy, ściany budynku muszą zatrzymywać ciepło w pomieszczeniach, uniemożliwiając jego ucieczkę do otoczenia. „Wzniesienie ściany na tyle ciepłej, aby mogła stać się elementem domu energooszczędnego wymaga użycia odpowiednich materiałów budowlanych" - mówi Tomasz Połubiński. „Co więcej, wytyczne do programu NFOŚiGW określają maksymalne wartości współczynników przenikania ciepła przegród. I tak na przykład dla ścian zewnętrznych w domu energooszczędnym w I, II i III strefie klimatycznej wynosi on U≤0,15 W/m2K" , w przypadku domu pasywnego U≤0,1W/m²K" dodaje Tomasz Połubiński.


Ciepło z silikatów


Według obiegowej opinii „ciepłe" budowanie z silikatów nie jest łatwe, jednak to nieprawda. „Osiągnięcie wspomnianego współczynnika U dla ścian zewnętrznych zbudowanych z silikatów jest jak najbardziej realne. Zastosowanie bloczków silikatowych o grubości 18 cm wraz z odpowiednią izolacją, warstwą elewacyjną i tynkiem pozwoli na osiągnięcie współczynnika U≤0,15 W/m2K i tym samym ubieganie się o dotację." - wyjaśnia Tomasz Połubiński z Grupy Silikaty. „To jednak nie wszystko. Należy również pamiętać, że ściany z silikatów świetnie akumulują ciepło. Umożliwia to zniwelowanie szybkich zmian temperatury, które są w naszej strefie geograficznej zjawiskiem popularnym. Dzięki dużej gęstości od 1400 do 2000 kg/m3 bloczki silikatowe trzymają energię cieplną, co umożliwia nam czasowe wyłączenie ogrzewania, bez narażania domu na szybkie wychłodzenie w zimie. W lecie natomiast wyłączyć możemy klimatyzację, a ściany jeszcze przez długi czas oddawać będą przyjemny chłód. To zapewnia dodatkowe oszczędności energii" - dodaje ekspert z Grupy Silikaty.
Ściany wznoszone z bloczków silikatowych mają też inne zalety, o których warto pamiętać przy wyborze elementów murowych. Silikaty wytwarzane są z całkowicie naturalnych surowców, z których 90% stanowi piasek, 7% wapno i 3% woda - podczas procesu produkcji piasek i wapno zostają nasycone parą wodną, a następnie twardnieją, dzięki czemu bloczki są bardzo wytrzymałe i całkowicie przyjazne ludziom i zwierzętom. Co istotne, dzięki wytrzymałości na ściskanie sięgającej 25MPa (a nawet 35MPa na specjalne zamówienie) z silikatów można wznosić ściany nośne nawet na wysokość kilkunastu pięter bez konieczności stosowania elementów żelbetowych. W budownictwie jednorodzinnym cecha pozwala na tworzenie przestronnych wnętrz bez pogrubiania ścian. Ważną zaletą silikatów jest też doskonała izolacyjność akustyczna, dzięki czemu wnętrza domu są znaczne cichsze niż w przypadku wykorzystania innych materiałów budowlanych. „Liczne zalety silikatów powodują, że wznoszone z nich domy są ciepłe, ciche i przyjazne. Jeśli dodamy, że materiał ten jest również nisko nasiąkliwy, mrozoodporny, niepalny i odporny na rozwój mikroorganizmów, to budując dom energooszczędny mamy pewność, że będzie on nie tylko tani w eksploatacji, ale również komfortowy i łatwy w utrzymaniu" - podsumowuje ekspert z Grupy Silikaty.


Grupa SILIKATY Sp. z o.o. to jeden z czołowych w Polsce producentów wyrobów silikatowych do wznoszenia ścian zewnętrznych, konstrukcyjnych, działowych, fundamentowych, ogniowych i piwnicznych. Grupa powstała w 2004 roku z połączenia krajowych producentów, z których każdy posiadał kilkudziesięcioletnie doświadczenie w produkcji SILIKATÓW. Obecnie Grupa SILIKATY skupia 8 zakładów produkcyjnych zlokalizowanych na terenie całej Polski (w Krukach k/Ostrołęki, Piszu, Przysieczynie, Ludyni, Leżajsku, Kluczach, Jedlance i Białymstoku) i dostarcza na rynek ponad 30% wszystkich sprzedawanych w kraju wyrobów wapienno-piaskowych. Poprzez swoich przedstawicieli firma aktywnie uczestniczy w pracach komitetu technicznego Europejskiego Stowarzyszenia Producentów Silikatów.

Grupa SILIKATY Sp. z o.o.
Kruki ul. Nowowiejska 33
07-415 Olszewo Borki
tel./fax 29 760 44 70, 760 65 10
www.grupasilikaty.plRedakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

flypr

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Za 2 dni:
XXVIII edycja festiwalu Sounds of the Dolomites w górach Trentino we Włoszech
dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »