Dom » Wnętrza

Jak czyścić rolety wewnętrzne ?

Jak czyścić rolety wewnętrzne ?
Zobacz więcej zdjęć »
Rolety wewnętrzne, podobnie jak niemal wszystkie elementy znajdujące się w naszym domu, wymagają regularnego czyszczenia. Dzięki temu przez dłuższy czas zachowają swój nowy, estetyczny wygląd, a także dobrą kondycję.

Pielęgnacja rolet okiennych nie należy do zadań trudnych i czasochłonnych, dlatego też nie musimy obawiać się, że będzie to kolejny z przykrych obowiązków.

Rolety wewnętrzne materiałowe – jakich błędów należy się wystrzegać?

Zanim rozpoczniemy czyszczenie tradycyjnych i najpopularniejszych rolet wewnętrznych materiałowych, takich jak np. rolety dzień noc lub rolety na okna dachowe, pamiętajmy, że:

  • Rolety na okna wykonane z materiału nie powinny być prane w pralce ani na mokro, co sprzyja powstawaniu zacieków.
  • Rolety wewnętrzne nie mogą być ściągane z rolki nawojowej.
  • Rolet okiennych nie należy czyścić ostrymi szczotkami i gąbkami, silnie pocierać, a także stosować mocnych detergentów.
  • Wyczyszczone rolety wewnętrzne nie nadają się do prasowania, w szczególności, gdy są to tkaniny podgumowane.

W profesjonalnych sklepach zajmujących się sprzedażą rolet, takich jak sklep rolety Katowice Klienci zawsze uzyskują również rekomendację producenta dotyczącą sposobu pielęgnacji konkretnego modelu. Mimo że w wielu przypadkach możemy zastosować zbliżone środki i techniki, przed pierwszym czyszczeniem zawsze warto dowiedzieć się, czy producent wyjątkowo nie zaleca jednak innych działań.

Rolety materiałowe – czyszczenie i pielęgnacja

Rolety wewnętrzne materiałowe, w tym np. rolety dzień noc, w kasecie, czy wolnowiszące możemy czyścić głównie na dwa sposoby: z wykorzystaniem odkurzacza ze specjalną końcówką oraz niewielką siłą ssania lub za pomocą delikatnie zwilżonej, miękkiej ściereczki z mikrofibry oraz ewentualnie łagodnego detergentu (płynu do mycia naczyń lub mydła). Drugi ze sposobów wykorzystamy, gdy na naszej tkaninie pojawiły się plamy lub innego rodzaju zabrudzenia, których oczywiście nie da się usunąć odkurzaczem.

Niektóre rolety okienne mogą być jednak czyszczone nieco odmiennymi technikami. Są to przede wszystkim rolety rzymskie i rolety wewnętrzne plisowane.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie, a dokładniej tworzący je materiał, to jedyne rolety na okna, które mogą być prane w pralce (tryb delikatny, maks. temperatura 30 stopni, niskie wirowania). Takie rolety wewnętrzne pierzemy po ich ściągnięciu z elementów usztywniających. W niektórych przypadkach nadają się one również do czyszczenia chemicznego. Warto mieć jednak na względzie, że częste pranie mechaniczne może przyczynić się do szybszej utraty koloru. Rolety rzymskie to jedne z produktów, które oferuje sklep rolety Katowice.

Rolety plisowane

Popularne i praktyczne plisy to rolety okienne, które pozwalają na płynną regulację światła wpadającego do wnętrz, a przy tym odznaczają się wyjątkową łatwością w czyszczeniu. Możemy wykorzystać do tego rekomendowaną we wszystkich przypadkach wilgotną ściereczkę lub gąbkę z detergentem, świetnie nadające się do regularnej pielęgnacji. Możemy również po demontażu plisy wyprać ją ręcznie w kąpieli wodnej. Pamiętajmy, aby po takim myciu pozostawić materiał złożony, aby utrwalił on swój charakterystyczny kształt. Takie czyszczenie nie powinno być jednak standardowym sposobem pielęgnacji – zaleca się je głównie wtedy, gdy nasze plisowane rolety wewnętrzne faktycznie pokryją się trudnymi w usunięciu zabrudzeniami.

W jaki sposób czyścić rolety wewnętrzne plastikowe?

Plastik należy do materiałów odpornych na wilgoć i korozję, dlatego też, jeśli mamy w swoim domu rolety wewnętrzne plastikowe, bez trudu poradzimy sobie z ich czyszczeniem. Możemy myć je na mokro gąbką lub szmatką, odkurzać odkurzaczem bądź czyścić z wykorzystaniem preparatów do mycia okien. Zachowajmy przy tym większą ostrożność podczas czyszczenia pozostałych części takich rolet na okna, ponieważ przeważnie nie są one równie wysoce odporne na wodę i środki chemiczne, co elementy plastikowe.

Jak dbać o rolety na okna drewniane i bambusowe?

Inne środki zastosujemy natomiast, gdy do czyszczenia pozostały nam rolety okienne wykonane z drewna lub bambusu. Tego rodzaju rolety wewnętrzne nie przepadają za wilgocią i detergentami, dlatego też należy czyścić je na sucho, przecierając szmatką lub specjalną szczotką do usuwania kurzu z lameli. Zalecamy również, aby do regularnej pielęgnacji włączyć środki do ochrony drewna, dzięki którym rolety wewnętrzne zachowają swój piękny, nowy wygląd przez lata.Redakcja CentrumPR informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja CentrumPR nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Komentarze (1)

  • avatar
    ~olek 2021-09-11 11:46:33

    mam rolety z drewnianymi lamelkami, ładnie wyglądają, ale ich czyszczenie to masakra


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl
Opublikuj własny artykuł
Opublikuj artykuł z linkami


Kalendarium

Przejdź do kalendarium »

dodaj wydarzenie »

Ostatnio dodane artykuły

dodaj artykuł »