Motoryzacja » Transport

Jak chronić pojazdy flotowe?

Jak chronić pojazdy flotowe?
Zobacz więcej zdjęć »
Każda firma, która posiada dużą flotę pojazdów, musi liczyć się z różnymi sytuacjami. Jeśli na parkingu w bazie znajduje się kilkaset samochodów, czasami trudno doliczyć się czy wszystkie wróciły z miasta.

Kiedyś niespecjalnie istniały inne możliwości kontroli, dziś jednak mamy zaawansowaną elektronikę, która jest w stanie dostarczyć różnych informacji dyspozytorowi.

Przede wszystkim będzie nas interesować gdzie dany pojazd się znajduje. Pozwoli to określić czy kierowca wykonuje sumiennie swoje obowiązki, czy może wykorzystuje auto do celów prywatnych w godzinach pracy. Do tego właśnie celu przyda się nowoczesny lokalizator GPS, który bardzo łatwo zamontować. Wystarczy tylko umieścić w nim kartę SIM z dostępem do internetu poprzez komunikację GPRS, umieścić antenę w miejscu dobrego zasięgu satelitarnego oraz podłączyć moduł do instalacji elektrycznej pojazdu, by zawsze miał zasilanie. Od tego momentu na komputerze w dyspozytorni będą wyświetlały się wszystkie auta, w których takie urządzenia zostały zainstalowane. Każde będzie oznaczone odpowiednim numerem, by nie można było się pomylić.

Najprostszy lokalizator samochodów pozwala na odczytywanie samej pozycji na mapie. Są jednak na rynku wersje o wiele bardziej rozbudowane, które potrafią wykonywać również inne czynności. Na przykład zbierać informacje z systemu elektronicznego pojazdu, oraz przekazywać je do dyspozytora. Dzięki temu można określić czy uruchomiony jest silnik, ile jest paliwa w baku, stan naładowania akumulatora, aktualną prędkość, obroty silnika i tak dalej. Pracownicy dyspozytorni od razu będą mieli podgląd na to, jak dany kierowca traktuje flotowy pojazd. Zapewne nieraz widzieliśmy na ulicach jak pracownicy firm kurierskich jeżdżą powierzonymi im autami. Wiedząc, że szef dogląda sposobu wykorzystywania przez nich firmowego auta, na pewno będą traktować je z większą ostrożnością. Najbardziej rozbudowane wersje lokalizatorów pozwalają nawet na zdalną kontrolę, na przykład wyłączenie silnika bądź zaryglowanie drzwi.

Jak możemy się przekonać, śledzenie pozycji samochodu ma bardzo dużą wartość dla każdego przedsiębiorstwa, które posiada dużą flotę pojazdów i zatrudnia sporą ilość kierowców. Rozwiązanie takie przyda się zarówno małej firmie kurierskiej, jeżdżącej na wąskim terenie, jak takiej która prowadzi przewozy wielkimi ciężarówkami na terenie całej Europy. Nic dziwnego, że systemów lokalizacji i kontroli spotyka się coraz więcej.

Jeżeli szukasz sposobu na skuteczną ochronę swojego pojazdu, powinieneś zapoznać się z ofertą Gannet - skutecznego monitoringu GPS.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (0)


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami

Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »